Europska unija u utorak se obratila Pekingu tražeći pomoć u praćenju vala kineskog uvoza za koji se očekuje da će krenuti prema EU nakon što je Donald Trump pojačao carine na kinesku robu. Kina je obećala da će se „boriti do kraja“ protiv Washingtona u sve žešćem sukobu s Trumpom, koji bi mogao rezultirati time da kineska roba na američko tržište ulazi s carinama i do 104 posto.
Izazov za EU — kao i tijekom trgovinskog rata u Trumpovu prvom mandatu — jest to što će roba izbačena s američkog tržišta brzo krenuti prema novim tržištima u EU, otvarajući rizik od još dubljeg globalnog trgovinskog sukoba.
Kako bi se suočila s tim problemom, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen razgovarala je s kineskim premijerom Lijem Qiangom i raspravljala o „uspostavi mehanizma za praćenje mogućeg preusmjeravanja trgovine i osiguravanje da se svi događaji pravodobno adresiraju“.
„Predsjednica von der Leyen naglasila je ključnu ulogu Kine u rješavanju mogućeg preusmjeravanja trgovine uzrokovanog carinama, osobito u sektorima koji su već pogođeni globalnim viškovima kapaciteta“, navodi se u priopćenju Komisije o razgovoru.
Potez prema Kini dogodio se samo dan nakon što je europski povjerenik za trgovinu Maroš Šefčovič najavio osnivanje europske radne skupine za praćenje trgovinskih preusmjerenja, na sastanku s 27 ministara trgovine EU-a u Luxembourgu, piše Politico.
Ako diplomatska inicijativa s Kinom ne uspije, EU će vjerojatno morati uvesti „zaštitne mjere“, odnosno posebne carine kojima se pokušava blokirati iznenadni val preusmjerene robe.
Odnosi EU-a i Kine na području trgovine su napeti. Bruxelles godinama proziva Peking zbog obilnog subvencioniranja velikih izvoznih industrija poput čelika, aluminija, električnih automobila i baterija.
Unatoč tome, suočeni sa zajedničkim protivnikom u Washingtonu, von der Leyen je „naglasila odgovornost Europe i Kine, kao dvaju najvećih tržišta na svijetu, da podrže snažan i reformiran trgovinski sustav, slobodan, pravedan i temeljen na ravnopravnim uvjetima.“
Jedan od ključnih trenutaka za usklađivanje usred globalnog trgovinskog rata dogodit će se u srpnju, kada EU namjerava ugostiti kineske dužnosnike na summitu s Pekingom, najavila je von der Leyen nakon razgovora s Lijem.
Europska komisija gotovo je sakrila informaciju o datumu srpanjskog summita, spomenuvši ga tek na dnu izvješća o telefonskom razgovoru Bruxellesa i Pekinga. Ranije se nagađalo da bi summit mogao biti održan u svibnju.
Glavna glasnogovornica Europske komisije Paula Pinho nije potvrdila datum, ali je na redovitom brifingu izjavila da bi „srpanj bio idealan“.