Na današnji dan 1832. godine rodio se Lewis Carroll
Na današnji je dan 1832. rođen engleski pisac i dramatičar Charles Lutwidge Dodgson, poznatiji kao Lewis Carroll. U književnom se svijetu proslavio dječjim remek-djelom „Alisa u Zemlji čudesa“, a napisao je i nastavak „Alisa s one strane ogledala“.
Odgojen je u konzervativnoj engleskoj obitelji, a u gimnaziji je pokazivao interes za matematiku, satiru, humor i jezičnu igru. Na Sveučilištu u Oxfordu diplomirao je matematiku 1854., nakon čega je do 1881. radio kao profesor; 1861. imenovan je đakonom. Od 1854. objavljivao je pjesme i priče te je u časopisu The Train 1856. romantičnu pjesmu Samoća (Solitude) potpisao, prvi put ga upotrijebivši, pseudonimom Lewis Carroll, nastao inverzijom engleske inačice latinskog prijevoda imena Charles Lutwidge (lat. Carolus Ludovicus).
Ogroman je uspjeh postigao djelom za djecu „Alisa u Zemlji čudesa“, koji je prvo ispripovijedao 1862. na izletu s djevojčicama Alice, Lorinom i Edith, kćerima Henryja Georgea Liddella, dekana oxfordskoga koledža Christ Church. Za razliku od ondašnje prevladavajuće dječje književnosti, „Alisa u Zemlji čudesa“ nije sadržavala prepoznatljivu moralnu pouku, ali zato je obilovala logikom sna, apsurda i jezične igre.
U njoj se radnja, podijeljena u 12 poglavlja, odvija oko naslovne junakinje koju znatiželja odvlači u čudesni podzemni svijet u kojem ne vrijede uvriježena pravila prirodnog i društvenog poretka: moguće je mijenjati veličinu tijela i susretati fantastična bića (npr. Bijeloga zeca, Gusjenicu, Cerigradsku mačku, Klobučara, Ožujskoga zeca, Puha, igraće karte Kraljicu i Kralja Herca i druge), s mnogima od kojih Alisa ulazi u začudne rasprave i sve veće sukobe, ne bi li se naposljetku probudila i shvatila da je sve to bio san.
Najveća kontroverza oko Carrolla veže se za dekanovu kćer Alice Liddell, koja je imala samo tri godine kad ju je odrasli Carroll upoznao. Kako se bavio fotografijom, Liddell je zamolio da Carroll napravi njihove obiteljske fotografije, iz čega se razvilo višegodišnje prijateljstvo. Iako je često s obitelji Liddell išao na izlete, bilo je jasno da je Alice njegova miljenica. 1863. misteriozno se prekinuo odnos obitelji Liddell i njihova prijatelja, a stranice iz Dodgsonova dnevnika koje se odnose na to razdoblje misteriozno su nestale. Neki biografi nagađaju da je do razdora došlo jer je Carroll poželio oženiti 11-godišnju Alice, a glasna su bila i šuškanja o Carrollovim obnaženim fotografijama djevojčica (uključujući Alice), uz napomenu da su, doduše, u to doba razgolićena djeca bila čest motiv nevinosti na razglednicama.
Osim govorkanja o Carrollovim pritajenim pedofilskim sklonostima, „Alisa u Zemlji čudesa“ i iz drugih je razloga završavala na popisu zabranjenih knjiga. U Kini je zabranjena iz osobito bizarna razloga – zbog životinja koje govore. U školama New Hampshirea zabranjivana je jer navodno sadrži aluzije o seksualnim fantazijama i masturbaciji, a tijekom 60-ih godina u SAD-u su se širile interpretacije po kojima svi oni dijelovi „popij me“ i „pojedi me“, s čarobnim gljivama, napitcima i nargilama – potiču na konzumaciju alkohola i droga.