Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

HOĆE LI DOĆI DO NESTAŠICE PIVA? Problem po Europi, evo kakva je situacija u Hrvatskoj!

Zbog nestašice CO2 čak je i poznati proizvođač Sanpellegrino u sjevernoj Italiji nedavno obustavio proizvodnju mineralne vode i sode na dva dana
D.D. / Foto: Pixabay22. rujna 2022. 08:51
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Rat u Ukrajini uzrokovao je razne poremećaje na tržištu, a jedan od njih odnosi se i na ugljikov dioksid. Njemački i austrijski mediji ovih dana pišu o nestašici ugljikovog dioksida, što bi se moglo odraziti na proizvodnju piva i mineralne vode.

Zbog nestašice CO2 čak je i poznati proizvođač Sanpellegrino u sjevernoj Italiji nedavno obustavio proizvodnju mineralne vode i sode na dva dana, piše Index.

Troškovi proizvodnje ugljikovog dioksida porasli

U Njemačkoj su pivari upozorili da bi pivo moglo poskupjeti zbog nedostatka amonijaka za proizvodnju ugljikovog dioksida. A ugljikove kiseline također je malo u Austriji, potvrdilo je strukovno udruženje prehrambene industrije pri Gospodarskoj komori na upit APA-e.

"Zbog oskudnih količina troškovi ugljikovog dioksida su u posljednje vrijeme izuzetno porasli", kažu iz austrijske Gospodarske komore. Glavni razlozi nestašice su "prije svega visoke cijene energenata, s kojima se neki proizvođači ugljikovog dioksida više ne mogu nositi pa smanjuju ili zatvaraju proizvodnju". Ograničene su i proizvodnje u kojima se kao nusproizvod stvara ugljikova kiselina.

Sada "postoji manjak dostupnih količina ugljikovog dioksida na tržištu, koji se koristi, primjerice, za proizvodnju pića u Austriji. Situacija s opskrbom ugljikovim dioksidom u ovoj zemlji je napeta, ali trenutno osigurana".

Do sada iz austrijske pivske industrije nije bilo dojava o nedostatku ugljikove kiseline - čak ni od velikih proizvođača, rekao je ovih dana u Volksblattu Florian Berger, direktor Austrijskog udruženja pivovara. "Ne vidimo scenarij neposredne prijetnje", dodao je.

U Njemačkoj neke pivovare zaustavile proizvodnju

U Njemačkoj se ipak događaju komplikacije.

Neke tvrtke, poput Aktienbrauerei Kaufbeurena, već su prestale proizvoditi limunadu. Tradicionalna pivovara Riegele iz Augsburga, između ostalog poznata i po Speziju, također se suočava s velikim nestašicama te upozorava na moguće zastoje u proizvodnji.

Glasnogovornik Udruge za industrijske plinove (IGV) potvrdio je njemačkim medijima da je nedostatak isporuka CO2 problem cijele prehrambene industrije jer se svi proizvodi koji se moraju transportirati ohlađeni - primjerice svježa hrana - obično hlade suhim ledom. No proizvođači za to trebaju ukapljeni CO2 i stoga su podjednako pogođeni uskim grlima dobavljača kao i pivovare.

Ugljikov dioksid koristi se i u prehrambenoj industriji i medicini

Ne oslanja se samo prehrambena industrija na suhi led za hlađenje: lijekovi i cjepiva se posebno često hlade suhim ledom, a u mesnoj industriji CO2 se koristi za omamljivanje životinja tijekom procesa klanja.

U poljoprivrednoj industriji plin se koristi u staklenicima za poticanje rasta biljaka. Nastavi li se nestašica, to bi imalo dalekosežne posljedice za mnoge tvrtke.

Razlog manjka ugljikovog dioksida su povećane cijene plina. Mnogi dobavljači ugljikovog dioksida morali su smanjiti svoju proizvodnju kao rezultat golemog povećanja troškova.

Njemački pivar: Cijelo tržište je prazno

Prema Güntheru Csauthu, dobavljač njegove pivovare Aktienbrauerei Kaufbeuren je čak morao zatvoriti svoju europsku tvornicu. Umjesto uobičajenih 28 tona ugljikove kiseline, koliko stane u spremnike u pivovari Aktienbrauerei, krajem kolovoza mu je iznenađujuće isporučeno samo 7.5 tona. To nije dovoljno za sve njihove proizvode. Osim toga, ne zna se kada će isporuka ponovno stići.

