Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

IZGLEDA SPEKTAKULARNO Rimac Automobili predstavio je projekt svog novog tehnološki naprednog sjedišta, evo detalja

D.D. / Foto: Screenshot12. travnja 2021. 09:37
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Nakon godina nagađanja Rimac Automobili potvrdili su da će se novi kampus kompanije graditi nedaleko njihovog sadašnjeg sjedišta u Svetoj Nedjelji. Ukupna investicija trebala bi biti veća od 200 milijuna eura, a kampus bi trebao biti useljen za dvije godine.

Trenutačno kompanija svoje poslovanje obavlja na šest lokacija, a do izgradnje kampusa težište planira staviti na prostor na Jankomiru. Tamo je već u uredske prostorije veličine 4400 kvadrata preselila 40 posto zaposlenih, a u taj će prostor useliti i proizvodnju, barem privremeno, a koja bi trebala zauzimati 25.000 kvadrata. Jankomir je također blizu Svete Nedjelje, a to mjesto udaljeno je 16 kilometara od središta Zagreba.

Proizvođač najbržeg električnog automobila na svijetu i sve aktivniji dobavljač tehnologije za velike svjetske marke vozila navodi da će se novi kampus prostirati na površini od 200.000 kvadrata.

Mate Rimac, osnivač i direktor Rimac Automobila kaže da je pije samo deset godina cijela tvrtka zapravo bio samo on, sam u garaži.

- Od tada smo narasli na oko tisuću zaposlenika, ušli u strateška partnerstva s Porscheom, Hyundai Motor Grupom i drugim značajnim partnerima te surađujemo s najvećim imenima automobilske industrije. Ali, ono čemu smo ostali posvećeni je razvoj našeg poslovanja u Hrvatskoj; ponosni smo što smo ostali ovdje i što će ova nova lokacija postati naš dugoročni dom - kaže Rimac.

U Rimac Automobilima navode da će kampus uključivati tehnološki napredno sjedište, testnu stazu, smještajne kapacitete i muzej.

Novi kompleks imat će dvije odvojene zgrade za istraživanje i razvoj te za proizvodnju. Na lokaciji će biti i pogon za testiranje i proizvodnju baterija, lakirnica, pogon za proizvodnju kompozita, linija za proizvodnju hiperautomobila, laboratorij za kontrolu kvalitete, data room za praćenje velike količine podataka koje prikupljaju senzori u vozilima kao i muzej.

U okviru kampusa bit će i prostori za opuštanje zaposlenika te restoran.

Cijeli kampus planirano je da bude okružen prirodom i potpuno neutralan za okoliš. U okviru kampusa čak će se proizvoditi i organska hrana, a po prostoru kampusa slobodno će se kretati domaće životinje.

U sklopu kampusa bit će smješteni i uredi i proizvodnja električnih bicikala Greyp.

Kampus je dizajnirala hrvatska arhitektonska tvrtka 3LHD. Ista ona koja je projektirala i novi kampus Infobipa u Zagrebu, a koji bi se trebao otvoriti do ovog ljeta. Tvrtka 3LHD dizajnirala je niz velikih projekata, kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu, među kojima su Grand Park Hotel i Hotel Lone u Rovinju i Hotel LN Garden u kineskom gradu Guangzhou.

- S brzim rastom su dolazili i problemi s prostorom koje smo „krpali“ s mnogobrojnim improvizacijama pa smo tako završili u preko 10 zgrada u 6 gradova u Hrvatskoj. Radno okruženje i suradnja između timova nam je od iznimne važnosti pa smo stoga odlučili napraviti veliki korak i izgraditi naš dugoročni dom – Rimac Kampus - kaže Rimac.

Plan je Rimac Automobila da kampus bude otvorenog tipa što znači da će se po zelenim površinama moći kretati i građani. To je bitno drugačije od sličnih kampusa na zapadu, koji su zbog straha od industrijske špijunaže u pravilu zatvoreni za javnost.

Tvrtka Rimac Automobili trenutačno zapošljava 1000 stručnjaka za različite faze proizvodnje automobila, kako njegovog hardverskog tako i softverskog djela. Plan Mate Rimca je da tvrtka u idućih par godina broji preko 2500 zaposlenika.

Iako je hrvatska tvrtka najpoznatija po proizvodnji električnih automobila, njegov je temeljni posao istraživanje i razvoj komponenti za električna vozila, kreiranje električnih prototipova kao i proizvodnja električnih komponenti.

