U ljekarnama diljem Hrvatske trenutačno vlada nestašica fiziološke otopine. Fiziološku otopinu u velikoj mjeri roditelji koriste za ispiranje nosa bolesnoj djeci koja su prehlađena, imaju gripu ili neku drugu respiratornu bolest, ali i zdravim bebama da ne bi došlo do začepljenja nosića.
s obzirom na to da je u ljekarnama zavladao deficit, iz Udruge ljekarnika apeliraju apelirati da se koriste i sačuvaju fiziološke za bolničku ili indikativnu primjenu, dakle za infuzije, nadoknade elektrolita, volumena, kao nosači za lijekove, za elektrolite i slično. Nestašica fiziološke otopine u ljekarnama diljem Hrvatske izazvala je zabrinutost među roditeljima, osobito onima s malom djecom i kroničnim bolesnicima. Među zabrinutim građanima je i naša čitateljica, majka dječaka s astmom, koja je obišla sve ljekarne gradu – no uzaludno. Fiziološke nema nigdje.
„Ni na kraj pameti mi nije bilo…“
„Sin mi je astmatičar i kad ga uhvati da teško diše moram ga inhalirati, a za to nam je potrebna fiziološka. Neko vrijeme nije imao problema, međutim sad u vrijeme viroza i gripa i njega je uhvatila neka viroza. Imala sam doma možda pola bočice fiziološke i nisam išla za tim da je nestašica. Imala sam ranije više boca, ali evo potrošila sam zalihe. Ni na kraj pameti mi da bi moglo nestati. Dođem u ljekarnu i žena koja tamo radi mi kaže da je već neko vrijeme nema i da ne znaju kad će doći. Srećom, imala sam to pola bočice za prvu pomoć, a nove dvije bočice sam nabavila preko kolegice koja je išla tih dana u Hercegovinu.
Mislim da je nestalo jer je ljudi dosta troše za čišćenje nosa, iako za to nije neophodna. Možda im je najbolja i najdraža opcija, ali svakako mogu i bez nje jer ima raznih sprejeva za nos koji služe za čišćenje nosa. Kada dijete treba Ventolin i/ili Pulmicort onda je jako važna fiziološka jer se ti lijekovi s njom miješaju. A kada dijete ima problema i uhvati ga teško disanje i puno sekreta u plućima onda mu treba inhalacija i nekoliko puta dnevno. Srećom, u Hercegovini je ima za kupit, da je nisam nabavila ja ne znam što bi, eto stvarno ne znam“, prepričava nam majka iz Splita.
Kako fiziološku napraviti doma?
Baš kako je navela i naša čitateljica, fiziološka otopina često se kupuje za ispiranje nosa, a u ljekarnama ističu da za to postoje alternative. Tako su iz omiške ljekarne Pivčević-Dobrota podijelili recept fiziološke koji možete napraviti doma, za prvu ruku, dok se ne pojavi fiziološka na tržištu.
„Otopite 9 grama soli u litri prokuhane i ohlađene vode i u čas imate litru fiziološke“, napisali su na svojim stranicama.
Ipak, splitska pedijatrica naglašava kako je jako važno držati se određenih pravila ako koristite fiziološku otopinu pripremljenu kod kuće.
„Nos bi mogli prikazati „prvom linijom obrane našeg zdravlja“ i zbog toga je jako nužna njegova redovita higijena kako bismo smanjili utjecaje virusa i bakterija koje svakodnevno udišemo, a koji su u ovome zimskom periodu itekako naglašeni. Posebice u ovom periodu kada vladaju gripa, RSV, ali i COVID.
Najbolji način za ispiranje je fiziološka otopina koja je dostupna u nekoliko vrsta ampula i ovisno o vrsti terapije za koju vam treba. Također, ispiranje nosa fiziološkom otopinom je najlakši način za ispiranje nosa odnosno kako sam već rekla zadržavanje higijene nosa, koja je iznimno važna i korisna“, pojašnjava nam pedijatrica koja potom ističe na što je važno pripaziti.
Važno je držati se ovih metoda
„Sprejevi za nos mogu biti čista fiziološka otopina, otopina morske vode s fiziološkom koncentracijom soli 0,9%, mogu biti hipertonične otopine ili obogaćene dodatnim elementima tipa pantenola ili aloevere koji dodatno njeguju sluznicu nosa. Osim toga nastavci na sprejevima mogu biti posebno prilagođeni bebinom nosiću. Ako pak ne želite sprej, postoje bočice ili rogovi koristiti za ispiranje nosa i dolaze s vrećicama pročišćene soli koja se otapa u određenoj količini prokuhane i ohlađene vode. Tako spravljena otopina se može koristiti kroz jedan dan. Za pripravu izotonične otopine nemojte koristiti kuhinjsku sol jer u njoj ima aditiva koji mogu naškoditi sluznici nosa“, upozorava splitska pedijatrica.
Iako je recept fiziološke otopine za pripravak jednostavan, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih detalja kako bi otopina bila što sigurnija za korištenje. Splitska pedijatrica objašnjava na što treba paziti prilikom pripreme i zašto je kupovna fiziološka otopina ipak bolji izbor.
„Mnogi spravljaju fiziološku otopinu kod kuće (1 litra vode + 9 grama NaCl). Ali ono na što treba paziti jest što sol natrijeva klorida koju koriste treba biti nejodirana i pročišćena. Dakle, ako već tako spravljate fiziološku otopinu, koristite prokuhanu i ohlađenu vodu. Količinu vode mjerite poslije prokuhavanja je kuhanjem dio ispari i onda bi nastala otopina mogla biti hipertonična.
Savjeti pedijatrice
Ovako spravljenu otopinu treba iskoristite u roku 24 sata uz napomenu da ovakva otopina pripravljena kod kuće nije u potpunosti sterilna. Uvijek pacijentima odnosno roditeljima preporučujem da kupe fiziološku otopinu u ljekarnama i nju koriste za njegu sluznice nosa svojeg djeteta odnosno za redovito ispiranje nosa što itekako pomaže u očuvanju djetetovog zdravlja jer vlažna sluznica se može puno lakše oduprijeti brojnim virusima koji vrebaju u ovom periodu zime“, naglašava naša sugovornica.
Podsjetimo, svi oni kojima je fiziološka neophodna, mogu se zaputiti preko granice i opskrbiti s bocama fiziološke otopine. U BiH, cijena fiziološke od 1000 ml je 4,90 KM, odnosno 2,50 eura, dok je cijena manje boce, od pola litre 2,80 KM, odnosno 1,40 eura.
U našim ljekarnama ovog proizvoda nema 'ni za lik'. U BiH je dostupan, evo po kojoj cijeni