Naši epidemiolozi smatraju da situacija u Australiji može, ali ne mora nužno biti najava onoga što nas čeka na jesen i zimu, navodi N1.
- Situacija po različitim regijama i zemljama može biti bitno različita tako da situacija na južnoj polutci može, ali i ne mora biti pokazatelj onoga što će se događati u Europi i Hrvatskoj - tumači dr. sc. Sanja Kurečić Filipović iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
- Sezona gripe, primjerice, može biti značajno drugačija između različitih regija i različitih zemalja - dodaje.
Na pitanje je li uopće moguće davati najave da više neće biti strožeg zatvaranja, Kurečić Filipović odgovara:
- Epidemiološki gledano, najrazumnije je donositi odluke sukladno trenutnim epidemiološkim pokazateljima. Međutim, odluke o zatvaranju tipa lockdowna sigurno neće biti donošene jednostrano od strane epidemiološke struke, već će u odluci sudjelovati i drugi sektori.
Kada je riječ o otvaranju škola, Kurečić Filipović ističe da postoji mogućnost provođenja nastave na nekoliko načina što, u slučaju potrebe, uključuje i nastavu na daljinu.
- Postoji i mogućnost različitih odluka regionalno - dodaje.
Jedno od ključnih pitanja koja se trenutno nameću jest što možemo učiniti sada kako bi se problem smanjio na jesen i zimu.
- Za sada smatramo da ključnu ulogu ima pridržavanje preventivnih mjera, kao što su fizički razmak, pojačana higijena ruku i prostora, nošenje maske kako je propisano, a u svemu tome posebno mjesto zauzima podizanje svijesti svakog pojedinca o osobnoj odgovornosti - poručuje Kurečić Filipović.





