Za noćni život potrebno je izdvojiti pozamašnu svotu novca. Sudeći po cijenama u klubovima, studenti će već na početku izlaska potrošiti gotovo pola džeparca. S obzirom na pomahnitali rast cijena, nismo se mogli zapitati kako i gdje naša mladost izlazi?
U razgovoru sa studentima saznali smo da prosječni izlazak košta barem sto eura, pa nam kažu da nema kafića do zidića. Ipak, trend je takav se prije noćnog izlaska, zagrijava u nekom od lokalnih kafića. Zna se, u klub se nikako ne ide prije ponoći, pa već tu popijete tri do pet pića. A najskuplje je piti na čaše, komentiraju naši sugovornici. Cijene žestica se kreću oko 6 do 7 eura s pićem za miješanje. Dvije ture pića? Odlazi 15 eura – bez da trepnete.
Jedan izlazak izbit će vam bar 100 eura iz džepa
Nakon zagrijavanja, zove se taksi do noćnog kluba. Cifra ovisi o kilometrima, ali vikendom kad svi traže prijevoz, i taksiji dižu cijene. Za samo tri kilometra udaljenosti možete očekivati približno cifru i do 6 eura. Sreća je da se troškovi podijele u ekipi, pa nam kažu, bolje i potrošit koji euro nego voziti pod alkoholom. Barem nam je mladost savjesna.
Ovisno o klubu, upad će ili biti besplatan ili vas stajati 10-ak eura. Ako se radi pak o koncertu, cifra se penje do 20 i više eura. Kažu nam, da je najisplativije s ekipom rezervirati stol, ali onda je uvjet uzeti boce s popratnim sokovima. Ovo će vas doći oko 100 eura po boci, no društvo će taj trošak podijeliti. No, jedna boca nikad ne bude dosta, pa ide i druga, treća...
Cijene viskija, gina ili votke se u našim noćnim klubovima kreću od 80 do 120 eura, ovisno hoćete li piti kvalitetnija skuplja pića ili ćete štedjeti, a ako ste spremni potrošiti više, premium pića poput Belvederea ili Moëta dosežu i 200 eura. Pušači će dodati još 5 eura za kutiju cigareta, a kada u ranojutarnjim satima odlučite ići kući, umorni i gladni, pozvat ćete Uber te putem stati napuniti želudac. Neizostavna stanica nakon svakog noćnog izlaska je Mate. I ode još 1.20 eura za krafnu s čokoladom. Mnogima to nije dovoljno za utažiti glad pa će uzeti burek od mesa čija je cijena 3.30 eura ili od sira za 2.90 eura.
E tek onda možete slatko zaspati, lakši za jedno 100 eura.
"Iskreno, izlasci su postali luksuz. Cijene su otišle u nebo, a ako se ne želiš gužvati u klubu, stol s bocom ili dvije su obavezne. Ako u džepu nemaš barem 100 eura, nemaš što tražiti u noćnom životu. Naravno, sve ovisi o tome gdje izlaziš i koliko si spreman potrošiti, ali nema više spontanih izlazaka za male pare kao nekad, skup je to sport" zaključio je Tomo (22).
Pitamo skupinu mladića časte li cure u klubovima ili su džentlmenske geste izumrle.
„E, sve ti ovisi di ideš i kakav ti je đir. Ako ideš u standardne klubove i kafiće, računaj barem 70-100 eura po večeri, a ako se malo zaletiš s bocama u nekim jačim klubovima, lako ode i par stotina. A što se tiče čašćenja cura, to ti ovisi o ekipi i situaciji – neki vole počastit da ostave dojam, neki očekuju da se podijeli, a ima i onih koji samo gledaju svoje. Kako se ono kaže – ko ima, taj i troši“, komentira David (23).
Zabava preko granice
Zbog visokih cijena, mnogi se odlučuju na zabavu preko granice. Posušje im je top destinacija. Već nekoliko godina noćna meka Splićana je klub "Gaudeamus". Taksiji su toliko povoljni da ne trebate paliti vlastiti automobil, a cijene su niže negoli u Splitu. Iako, primijetili smo da su i iz ovog kluba podigli cijene u odnosu na prije dvije godine. Boca viskija je između 50 i 100 eura, ovisno o brendu. Chivas je najskuplji kojem je cijena 110 eura. Cijene votke su oko 80 eura, a Belvedere je nešto niža nego kod nas, 184 eura. Skupi Moët u BiH košta oko 120 eura, a cijene gina su također niže, između 60 i 70 eura. Ovdje će vas i ture na čaše izaći gotovo pa duplo niže nego u Splitu.
Jedan od naših sugovornika nam kaže da dobro poznaje noćnu scenu susjedne nam države, a prijevoz treba dogovoriti i do dva tjedna unaprijed.
"Nakon prekida veze počeo sam češće izlaziti i brzo skužio koliko to zapravo košta ako si vani svaki vikend. Zato smo ekipa i ja počeli izlaziti u Posušje i Livno, pa zašto bi ovdje trošili hrpu novca, kad tamo uz prijevoz i piće potrošimo manje, a često se i bolje zabavimo. Kod nas su klubovi puni ‘bjelokošuljaša’ koji glume za šankom i cura koje se naperlitaju, stoje ka kipovi i čekaju da im neko plati piće. U susjedstvu je sve puno opuštenije“, bez dlake na jeziku komentira Mislav (23).
Ugostitelji se opravdavaju
Ekipu mladih Splićana jako ljute vrtoglave cijene, a ugostitelji ih opravdavaju porastom nabavnih cijena.
„Ugostitelji se ponašaju u skladu sa situacijom. Nijednom ugostitelju nije u interesu podići cijene i sto puta se razmisli prije nego štose to učini. Mi nismo trgovački lanci ili robne kuće, mi smo poduzetnici koji žive isključivo od vas koji će doći potrošiti određeni novac kod nas“ poručio je jedan splitski ugostitelji.