Sezona gripe u punom je jeku, a prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Hrvatskoj je zaključno s 9. veljače bilo 24.498 evidentiranih slučajeva. Naravno da su stvarni brojevi puno veći, a i sam broj oboljelih iz dana u dan raste. Ne svjedoče o tome samo gore spomenute službene brojke, već nam o gripi i njenom zamahu dobro govori odsutnost djece u vrtićima, školama i odraslih u većim kolektivima.
Da gotovo nema osobe koja u posljednja tri tjedna nije osjetila 'blagodat' neke od sezonskih respiratornih bolesti, pa i gripe, koju, između ostalih simptoma, prati visoka temperatura, kašljanje, šmrcanje, umor, bolovi u tijelu, poteškoće pri disanju i slično, potvrđuju i službene brojke.
U Hrvatskoj je tijekom sezone gripe 2024./2025., zaključno s 9. veljače 2025. godine pristiglo 24.498 prijava oboljelih od gripe, pri čemu je u zadnjem tjednu zaprimljeno 5.507 prijava.

Prijave oboljelih pristigle su iz svih županija, pri čemu više od 50% u zadnjem tjednu čine prijave iz pet županija: Grada Zagreba, Splitsko-dalmatinske, Primorsko-goranske, Zagrebačke i Varaždinske županije. Najveća kumulativna stopa prijava gripe na 100 000 stanovnika bilježi se u Varaždinskoj, Karlovačkoj i Krapinsko-zagorskoj županiji.
Među pristiglim prijavama gripe stopa incidencije je uobičajeno najveća u djece predškolske dobi, a najniža u osoba u dobi od 65 godina i više.
Prednjači virus gripe B
Kretanje gripe tijekom tekuće sezone je unutar očekivanog u usporedbi s prethodnim sezonama.
Tijekom tekuće sezone zaključno sa šestim tjednom zbog gripe i njezinih komplikacija hospitalizirano je ukupno 1.157 oboljelih, od kojih 67 na jedinicama intenzivnog liječenja. Uz sezonu gripe uobičajeno se povezuje tzv. višak smrti odnosno povećani broj umrlih u odnosu na broj umrlih izvan sezone gripe. To je posljedica činjenice da je gripa u određenim rizičnim skupinama kao što su osobe u dobi od 65 godina i stariji te kronični bolesnici neovisno o dobi, češće praćena komplikacijama i smrtnim ishodom. Teško je reći koliko stvarno osoba umre izravno ili, što je češće, neizravno od gripe (kao posljedica pogoršanja osnovne bolesti ili komplikacije, poput upale pluća ili sepse). Tijekom ove sezone do sada je prijavljeno trideset smrtnih ishoda zbog gripe i njezinih komplikacija.
Prema podacima Nacionalnog referentnog centra za gripu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u šestom tjednu je oko 37% pozitivnih uzoraka na gripu, pri čemu je u preko 70% uzoraka detektiran virus gripe B. U subtipiziranim uzorcima gripe A prevladava virus gripe A/H1N1pdm09.
Kažu kako najveći broj oboljelih od gripe, a koji su prijavljeni kod obiteljskog liječnika ili hospitalizirani, dolazi u posljednjih par tjedana. Konkretno, gripa je tu, ali ne stvara probleme zbog kojih dolazi do odstupanja.
Zato je, kažu, preporuka cijepljenje i to aktualnim cjepivom za svaku sezonu. Najbolje ga je primiti na vrijeme, kada počinje sezona cijepljenja (listopad, studeni, op.a.), kako bi se tijelo stiglo pripremiti za izazovnu imunološku borbu. Cjepivo je sada četverovalentno, što osigurava, kaže naš sugovornik, širu pokrivenost i zaštitu od onih sojeva tipova i podtipova virusa koji inače cirkuliraju u populaciji.
Već i kućni test otkriva jeste li 'zaradili' tip A, B ili kombinaciju
Svijetom cirkuliraju tri tipa virusa: virus gripe A, B i C. Na površini virusa nalaze se proteini hemaglutinin (H ) i neuraminidaza( N ) koji su nestabilni, stalno se mijenjanju, preslaguju te na taj način dolazi do promjene (mutacija) virusa.
Osobito sklon promjenama je virus gripe A koji svojim malim promjenama, tzv. driftovima (događaju se svake 2-3 godine) izaziva epidemije, a velikim promjenama, tzv. shiftovima (događaju svakih 10-50 godina) izaziva pandemiju.
Virus gripe B je stabilniji i izaziva epidemije s blažom kliničkom slikom svakih 5-6 godina.
Na virusu gripe C do sada nije nije zabilježena niti jedna promjena te izuzetno rijetko izaziva bolest sličnu običnoj prehladi.
Trenutno hara gripa tipa B. Znakovi zaraze virusom gripe B su: groznica, upaljeno grlo, kašalj, curenje iz nosa i kihanje, umor, bolovi u mišićima i bolovi u tijelu. Gripa B može dovesti i do ozbiljnijih respiratornih simptoma i drugih zdravstvenih komplikacija. Ako zatažena osoba imam astmu, respiratorna infekcija može da pogorša njene simptome pa čak i da izazove napad.
