Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

MLJET JE RAJ NA ZEMLJI Kako se biser Dalmacije, naš "najzeleniji otok", uspio sačuvati od masovnog turizma?: "Nismo još otvorili, danas smo nešto ulovili pa ćemo vam spremiti"

[FOTOGALERIJA] Kroz tri dana boravka, uvjerili smo se da je Mljet u pravom smislu riječi biser Mediterana, najšumovitiji otok koji je u ubrzanom turističkom rastu zadnjih godina uspio ostati netaknut jer su netaknuta priroda i more glavni izvor sreće i zadovoljstva ovih stanovnika
TINA GOTOVAC / Foto: Boris Kačan, Tina Gotovac7. srpnja 2023. 01:59
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Jeste li već posjetili Mljet? Idilično mjesto u našoj državi koje krasi besprijekorna priroda te ugođaj mira i spokoja. Ovaj otok osvojio je srca brojnih posjetitelja svojom ljepotom i mirnom atmosferom. Posljednjih godina, 'zeleni otok' postao je sinonim za bijeg od urbane svakodnevnice.

Saplunara 000006
GALERIJA
Kliknite za pregled

Foto: Boris Kačan

Mljet je najšumovitiji i definitivno jedan od najljepših jadranskih otoka. Više od 70% njegove površine pokriveno je šumama, dok unutar nacionalnog parka pokrivenost prelazi i 90% zbog čega je i dobio nadimak najzelenijeg otoka Hrvatske.

Otok mistike, predivnih plaža i kristalnog mora, očarat će svakoga tko ga posjeti na prvi pogled. Baš kao što je i nas.

mljet 11

Obzirom da je dobro povezan sa Splitom, odlučili smo vidjeti kako se Mljet uspio sačuvati od masovnog turizma. I vjerujte nam, iznenadili smo ljepotom netaknute prirode, ali i nevjerojatnim gostoprismstvom stanovnika ovog otoka.

Pa krenimo redom.

Autom iz Splita smo se vozili do luke Prapratno gdje smo se ukrcali na trajekt i za pola sata kročili na bajkoviti otok Mljet. Čim smo dotakli njegovo tlo, ostali smo bez signala.

Kako smo se vozili prema smještaju u mjestu Blato, nadali smo se barem jednoj crtici signala, jer ipak je radni tjedan, treba poslati koji mail, sms ili obaviti kratki poziv. Tko si danas još može priuštiti odmor bez telefonske dostupnosti?

No, umjesto punjenja signala, odlučili smo napuniti vlastite baterije cvrkutom ptica i šumom mora.

Rajske plaže

Posjetili smo najpoznatiju uvalu  Saplunara, u kojoj se nalaze dvije pješčane plaže, Velika i Mala Saplunara . Prema legendi, na pjesku Saplunara svoje utočište pronašao je i sam Odisej. A netaknuta priroda ove uvale pružila nam je maksimalnu relaksaciju.

mljet 2

 

Šljunčana plaža koja nas je također oduševila kristalno čistim morem je Sutimiholjska. Smještena u blizini naselja Babino polje, obrubljena divljim zelenilom Mediterana, ova šljunčana atrakcija je kao stvorena za cjelodnevno uživanje u netaknutoj prirodi.

mljet 3

Nacionalni park

Pravi raj na zemlji doživjeli smo u Nacionalnom parku koji obuhvaća veći dio otoka, a bojma i mirisima netaknute prirode 'isiao' je iz nas sve negativne i stresne vibracije koje smo ponijeli iz grada.

mljet 16

mljet 19

Morem potopljeni zaljevi, Veliko i Malo jezero, najistaknutije su lokacije ovog područja. Dva morska zaljeva prvo su bila slatkovodna jezera, sve do početka kršćanske ere kad su s pučinske strane spojena uskim tjesnacem. Iako su ispunjeni morem, stanovništvo ih je nazvalo jezerima što je uvriježeno i dan danas.

mljet 8

Usred Velikog jezera posjetili smo slikoviti otočić Sveta Marija s crkvom i samostanom koji su u 12. st. osnovali benediktinci iz Monte Gargana u Italiji.

mljet 20

mljet 18

Odisejeva špilja

Iz mjesta Babino Polje, pa putem koji vodi kroz vinograde i maslinike do strmih stuba stigli smo do Odisejeve špilje. Legenda kaže da se upravo u ovoj špilji nakon brodoloma sklonio Odisej i sedam godina liječio svoju tugu i nostalgiju za domom i Penelopom.

Oko podneva, za vrijeme najjačeg sunca, more poprimi toliko nijansi plave boje i stvara prizore od kojih smo zanijemili.

odisejeva pilja

Kao doma...

Da se na ovom otku živi kao prije, uvjerili smo se kada smo tražili kafić. Za razliku od drugih turističkih otoka gdje ćete restoran ili kafić naći na svakom kantunu, ovdje se ipak treba malo potruditi.

I tako smo u mjestu Babino polje naišli na Komarac. Lokalni kafić/restoran gdje su nas veselo i opušteno dočekali lokalci. Pogledom koji se pruža na more i zelenilo, ali i atamosferom 'kao doma' isti sekund nas je kupio tako da smo mu se vraćali i više puta.

