Zvuči kao vic, ali u Srbiji je potaknuta inicijativa o "povratu" Višeslavove krstionice iz Hrvatske. Beogradska Politika piše kako je Udruženje izbjeglih, ugroženih i prognanih osoba Srbije uputilo srbijanskom Ministarstvu kulture, Ministarstvu vanjskih poslova, srbijanskoj vladi i Srpskoj pravoslavnoj crkvi inicijativu za "vraćanje Krstionice kneza Višeslava iz Arheološkog muzeja u Splitu Srbiji". Naglasili su kako "ovaj značajan kulturni i povijesni spomenik, koji potječe iz devetog stoljeća, predstavlja jedan od najstarijih spomenika kršćanske liturgije na Balkanu, i kao takav ima duboko vjersko i kulturno značenje za sve Srbe".
Višeslavova krstionica, koju naši istočni susjedi svojataju, čuva se u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, a ne u Arheološkom muzeju, kako oni koji je traže misle, pa je Večernji za komentar zamolio Miroslava Katića ravnatelja MHAS-a koji je tu inicijativu nazvao nebulozom koja ne zavređuje ozbiljan komentar.
– Muzej hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu ove je godine tiskao drugo izdanje knjige prof. dr. Ante Uglešića "U potrazi za Višeslavovom krstionicom". Tiskanje te knjige nije izazvalo veću pozornost javnosti, ali zato jest inicijativa Udruženja izbjeglih, ugroženih i prognanih osoba Srbije o "vraćanju" Krstionice kneza Višeslava iz Arheološkog muzeja u Srbiju. Bilo bi dobro da hrvatska javnost zna da se ovaj izniman nacionalni spomenik čuva u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, a ne u Arheološkome muzeju – ističe ravnatelj Katić.
Napominje kako je upravo u toj knjizi dr. Ante Uglešić na temelju rezultata arheoloških istraživanja u Ninu i iscrpnog arhivskog rada dokazao da krsni zdenac kneza Višeslava potječe iz Nina, odakle su ga Mlečani prenijeli u Veneciju. – Dospio je u kapucinski samostan kao recipijent za vodu kojom su zalijevali vrt, a potom je premješten u muzej Correr u Veneciji. Zauzimanjem kardinala Stepinca tijekom Drugoga svjetskog rata krstionica je zamijenjena za dvije slike venecijanskog renesansnog slikara Vittorea Carpaccia: Sveti Petar Mučenik i Sveti Sebastijan – kaže dr. Katić.
Srbijanska inicijativa za "povrat" krstionice naglašava da je tijekom Drugog svjetskog rata ovaj dragocjeni spomenik "Anti Paveliću poklonio Mussolini kao znak političke podrške". – Isticanje Udruženja izbjeglih i ugroženih Srba da je Mussolini poklonio krsni zdenac Anti Paveliću u znak političke podrške najobičnije je političko podmetanje i pamflet koji se plasira u trenutku kada se javnost u Srbiji podiže protiv Vučićeva režima. On je prije svega namijenjen srbijanskoj javnosti, a ne hrvatskoj. Međutim, hrvatska se javnost, kako u Dalmaciji volimo reći, "uhvatila na baketinu" – poručio je dr. Katić.