Ako se ne liječi, ili u težim slučajevima, gripa tipa B može da izazove: upalu pluća, bronhitis, respiratornu insuficijenciju, insuficijenciju bubrega, miokarditis ili zapaljenje srca, sepsu.

Lijek Tamiflu, da ili ne? Besplatan ili uz plaćanje?
Upravo ta gripa nije zaobišla ni naše sugovornike koji su nam se požalili ne oko gripe i toga kako ih je prikovala za krevet već na lijek Tamiflu odnosno (ne)dobivanje istog na recept.
Kućni test na gripu pokazao je da je Petrov sin pozitivan na gripu. S obzirom na to da dijete (5 godina) inače ima kroničnih plućnih problema, odmah je obaviješten djetetov pedijatar koji mu prepisuje Tamiflu kao i njegovom starijem starijem bratu ( 7 godina, a koji je što se tiče zdravlja - zdrav ko dren) koji je bio s njim u kontaktu, ali nije razvio simptome.
„Pedijatar je bez problema prepisao lijek, objasnio mi je da zaraženi sin treba piti duplu dozu 5 dana, po dvije tabletice dnevno, dok stariji sin treba uzimati po jednu tableticu deset dana jer nije razvio simptome pa on to pije za zaštitu. U ljekarnoj sam s njihovim zdravstvenim iskaznicama bez problema preuzeo te lijekove“, kazuje nam naš sugovornik.
Po preporuci pedijatra, Petar, koji je inače zdrav ko' dren, javlja se svojoj liječnici putem e-maila u kojem joj objašnjava kako sin ima gripu i da bi preventivno bilo dobro da i on popije Tamiflu, po savjetu pedijatra.
„Liječnica mi vrlo brz odgovara da je lijek pušten i da ga mogu predignuti u ljekarnoj. Odlazim u ljekarnu i dižem lijek putem zdravstvene iskaznice“.
Osim mlađeg sina, u Petrovoj obitelji više nitko nije uhvatio gripu. Bar ne u tom valu.
Za sina Tamiflu 0 eura i 0 centi, za kći i majku 23, 77 eura puta dva
Drugu priču o lijeku Tamiflu i njegovoj nabavci priča nam gospođa Ivana. Od gripe u njenoj obitelji obolijeva i njen sin.
„Kontaktiram doktoricu koja mi šalje elektronski recept u ljekarnu. Nakon što sam pohodila četiri ljekarne, pronašla sam lijek i sin ga kreće piti.
Obzirom da i sama imam jako loš imunitet te se redovno vodim u više specijalista, a nedavno sam i intravenozno primala određene lijekove zbog svog lošeg stanja, ali imala i jedan zahvat, javljam se svojoj doktorici i tražim Tamiflu kao zaštitu za sebe. Nakon objašnjavanja preko telefona s doktoricom koja je na zamjeni ne postižem ništa te u nemogućnosti da ja odem osobno, odlazi suprug na konzultacije. Doktorica ga ispituje za što mi točno treba lijek, tko je sve obolio, imam li ja kakve simptome,… Suprug traži isti lijek i za stariju majku koja se uskoro bliži 66. godini i koja ima kroničnih problema i inače loš imunitet, te za mlađu kći jer smo svi u istom kućanstvu i u kontaktu smo sa zaraženim sinom.
Nakon malo više vremena i igre živaca, doktorica kaže da će ispisati recepte. Uzima bijele recepte i zove mene da je riješeno.
Dolazi kući s bijelim receptima i ne pada nikome od nas na pamet zašto su tako ispisani, niti njemu koji je za sebe od svoje dr.opće prakse (ne vodimo se kod iste) samo s zdravstvenom iskaznicom otišao po svoj lijek, bez ikakvog fizičkog recepta.
"Ok, za nas odrasle očito ide ovako da se ispisuju. I krećem natrag u ljekarnu u kojoj sam našla Tamiflu za sina.
Pružam ljekarnici recepte, kupujem još tri testa na gripu (5,06 eura komad) i sirup (23,77 eura). Kad ono šok! Prvo sam mislila da nisam dobro čula te sam onako prosto seljački rekla 'Mooolim?'. Ljekarnica mi je na to moje mooolim ponovila: „108 eura i 76 centi“.
Pitam ju što to ja plaćam 108 eura i 76 centi, a ona mi odgovara da se Tamiflu plaća.
Upitnici mi se pojavljuju iznad glave jer kako se plaća kada sam prije samo dva sata taj isti lijek u toj istoj ljekarnoj dignula na recept bez da sam platila centa?! Isto tako suprug je od svoje doktorice zatražio lijek (različita nam je doktorica opće prakse) i nije platio lipe, dobio ga preko običnog recepta, bez ikakvog plaćanja, bez da ima ikakve dijagnoze, znači ispisala mu ga bez problem, bez plaćanja!
