Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

Hrvatske poduzetnice sudjelovale na kongresu poduzetništva žena u Ravenni

D.D. / Foto: HGK Split17. studenoga 2017. 23:55
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Na 10. kongresu poduzetništva žena jadransko-jonskog područja, koji se 16.-17. studenog održava u Ravenni, sudjeluju u organizaciji HGK Županijske komore Split i hrvatske poduzetnice i poslovne žene, njih četrdesetak, mahom iz Splitsko-dalmatinske, ali i iz Dubrovačko-neretvanske, Šibensko-kninske i Istarske županije te Zagreba.

Kongres su organizirali Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora (AIC Forum), te njegove članice, komore Splita, Udina i Ravenne.

Tekst se nastavlja nakon oglasa

Naime, Županijska komora Split već 17 godina vodi Okrugli stol za poduzetništvo žena pri AIC Forumu, iz čijeg su rada i proizišli kongresi poduzetnica. Isti su pokrenuti 2006. s ciljem potpore poduzetništvu žena u regiji, a s vremenom su se profilirali u relevantno mjesto razmjene aktualnih informacija i iskustava iz različitih zemalja, upoznavanja s projektima koji promiču poduzetništvo žena, te umrežavanja poduzetnica.

Tema 10. kongresa je "Doprinos poduzetništva žena održivom rastu u digitalnom dobu", te je naglasak skupa na digitalnim inovacijama i poslovanju žena u digitalnom dobu.

- Na dosadašnjim kongresima obradili smo neke od najznačajnijih tema ne samo za poduzetništvo žena već i poduzetništvo općenito, poput izvora financiranja i uloge banaka, inovacija, klastera i umrežavanja, a ovogodišnji se fokusira na jednako bitnu i danas nezaobilaznu temu digitalizacije poslovanja. - rekla je, pozdravljajući stotinjak sudionika skupa u Gospodarskoj komori Ravenne, predsjednica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora i v.d. predsjednice Županijske komore Split, Mirjana Čagalj.

I IT sektor i poduzetništvo žena područja su koja u Hrvatskoj zadnjih godina rastu, ali je neophodno jače uključivanje žena u domenu IT sektora, kao i digitalizacija poslovanja tzv. ženskih tvrtki. Brzina prilagodbe na nove tehnologije i njihova primjena u poslovnim procesima postaju od presudne važnosti te donose konkurentnu prednost i inovaciju, danas ključnu za poslovni uspjeh.

Panel na temu ''Industrija 4.0 i digitalizacija: uloga gospodarskih komora u potpori poduzetništvu žena'' pružio je uvid u europski i kontekste pojednih zemalja regije, kao i aktivnosti podrške komora i ostalih organizacija. Na panelu su sudjelovale predstavnice Hrvatske gospodarske komore, talijanske Unioncamere, gospodarskih komora Fedaracije Bosne i Hercegovine te Crne Gore, Talijanske gospodarske komore za Njemačku te Sveučilišta u Bologni.

- HGK provodi čitav niz mjera i aktivnosti za poticanje žena u poduzetništvu, 13.500 poduzetnica prošlo je razne vrste edukacija a potpora im je pružena i u projektima internacionalizacije, inovacijskim misijama te programu Erasmus za poduzetnike početnike. - naglasila je, predstavljajući ulogu Hrvatske gospodarske komore, direktorica njezina Sektora za inustriju i IT, Tajana Kesić Šapić.

Predsjednica Hrvatske udruge poslovnih žena Krug, Gordana Restović, ukazala je na obrasce podjele na muška i ženska zvanja kod djece, te samim tim potrebe i uloge društva, ali i udruga, na promicanju novih uzora i razbijanja predrasuda poput one da digitalno nije za žene.

Italija je druga zemlja u Europi po broju poduzetnica, udio žena u ukupnom broju talijanskih tvrtki kreće se oko 22%, dok u Hrvatskoj taj udio iznosi nešto više od 18%. Zajedničke su nam i dalje razlike u plaćama između muškaraca i žena, kao i slaba zastupljenost žena u politici i centrima odlučivanja.

U suvremenom dobu bit će uspješni oni koji se prilagođavaju brže, razmišljaju na nove načine i spremni su na inovativna rješenja, a upravo žene zbog svoje fleksibilnosti i lakšeg prihvaćanja novih uloga imaju veliki potencijal. Inovacija nije isto što i tehnologija, ljudski kreativni faktor je presudan, a žene se posebno iskazuju u kreativnim djelatnostima. Prihvaćanje digitalne kulture pretpostavlja napuštanje rutine, ali oslobađa vrijeme za kreativnost. U konačnici to znači napredak i za posao, i za obitelj.

Poduzetništvo žena polagano ali kontinuirano raste, stoga je potrebno i dalje raditi na uklanjaju svih prepreka koje priječe punu realizaciju žena u poslovnom svijetu, neki su od zaključaka i poruka sa skupa. U svim zemljama regije gospodarske komore na tome vrlo konkretno i rade.

Kongres u Ravenni održava se u Svjetskom tjednu poduzetništva te ususret Svjetskom danu poduzetništva žena, 19. studenog.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
0
Nice
0
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
VIDEO Ovo se ne viđa svaki dan: motociklist u Splitu šokirao prolaznike
12
sek
VIDEO Ovo se ne viđa svaki dan: motociklist u Splitu šokirao prolaznike
Sportska 'predstava' na utakmici Dinama: Boysi digli poruku koja je podijelila Hrvatsku
10
min
Sportska 'predstava' na utakmici Dinama: Boysi digli poruku koja je podijelila Hrvatsku
Splitski liječnik o umjetnoj inteligenciji: "Može znatno olakšati život starijima"
24
min
Splitski liječnik o umjetnoj inteligenciji: "Može znatno olakšati život starijima"
Splitski Mad Max: "Policija mi je trajno zaplijenila auto vrijedno 25.000 eura"
35
min
Splitski Mad Max: "Policija mi je trajno zaplijenila auto vrijedno 25.000 eura"
Pogledajte fotogaleriju i dojmove prvog s radionice u Sinju
46
min
Pogledajte fotogaleriju i dojmove prvog s radionice u Sinju
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Hajduk skinut s trona: Njemački klub srušio rekord s Poljuda
    Hajduk skinut s trona: Njemački klub srušio rekord s Poljuda
    19. prosinca 2025. 22:07
  • Djevojka (29) oduzela prednost BMW-u koji je jurio 125 km/h: Poginuo njen sin (4) i pijani vozač (34)
    Djevojka (29) oduzela prednost BMW-u koji je jurio 125 km/h: Poginuo njen sin (4) i pijani vozač (34)
    20. prosinca 2025. 10:55
  • LOV, ORUŽJE I LUKSUZ Nacional: "Samo jedna lovačka puška Andrije Mikulića doseže 100 tisuća eura"
    LOV, ORUŽJE I LUKSUZ Nacional: "Samo jedna lovačka puška Andrije Mikulića doseže 100 tisuća eura"
    20. prosinca 2025. 10:27
  • VIDEO Požar zahvatio dva stana u središtu Trogira, 40 vatrogasaca ga gasilo
    VIDEO Požar zahvatio dva stana u središtu Trogira, 40 vatrogasaca ga gasilo
    20. prosinca 2025. 13:12
  • Sjećate se ovog bivšeg splitskog gradonačelnika? Poznat je po skoku u more na Rivi
    Sjećate se ovog bivšeg splitskog gradonačelnika? Poznat je po skoku u more na Rivi
    20. prosinca 2025. 16:07
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2025 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.