Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

INTERVJU Ivica Puljak: Članstvo u CERN-u pruža Hrvatskoj jako puno mogućnosti, na nama je da ih sada iskoristimo

IVANA PERKOVIĆ / Foto: Dalmacija Danas1. ožujka 2019. 18:47
Ivica Puljak
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Republika Hrvatska postala je u četvrtak i službeno pridružena članica najvećega istraživačkog laboratorija na svijetu - Europskoga laboratorija za fiziku čestica CERN nakon što je potpisan sporazum o dodjeli Republici Hrvatskoj statusa pridružene zemlje članice CERN-a.

Sporazum su potpisale glavna ravnateljica CERN-a Fabiola Gianotti i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak, a na svečanosti je, među mnogobrojnim uzvanicima i članovima hrvatske znanstvene i akademske zajednice, bio i premijer Andrej Plenković te predsjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora Vesna Bedeković.

Kabinet genijalnoga znanstvenika Nikole Tesle u Tehničkome muzeju koji nosi i ime toga glasovitog znanstvenika i čovjeka odabran je za mjesto svečanog potpisivanja. Bila je to i prigoda da uzvanici svjedoče i prezentaciji nekoliko važnih pokusa Nikole Tesle, a u jednom i završnom eksperimentu sudjelovale su i direktorica Gianotti i ministrica Divjak, koje su asistirale u demonstraciji Teslina pokusa koji je u drugome dijelu svoga znastvenog rada i života u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) posebice istraživao bežični prijenos energije.

Foto: Ministarstvo znanosti

Povodom ovog velikog događaja za Hrvatsku porazgovarali smo s Ivicom Puljkom sa splitskog FESB-a koji već godinama surađuje na brojnim projektima CERN-a, a sudjelovao je i u otkriću Higgsova bozona.

Hrvatska je napokon postala punopravna članica CERN-a. Smatrate li da je do toga trebalo doći i ranije s obzirom da brojni hrvatski znanstvenici desetljećima sudjeluju u razvoju CERN-ovih projekata? Znači li ovo konačno pridruženje da državna politika mijenja odnos prema znanosti?

- Ovo je izvrsna vijest za hrvatsku znanost, a i za cijelo društvo. Mislim da je trebalo doći i ranije do ovoga, ali nikad nije kasno. Za ulazak u CERN su bila potrebna tri uvjeta: aktivni znanstvenici koji rade na CERN-ovim eksperimentima, industrija koja može sudjelovati u razvoju novih tehnologija i politička volja za učlanjenje. Prva dva uvjeta smo imali zadovoljena već neko vrijeme, a za treći je očigledno trebalo vrijeme da sazre. Moram reći da su svi ministri od postanka Hrvatske uvijek podržavali našu suradnju s CERN-om. Sam proces učlanjena započeo je ministar Jovanović sa svojim zamjenikom Sašom Zelenikom, a završili su ga ministrica Blaženka Divjak sa svojim suradnicima Tomeom Antičićom i Sašom Skenžićem. Volio bih vjerovati da je ovo zaista zaokret u državnoj politici prema znanosti. Vidjet ćemo u budućnosti je li to zaista tako.

Što članstvo znači za Hrvatsku po pitanju položaja u svijetu znanosti?

- Članstvom Hrvatske u CERN-u postajemo ravnopravni partner u jednom od najvećih svjetskih laboratorija i time otvaramo put mnogim znanstvenicima, privrednicima, studentima, učiteljima itd. da ostvare svoje potencijale i surađuju s razvijenim svijetom.

Kakve će se sve prilike otvoriti našim znanstvenicima i studentima?

- Znanstvenici će moći još više sudjelovati u CERN-ovim eksperimentima, koji spadaju u najkompleksnije uređaje ikad izgrađene. Zatim će moći dobiti stalna radna mjesta, industrija će moći sudjelovati u natječajima za posao u iznosim od više od 500 milijuna eura godišnje, te u razvoju novih tehnologija, studenti će moći doktorirati na CERN-u, odlaziti na razne programe usavršavanja, te ćemo moći proširiti naše sudjelovanje u programima edukacije i popularizacije znanosti. Članstvo nam pruža jako puno mogućnosti, na nama je da ih sada iskoristimo.