Isto to što mi se vrti po glavi pitam i nju, zbilja pristojnu farmaceutkinju, ali ona odgovara da neće ulaziti u to kako je koji liječnik izdao recept i da se lijekovi na privatni (bijeli!) recept plaćaju“, kazuje nam još uvijek ljutita Ivana te dodaje:
"Doživjela sam šok u sred prepune ljekarne, pocrvenila, pozelenila. Nisam znala ni kud bi ni šta bi, a lijek nam treba. Od ljekarne do ljekarne i onda hladan tuš!"
I tako je lijek Tamiflu od 75mg platila 23,18 eura. Puta tri i 'odlepršalo' 70 eura u roku keks.
I popili su oni taj 'skupi' lijek, sin prošao s nažalost, težim simptomima gripe, ali nakon njega barem nitko drugi u obitelji nije oblio.
„Sin je ozdravio, prošlo je evo 15 dana od njegove gripe. Mi ostali nismo dobili, hvala Bogu, ali još uvijek sam ljuta i razočarana jer je ovo još jedan pokazatelj da nam zdravstveni sustav nije ujednačen i nema pravila, što se vidi iz banalnog primjera s lijekom, em što sam izgubila živaca da bi ga dobila i na kraju balade i platila jer liječnica je tako odlučila da će ga ona napisati na privatni recept, a ne na obični. I što ja tu mogu, kriviti nju jer sam barem ja imala pravo na besplatan lijek odnosno preko sasvim običnog recepta, a prema smjernicama u kojima piše da osobe s "s kroničnim plućnim, kardiovaskularnim, jetrenim, bubrežnim metaboličkim, neurološkim, mišićnim bolestima neovisno o dobi,...", a u koje osobe nažalost spadam?! Nekako se ipak osjećam 'izigrano' od strane liječnice jer je ona ta koja je 'presudila' da treba platiti lijek.
Smjernice su jasne, ali liječnici su ti koji odlučuju poštovati protokol ili ne?
Je li Petar imao liječnicu koja recepte ispisuje ni ne gledajući dijagnoze svojih pacijenata, kao i Ivanin suprug, dok je Ivananina liječnica pak pomno iščitava sve upute, ne možemo odgovoriti. Do dogovora smo pokušali doći upravo od tih liječnika, ali bezuspješno.
Liječnik je taj koji propisuje ili ne propisuje određeni lijek, a što se tiče ovog konkretnog lijeka za njega su upute sljedeće:
Smjernica
- Za liječenje skupina s povećanim rizikom od komplikacija gripe koje obuhvaćaju sljedeće osobe- a) osobe starije od 65 godina, b) trudnice te žene unutar 2 tjedna po porodu, c) osobe s kroničnim plućnim, kardiovaskularnim, jetrenim, bubrežnim metaboličkim, neurološkim, mišićnim bolestima neovisno o dobi, e) imunosuprimirane osobe te d) osobe smještene u domovima za starije i nemoćne i sličnim ustanovama. Lijek treba primijeniti odmah pri postavljanju kliničke sumnje na gripu, najbolje u prvih 48 sati bolesti.
- Postekspozicijska profilaksa oseltamivirom provodi se u slučaju izbijanja epidemije u domovima za starije i nemoćne, bolničkim odjelima i sličnim kolektivima.
Liječenje gripe
Tamiflu je indiciran u odraslih i djece, uključujući terminsku novorođenčad, koji imaju simptome tipične za gripu kada je virus gripe raširen u zajednici. Dokazana je djelotvornost ako se liječenje započne unutar dva dana od pojave prvih simptoma.
Prevencija gripe
- Prevencija u odraslih i djece s navršenom 1 godinom i starije, nakon kontakta s osobom oboljelom od gripe koja je klinički dijagnosticirana, u vrijeme kada virus gripe kruži zajednicom.
- Prikladnost upotrebe lijeka Tamiflu za prevenciju gripe određuje se za svaki slučaj zasebno, na temelju okolnosti i populacije koja zahtijeva zaštitu. U iznimnim slučajevima (primjerice, u slučaju nepodudarnosti sojeva virusa koji cirkuliraju i sojeva virusa koji su u cjepivu te u slučaju pandemije) može se razmotriti sezonska prevencija u odraslih i djece s navršenom jednom godinom ili starije.
- Tamiflu je indiciran za prevenciju gripe u dojenčadi mlađe od 1 godine nakon njihove izloženosti virusu gripe tijekom pandemije (vidjeti dio 5.2).
Tamiflu nije zamjena za cijepljenje protiv gripe.
O primjeni antivirusnih lijekova za liječenje i prevenciju gripe treba odlučiti na temelju službenih preporuka. Prilikom donošenja odluke o upotrebi oseltamivira za liječenje i prevenciju gripe treba uzeti u obzir saznanja o svojstvima cirkulirajućeg virusa gripe, dostupne informacije o obrascima osjetljivosti na lijek protiv gripe za svaku sezonu i utjecaj bolesti u različitim geografskim područjima i populacijama bolesnika (vidjeti dio 5.1).