Pronašli smo 'svoje mjesto' na otoku.

mljet 26

'Noćni život'

Htjeli smo istražiti noćni život na otoku pa smo posjetili aktualna mjesta unutar Nacionalnog parka Pomenu i Polaču na preporuku stanovnika. I baš kada smo očekivali da ćemo se morat probijati kroz gužvu i da ćemo jedva uhvatiti mjesto za večeru, sasvim suprotan prizor nas je dočekao. Nekoliko usidrenih jahti s kojih se čuje lagana glazba, nekoliko šetača sa sladoledom u ruci i poluprazni restorani. Kažu nam ugostitelji 'Ovdje sezona počinje nešto kasnije'.

Ipak, pravo iznenađenja nas je dočekalo sljedeći dan. Također, po preporuci lokalaca, odlučili smo posjetiti restoran Pikala u Solinama.

Nakon nekoliko slučajnih 'skretanja s puta' konačno smo stigli u ovo mjesto koje je zbog neposredne blizine jezera i mirnoće, uvjetovane prirodnom izolacijom, vrlo popularno otočko mjesto.

Kada smo se našli ispred konobe Pikalo, šok. Nije otvoreno. Ipak, vlasnici su nas ljubazno dočekali.

„Mi vam ne radimo, tek od 15.7“, kažu nam.

„Ali kako? Na internetu piše da ste otvoreni do ponoć?“, pitamo ih, nakon čega su se slatko nasmijali.

„Ma kakvi, iza 10 nema šasne“, govore nam.

I tako kada smo skoro ostali bez večere, vlasnik nas iznenadi.

„Ulovili smo danas nešto pa vam možemo spremiti ako želite“, obradovao nas je.

Stiže nam pun pjat najukusnije maniste s plodovima mora i čaša bijelog vina. A u pozadini zvuk gitare i Oliverovih hitova.

mljet 27

Izvor sreće

Što čovjek više od ovoga može poželjeti?

Kroz tri dana boravka, uvjerili smo se da je Mljet u pravom smislu riječi biser Mediterana, najšumovitiji otok koji je u ubrzanom turističkom rastu zadnjih godina uspio ostati netaknut jer su netaknuta priroda i more glavni izvor sreće i zadovoljstva ovih stanovnika.

Zato, daleko od gradske gužve, prekinite vezu s civilizacijom i uživajte božanskoj ljepoti koja vas čeka na jugu Hrvatske!

 

 

 

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
75
Haha
0
Nice
2
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
2
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Primijetili ste bijele mrlje na čokoladi? Evo što to zapravo znači
2
sat
Primijetili ste bijele mrlje na čokoladi? Evo što to zapravo znači
Ribola Kaštela protiv Dinama u borbi za polufinale Kupa „Vinko Dobrić“
2
sat
Ribola Kaštela protiv Dinama u borbi za polufinale Kupa „Vinko Dobrić“
Evo tko ima najveće, a tko najmanje šanse postati svjetski prvak
2
sat
Evo tko ima najveće, a tko najmanje šanse postati svjetski prvak
Uhićeni HDZ-ovac Andrija Mikulić još će šest mjeseci primati punu plaću, a zatim još šest mjeseci pola plaće
3
sat
Uhićeni HDZ-ovac Andrija Mikulić još će šest mjeseci primati punu plaću, a zatim još šest mjeseci pola plaće
Znate li koje namirnice ne smijete držati zajedno u hladnjaku?
3
sat
Znate li koje namirnice ne smijete držati zajedno u hladnjaku?
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Radujte se, narodi. Gotovo je s kišom, sljedećih deset dana bez hladnoće, bez oborina, bez vjetra
    Radujte se, narodi. Gotovo je s kišom, sljedećih deset dana bez hladnoće, bez oborina, bez vjetra
    5. prosinca 2025. 01:34
  • Sin političarke iz Dalmacije pretukao oca, htio je da mu prepiše dio kuće
    Sin političarke iz Dalmacije pretukao oca, htio je da mu prepiše dio kuće
    5. prosinca 2025. 14:19
  • Ovo je presudno za buduću brzu cestu prema Omišu: Osigurana sredstva za dovršetak ključne dionice brze ceste Mravince–TTTS
    Ovo je presudno za buduću brzu cestu prema Omišu: Osigurana sredstva za dovršetak ključne dionice brze ceste Mravince–TTTS
    5. prosinca 2025. 01:49
  • Velika promjena u Splitu: Evo što vas sad čeka na svakom pješačkom prijelazu
    Velika promjena u Splitu: Evo što vas sad čeka na svakom pješačkom prijelazu
    5. prosinca 2025. 11:55
  • Dok su u Hrvatskoj teme ustaše i partizani, sin komiškog ribara osvaja Nobela za fiziku. Tko je John M. Martinis?
    Dok su u Hrvatskoj teme ustaše i partizani, sin komiškog ribara osvaja Nobela za fiziku. Tko je John M. Martinis?
    5. prosinca 2025. 02:13
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
© 2025 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.