Znači li to da članstvo u CERN-u zapravo potpomaže 'odljev hrvatskih mozgova’?

- Pomaže znanstvenicima da se integriraju u modernu znanosti i moderan svijet. Neki od njih će ostati van Hrvatske, ali će mnogo njih izabrati Hrvatsku za nastavak karijere, a neki novi mladi ljudi iz svijeta će doći raditi i živjeti u Hrvatsku. Radi toga naše društvo će biti bolje.

I tvrtke će imati neke 'pogodnosti’?

- Tvrtke će moći sudjelovati u natječajima za posao, a ako ga dobiju, osim financijske i stručne koristi, imat će referencu da su radili za CERN, što je izvrsna referenca za strano tržište. Pored toga bit će im dostupne najnovije tehnologije, u čijem razvoju mogu sudjelovati.

Koliko će članstvo koštati porezne obveznike? Smatrate li da će Hrvatska znati vratiti uloženo?

- Članstvo košta milijun švicarskih franaka godišnje, za sada. Mislim da ćemo to sigurno iskoristiti i da će radi toga naša znanost, a time i cijelo društvo, biti bolji. Ovo je jedna lijepa vijest za sve nas. Ja sam je sanjao više od 25 godina, od kada sam prvi put otišao na CERN napraviti diplomski rad. U moru loših vijesti koje čujemo svaki dan, ova vijest je veliko osvježenje i nada da možemo bolje.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
0
Nice
0
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Puljak organizira predavanje o umjetnoj inteligenciji: "Hoćemo li uskoro stvoriti superinteligenciju?"
48
sek
Puljak organizira predavanje o umjetnoj inteligenciji: "Hoćemo li uskoro stvoriti superinteligenciju?"
Kalendar radova u masliniku u prosincu
11
min
Kalendar radova u masliniku u prosincu
82 godine od dana kada je Kaštel Sućurac zavijen u crno
23
min
82 godine od dana kada je Kaštel Sućurac zavijen u crno
Grad Split udrugama za izvanškolske programe dao 65.000 eura. Pogledajte tko je dobio najviše
28
min
Grad Split udrugama za izvanškolske programe dao 65.000 eura. Pogledajte tko je dobio najviše
Evo kada je krajnji rok da roditelji dobiju novce za udžbenike. Šuta: "Ispunjavamo jedno od prvih obećanja"
43
min
Evo kada je krajnji rok da roditelji dobiju novce za udžbenike. Šuta: "Ispunjavamo jedno od prvih obećanja"
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Radujte se, narodi. Gotovo je s kišom, sljedećih deset dana bez hladnoće, bez oborina, bez vjetra
    Radujte se, narodi. Gotovo je s kišom, sljedećih deset dana bez hladnoće, bez oborina, bez vjetra
    5. prosinca 2025. 01:34
  • Znamo da se svi pitate zašto ne pišemo ništa o samoubojstvima. Za to postoje debeli razlozi
    Znamo da se svi pitate zašto ne pišemo ništa o samoubojstvima. Za to postoje debeli razlozi
    4. prosinca 2025. 16:36
  • 'Procurila' nezgodna fotografija suca za derbi Hajduk-Dinamo: Navijači zabrinuti zbog moguće pristranosti
    'Procurila' nezgodna fotografija suca za derbi Hajduk-Dinamo: Navijači zabrinuti zbog moguće pristranosti
    4. prosinca 2025. 18:31
  • Ovo je presudno za buću brzu cestu prema Omišu: Osigurana sredstva za dovršetak ključne dionice brze ceste Mravince–TTTS
    Ovo je presudno za buću brzu cestu prema Omišu: Osigurana sredstva za dovršetak ključne dionice brze ceste Mravince–TTTS
    5. prosinca 2025. 01:49
  • Anka Đikić o ozlijeđenom policajcu: "Spasio me od prijetnji, i toj osobi je htio pomoći"
    Anka Đikić o ozlijeđenom policajcu: "Spasio me od prijetnji, i toj osobi je htio pomoći"
    4. prosinca 2025. 21:16
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
© 2025 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.