Na Šinama živi oko 3.000 ljudi, ima dosta podstanara i studenata, ljeti i turista. a od toga je 1500 birača, te je na kotarske izbore 2022. godine izašlo njih oko 250. Predsjednica Vijeća kotara Šine Marina Kovačević kazala nam je u razgovoru kako kotar ima mnogo zajedničkih problema koje dijeli sa mjesnom samoupravom Stobreča, Kamena i Mejaša, poput Karepovca, ilegalnih deponija na ulici Četvrte gardijske brigade, kanalizacije, oborinske odvodnje, dovršetka Vukovarske i njezinog spoja na magistralu u vidu nadvožnjaka "Kamen-Šine-Stobreč".
Najbolje od sela
Što Šine razlikuje od drugih, bilo povijesno, sada ili u budućnosti?
- Šine imaju kontinuitet stanovanja u istoj kući unazad tri, četiri pa i u nekim slučajevima pet generacija. Što god da učiniš - dobro ili loše - saznat će se u roku od sekunde, a većina toga - dobroga ili lošega - pamtit će se generacijama. Tko usisava na Svetu Nedilju, čija nevista friga šnicele, a petak je, kome je dida bio UDB-aš, čija se familija ogriješila o Poljički statut i zato je izgnana na ovu stranu rijeke Žrnovnice... Istok pamti.
S druge strane, djeca se igraju u istim dvorištima kao i njihovi očevi i djedovi i sigurna su. Susjedi ih znaju, kao što im znaju roditelje, bake i djedove, a poznavali su im i prabake i pradjedove. To se u Splitu izgubilo. Imamo najbolje od sela nadohvat grada - sigurnost, mir, prostora, slobodu kretanja... Možda nismo antičko mjesto poput Stobreča ili Kamena, ali imamo ponosne Žrnovčane, principijelne Poljičane, domišljate Imoćane i okretne Hercegovce i svi radimo zajedno za dobrobit mista!
Kakav je politički sastav Vijeća kotara, ima li tu problema oko ideja i realizacije?
- Vijeće GK Šine čine četiri vijećnika moje nezavisne liste i tri vijećnika s liste HDZ-a, s tim da je po uzoru na sve parlamentarne demokracije šef oporbe jednoglasno izabran za potpredsjednika kotara. Dosadašnja suradnja fokusirana na rješavanje komunalnih problema bez upliva ideologije i politike pokazala se izuzetno uspješna i to je model koji primjenjujemo u suradnji sa mjesnom samoupravom Stobreča, Kamena i Mejaša. Svi imamo svoje probleme, ali mnogo naših problema je zajedničko, poput Karepovca, ilegalnih deponija na ulici Četvrte gardijske brigade, kanalizacije, oborinske odvodnje, dovršetka Vukovarske i njezinog spoja na magistralu u vidu nadvožnjaka "Kamen-Šine-Stobreč".
Digli se s mrtve točke
Nije li izlazak 250 birača na kotarske izbore prilično slab? Smatrate li da bi ih trebalo izaći više na izbore, odnosno da su mještani aktivniji u kotarskim događanjima?
- S obzirom da je dugo godina HDZ bio jedina ponuđena opcija, interes za kotarskim izborima bio je slab, no vjerujem da će idući izbori imati bolju izlaznost jer će se birači naviknuti da mogu birati između više opcija. Kotarskih događanja u socijalnom i kulturnom smislu nema mnogo jer je 50% kotarskih prostorija pretvoreno u liječničku ordinaciju, tako da na raspolaganju imamo samo skromnu Vijećnicu, dva mala ureda i sanitarni čvor.
Međutim, u posljednjih godinu dana imali smo nekoliko radnih akcija sadnje maslina i podrezivanja trave u kojoj su sudjelovali volonteri iz svih dijelova kvarta i Judo klub "Sokol". Animirali smo učenike OŠ "Kamen-Šine" da sudjeluju u organiziranom paljenju svijeća podno murala za Vukovar, kao i školski zbor u pjevanju božićnih pjesama dok likovna grupa kiti kvartovski bor ukrasima koje su sami osmislili i izradili… S vrlo malo resursa digli smo se s mrtve točke.
Koje bi naveli nedostatke kvarta, infrastrukturne probleme itd. i na koji način bi se mogli otkloniti?