"Cijelo tržište ugljikovog dioksida je prazno", požalio se njemački pivar Csauth novinarima.

"Na nekim mjestima proizvodnja je već smanjena", rekao je glasnogovornik Njemačke udruge za nabavu mineralne vode Tobias Bielenstein. Mnogi proizvođači trenutno dobivaju manje CO2 nego što su naručili.

Zagrebačka pivovara: Samodostatni smo, proizvodimo 96 posto naših potreba za C02

Kakva je situacija u Hrvatskoj? Hoćemo li ostati bez mineralne vode i piva zbog nedostatka ugljikovog dioksida?

Iz Zagrebačke pivovare rekli su za Index da nema razloga za brigu.

"Što se tiče nestašice CO2, Zagrebačka pivovara je u svojoj proizvodnji samodostatna 96 posto s potrebama CO2, odnosno skoro u potpunosti rekuperiramo CO2 iz proizvodnog procesa potreban za finalni proizvod", rekli su za Index.

U Jamnici također nemaju problema s nestašicom CO2. Proizvodnja mineralne vode ide normalno.

Razgovarali su i s jednim proizvođaćem craft piva koji je rekao da nabavka ugljičnog dioksida nije problem.

Messer Croatia Plin: Nema nestašice, garantiramo isporuku postojećim kupcima

Kontaktirali su i tvrtku Messer Croatia Plin, koja pripada grupaciji Messer i ima više prodajnih skladišta i distribucijskih centara diljem Hrvatske, a od njih ugljikov dioksid nabavljaju i neke pivovare.

"CO2 je poskupio kao i svi drugi proizvodi zbog povećanja cijena energenata, ali zasad nema nestašice", kažu iz tvrtke Messer za Index.

Njihovo poslovanje vezano za CO2 funkcionira dobro i za sada mogu garantirati isporuke postojećim kupcima.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
1
Haha
0
Nice
0
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Imoćanin nije položio vozački, ali sjeo je za volan posve pijan. Uhićen je
11
min
Imoćanin nije položio vozački, ali sjeo je za volan posve pijan. Uhićen je
Lik od 42 godine u Splitu mortus pijan sjeo za volan. Vozačku nije imao, ali hašiš jest
16
min
Lik od 42 godine u Splitu mortus pijan sjeo za volan. Vozačku nije imao, ali hašiš jest
Marina Kaštela - od vizije do najbolje velike marine u 2025. godini
21
min
Marina Kaštela - od vizije do najbolje velike marine u 2025. godini
"Božićne radosti" Želimire Ganze oživjele tradiciju u Domu Zenta
29
min
"Božićne radosti" Želimire Ganze oživjele tradiciju u Domu Zenta
Splitski prevarant s tuđim dokumentima naručivao uređaje i potpisivao lažne ugovore
48
min
Splitski prevarant s tuđim dokumentima naručivao uređaje i potpisivao lažne ugovore
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Radujte se, narodi. Gotovo je s kišom, sljedećih deset dana bez hladnoće, bez oborina, bez vjetra
    Radujte se, narodi. Gotovo je s kišom, sljedećih deset dana bez hladnoće, bez oborina, bez vjetra
    5. prosinca 2025. 01:34
  • Znamo da se svi pitate zašto ne pišemo ništa o samoubojstvima. Za to postoje debeli razlozi
    Znamo da se svi pitate zašto ne pišemo ništa o samoubojstvima. Za to postoje debeli razlozi
    4. prosinca 2025. 16:36
  • I TO SMO DOČEKALI Probijena lijeva tunelska cijev tunela Gladnjici na brzoj cesti čvor Mravince – čvor TTTS
    I TO SMO DOČEKALI Probijena lijeva tunelska cijev tunela Gladnjici na brzoj cesti čvor Mravince – čvor TTTS
    4. prosinca 2025. 14:45
  • 'Procurila' nezgodna fotografija suca za derbi Hajduk-Dinamo: Navijači zabrinuti zbog moguće pristranosti
    'Procurila' nezgodna fotografija suca za derbi Hajduk-Dinamo: Navijači zabrinuti zbog moguće pristranosti
    4. prosinca 2025. 18:31
  • Anka Đikić o ozlijeđenom policajcu: "Spasio me od prijetnji, i toj osobi je htio pomoći"
    Anka Đikić o ozlijeđenom policajcu: "Spasio me od prijetnji, i toj osobi je htio pomoći"
    4. prosinca 2025. 21:16
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
© 2025 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.