U Europskom parlamentu u Strasbourgu izbila je žustra rasprava oko izložbe "Foibe: Tragedija i egzodus", koju je organizirala talijanska vladajuća stranka Fratelli d’Italia. Devet euro zastupnika socijalističkih delegacija iz Slovenije i Hrvatske u pismenom obraćanju predsjednici Europarlamentu, Roberti Metsoli, izrazili su ozbiljnu zabrinutost zbog sadržaja izložbe, nazivajući ga "potpunim nepoštivanjem činjenica" te "lažnom i izuzetno štetnom predstavom nedavne povijesti" Slovenije, Italije i Hrvatske.
Prema riječima potpisnika, izložba, koju je pokrenuo Stefano Cavedagna uz potporu udruženja Anvgd i Comitato 10 Febbraio, iskrivljuje stvarne događaje i umanjuje tragične posljedice koje su, tijekom turbulentnih razdoblja, obilježile živote tisuća ljudi u regiji. "Povijesna istina je jasna: događaji u foibama nisu se dogodili samo Talijanima, već su uključivali i Slovence, Hrvate, Srbe, pa čak i Nijemce na teritorijima bivše Jugoslavije i Italije", navodi jedan od potpisnika.
Oštra kritika naišla je na reakciju predsjednika delegacije Fratelli d’Italia u Europarlamentu, Carlosa Fidanze.
"Zahtjev slovenskih i hrvatskih zastupnika da se izložba, koja odaje počast tragičnim događajima foiba i egzodusu Talijana iz Istre, Rijeke i Dalmacije, ukloni predstavlja vrlo tamnu stranicu u povijesti Europskog parlamenta", izjavio je Fidanza. Dodao je kako fojbe predstavljaju talijansku i europsku tragediju te da se ne smije dopustiti da je "manipoliraju skupine nostalgičnih pristaša titovskog režima" zauvijek potisnu iz kolektivne memorije.
Također, zastupnik Nicola Procaccini izjavio je: "Mislili smo da će bol i patnje tisuća Talijanaca na istočnoj granici, koji su trpjeli nasilje komunista titovskog sklona, ostati neizbrisiv dio naše zajedničke povijesti. Nažalost, vidimo kako se te istinite danas dovode u pitanje." Slovenski euro zastupnik Nemec dodao je kako izložba na jednostrani način prikazuje događaje, zanemarujući činjenicu da su tragediju doživjeli pripadnici više naroda, te je upozorio na opasnost reinterpretacije povijesti koja može poticati podjele među mladima, kao što se nedavno vidjelo u Bologni.
Unatoč polemi, prema informacijama iz parlamenta, konferencija čelnika političkih skupina nije donijela odluku o zatvaranju izložbe, te će ista ostati postavljena sve do planiranog zatvaranja u petak.
Uoči Dana sjećanja, dodatna kontroverza dogodila se na graničnom područje Italije i Slovenije. U noć između petka i subote, na ulazu u Foibu u Basovizzi pojavile su se grafiti na slovenskom i talijanskom jeziku – među njima natpisi "Trst je naš" te "Smrt fašizmu, sloboda narodu". Iako su neke poruke djelomično prekrivena bijelom bojom, incident je dodatno potaknuo rasprave o zajedničkom sjećanju na tragične događaje prošlosti. Prije početka svečane ceremonije Dana sjećanja, koju je posjetio i ministar pravosuđa Carlo Nordio, policija je osigurala pristup nacionalnom spomeniku, a događaj su obilježile prisutnost školske djece, građana i predstavnika borbenih udruga.
fsa