- Šine su do prije godinu dana bile uspavane i zaboravljene, imali smo upade preko granice kada su nam dovozili svoj otpad i mijenjali regulaciju prometa na Šinama kako njima paše, pa je čak bilo prijedloga da se Šine pripoje nekome od susjednih mjesnih odbora, a redovno održavanje od strane gradskih službi bilo je nezamislivo. Godinu dana kasnije, i dalje se borimo s deponijima, ali sasiječemo ih u korijenu. Odvezli smo pet tona ilegalno odbačenog otpada iz okolice škole i šest tona s ulice Četvrte gardijske brigade lani, u ovoj godini deset i nastavljamo; drača je i dalje neprijatelj broj jedan, ali polako uzmiče pred trimerima Parkova i nasada i volontera.
Na čemu radimo i dalje jest da ulice Mali put i Mirni put dobiju davno plaćenu, a nikad izgrađenu kanalizaciju, da Krilava dobije oborinsku odvodnju, da zapuštena ulica Četvrte gardijske brigade od sramote postane ponos grada, da se zelene površine u gradskom vlasništvu urede u parkove, a gradske parcele obrasle u draču pretvore u parkirališta…
30 godina kašnjenja
Ono što je apsolutno ključno u proteklih godinu dana jest da smo se izborili da se sruše barake s azbestnim krovištima kod OŠ "Kamen-Šine" i da se sanira kolnik, odnosno presvuče novim asfaltom 800 m glavnih ulica na Šinama. I jedno i drugo je platio Grad Split iz sredstava za održavanje, ali sa trideset godina zakašnjenja i teškom mukom uz puno zamjeranja. Unatoč svim našim građevinskim dozvolama i dalje svaka nova gradska vlast gleda na nas kao na ilegalno naselje, a to jednostavno nije istina. Jedini način kako se uspješno boriti protiv predrasuda je upornim radom i naravno, medijskim istupima.
Očekujete li veći angažman gradske uprave u tom smislu?
- Šine su prije 70 godina bile svježe isušena močvara, a u međuvremenu su ljudi sami izgradili svoje kuće, sami izgradili i platili sebi vodovod, kanalizaciju u 80% kvarta, struju, zgradu ambulante i mjesne zajednice, telefon, sami su asfaltirali prvi put sve ceste… Nikad nismo i nikad nećemo čekati da se netko drugi za nas pobrine. Hoće li se gradska vlast angažirati oko nas? Nikad nije i nikad neće. Gradska uprava je, s druge strane, osvjetlala obraz Banovini u protekloj godini, a hoće li moći tako i dalje, pokazat će se. Nadamo se da hoće.
Nadogradnja vrtića, stabla, masline, šuma, rasvjeta
Imate li pripremljene kakve projekte za povećanje kvalitete života u kvartu? Ako je pokrenuta realizacija nekog od njih u kojoj su fazi?
- Inicijativom GK Šine agencija RAST i Parkovi i nasadi su uspješno aplicirali na natječaj za EU fondove i sada nas očekuje uređenje okoliša dječjeg vrtića "Margaritela" na Šinama, gdje dolazi oko 70 stabala. Nastavit ćemo se boriti da se vrtić nadogradi, kako je i predviđeno GUP-om, te da vrtić dobije prostora za dvije jasličke skupine i dvoranu za sport i predstave. U međuvremenu ćemo nastaviti zahtijevati nove sprave (igrala) za dvorište vrtića jer su ove sadašnje starije od roditelja te djece. Dječje igralište pored OŠ "Kamen-Šine" kompletno smo renovirali ove godine.
Inicijativom prošlog saziva GK Šine i MO Kamen u prošloj godini na isti način dolazi sadnja 300 stabala u okoliš OŠ "Kamen-Šine". Ove godine je GK Šine predložio 4.000 m2 borove šume u gradskom vlasništvu na Krilavi za uređenje sportsko - rekreacijskog parka za sve uzraste. Nastavljamo sa sadnjom maslina uz magistralu, javnom rasvjetom gdje nedostaje, a već smo doveli četiri stupa javne rasvjete na ulicu Četvrte gardijske brigade, borbom da se ulice uvrste u redovno održavanje Čistoće i Parkova i nasada…