Mate Rimac za Rimac Automobile trenutačno skuplja drugi dio prve ovogodišnje investicijske runde teške 130 do 150 milijuna eura.

Prije mjesec dana u tvrtku je 70 milijuna eura investirao Porsche pri valuaciji na 978,5 milijuna dolara, takoreći dajući Mati Rimcu za pravo da slobodno može reći da će do kraja ove godine imati startup jednorog. Drugi u Hrvatskoj, i to u manje od godinu dana otkako je jednorog postao i Infobip.

Porsche je podigao svoj udio za 8,5 posto i sad je suvlasnik 24 posto Rimac Automobila. Preostaje vidjeti kako će teći ostatak ove investicijske runde. Nakon ljeta Rimac je najavio još jednu runde. O drugoj rundi nakon ljeta zasad se ništa ne zna.

Inače, s najnovijom investicijom Porschea tvrtke Rimac Automobili pokazala je jednu začuđujuću stvar. Po tempu kojem tvrtka Mate Rimca podiže tržišnu vrijednost vidljivo je da raste brže od Infobipa.

Najvećoj hrvatskoj softverskoj kompaniji trebalo je 14 godina da dosegne status jednoroga (od 2006. do 2020.), odnosno tvrtke vrijedne više od milijardu dolara, a najveća hrvatska automobilska kompanija nalazi se nadomak tog cilja u svojoj 12. godini poslovanja (od 2009. do 2021.).

- Kampus je naša odskočna daska za planirani rast u sljedećem desetljeću i nakon toga, jer nas ojačava kao proizvođača hiperautomobila i Tier 1 dobavljača komponenti elektropogona i sustava vozila za velike proizvođače automobila - zaključuje Rimac, javlja Jutarnji list.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
0
Nice
0
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
[OSVRT] Biti djeca II: „Mi djeca sagradit ćemo grad – pun ljubavi!“
11
min
[OSVRT] Biti djeca II: „Mi djeca sagradit ćemo grad – pun ljubavi!“
Dvojicu Srba u Splitu napali zakrabuljeni mladi nasilnici. Pokušali ih izvući iz kombija
26
min
Dvojicu Srba u Splitu napali zakrabuljeni mladi nasilnici. Pokušali ih izvući iz kombija
Advent u Dugopolju: Glazba, druženje i blagdanski ugođaj za sve generacije
36
min
Advent u Dugopolju: Glazba, druženje i blagdanski ugođaj za sve generacije
Ova navika smanjuje rizik od srčanih bolesti i poboljšava san
48
min
Ova navika smanjuje rizik od srčanih bolesti i poboljšava san
Na terenu su policija i vatrogasci. Mrtvo tijelo pronađeno u rijeci Dunav
60
min
Na terenu su policija i vatrogasci. Mrtvo tijelo pronađeno u rijeci Dunav
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Radujte se, narodi. Gotovo je s kišom, sljedećih deset dana bez hladnoće, bez oborina, bez vjetra
    Radujte se, narodi. Gotovo je s kišom, sljedećih deset dana bez hladnoće, bez oborina, bez vjetra
    5. prosinca 2025. 01:34
  • Sin političarke iz Dalmacije pretukao oca, htio je da mu prepiše dio kuće
    Sin političarke iz Dalmacije pretukao oca, htio je da mu prepiše dio kuće
    5. prosinca 2025. 14:19
  • Ovo je presudno za buću brzu cestu prema Omišu: Osigurana sredstva za dovršetak ključne dionice brze ceste Mravince–TTTS
    Ovo je presudno za buću brzu cestu prema Omišu: Osigurana sredstva za dovršetak ključne dionice brze ceste Mravince–TTTS
    5. prosinca 2025. 01:49
  • Anka Đikić o ozlijeđenom policajcu: "Spasio me od prijetnji, i toj osobi je htio pomoći"
    Anka Đikić o ozlijeđenom policajcu: "Spasio me od prijetnji, i toj osobi je htio pomoći"
    4. prosinca 2025. 21:16
  • KRVAVI POHOD U HRVATSKOJ "Muškarac upucao ženu u kući i njezinu sestru na ulici"
    KRVAVI POHOD U HRVATSKOJ "Muškarac upucao ženu u kući i njezinu sestru na ulici"
    4. prosinca 2025. 22:26
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
© 2025 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.