Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

Enio Meštrović zgrožen situacijom u Zadru: "Tražim bojkot Gradskog vijeća i nove izbore"

"Ako gospodin Modrić ne uđe u Gradsko vijeće, predlažem da svi damo ostavke"
D.D. / Foto: Screenshot3. lipnja 2025. 22:52
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Da je ozbiljno mislio kada je prije nekoliko dana rekao da on i njegov tim ne želi sudjelovati u farsi oko izbora za Gradsko vijeće, Enio Meštrović (Ričard Nezavisni) potvrdio je opet danas.

Podsjetimo, u razgovoru za portal Kalelarga info, kazao je da je ogorčen nepravdom kojoj je izložen Robert Modrić, za kojeg drži da je pošten i iskren čovjek koji zaslužuje i treba biti član Gradskog vijeća.

Tekst se nastavlja nakon oglasa

Pozvao je oporbu, dakle sve vijećnike koji su u kampanji govorili da žele promjene, a to je 15 vijećnika sveukupno, da bojkotiraju Gradsko vijeće i ne odazivu se na dvije konstituirajuće sjednice, nakon čega slijede novi izbori za Gradsko vijeće. 

"Ako gospodin Modrić ne uđe u Gradsko vijeće, predlažem da svi damo ostavke. Mi prvi ne želimo biti dio takve priče. Ako žalba ne prođe na Ustavnom sudu, mi ćemo prvi napustiti Vijeće. Nadam se da će to učiniti i oni koji tvrde da su oporba – ako to zaista jesu", rekao je Meštrović.

Danas je Županijsko izborno povjerenstvo proglasilo nevažećim listić na kojemu je znakom x birač označio da je njegov odabir lista Pravo i pravda, čiji nositelj je bio Robert Modrić.

Dopredsjednik Županijskog izbornog povjerenstva, sudac Ante Bačić, istaknuo je da se ne slaže s tom odlukom, te navodi kako su na ovim izborima isti takvi listići proglašeni važećim za Općinu Pakoštane.

Ustavni sud jučer je odbio žalbu SDP-a koja se odnosila na jedan od spornih listića, na kojem je bio zaokružen broj 7 za listu Pravo i pravda, ali je birač na dnu dopisao nečitak komentar. Iako je broj jasno označen, dodatni tekst doveo je u pitanje autentičnost izborne volje, pa je listić proglašen nevažećim.

Pojavio se i novi slučaj – drugi listić na kojem je prekriženo ime kandidata Roberta Modrića također je proglašen nevažećim. Stranka Pravo i pravda zbog tog je poteza najavila novu ustavnu žalbu, tražeći preispitivanje valjanosti listića.

Gradonačelnik Zadra Šime Erlić poručio je u utorak kako HDZ ostaje relativni pobjednik lokalnih izbora u Zadru, no konačan broj njihovih vijećničkih mandata – 12 ili 13 – još uvijek nije potvrđen zbog pravnih postupaka koji su u tijeku pred izbornim povjerenstvima i Ustavnim sudom.

„Od početka smo vrlo jasno komunicirali da je naš interes utvrditi točan izborni rezultat. U izbornoj noći imali smo informaciju od DIP-a da imamo 13 mandata, a onda je uslijedila žalba i SDP-a i gospodina Modrića. Postupak još traje pred Ustavnim sudom, Županijskim i Gradskim izbornim povjerenstvom. Naš je cilj doznati hoće li to na kraju biti 12 ili 13 mandata za HDZ,“ rekao je Erlić u Dnevniku HTV-a.

Ustavni sud odbio je jučer žalbu SDP-a na odluku Županijskog izbornog povjerenstva, a vezano uz sporni glasački listić na izbornom mjestu u Zadru. Riječ je o listiću na kojem je bio zaokružen broj 7 (lista stranke Pravo i pravda), ali je na dnu listića bila dopisana nečitka riječ, poput "neće" ili "ne može". Županijsko izborno povjerenstvo proglasilo je taj listić nevažećim, a Ustavni sud je potvrdio tu odluku, zaključivši da se zbog dodatnog teksta ne može sa sigurnošću utvrditi volja birača. Listić je mogao biti ključan za ulazak Roberta Modrića iz stranke Pravo i pravda u Gradsko vijeće – a time i za gubitak jednog HDZ-ova mandata.

U međuvremenu, kako prenosi više medija, pojavila se informacija o još jednom spornom listiću na kojem je ime Roberta Modrića bilo prekriženo, a ne zaokruženo. Županijsko izborno povjerenstvo proglasilo je taj listić nevažećim, no stranka Pravo i pravda najavila je da će slučaj ponovno uputiti Ustavnom sudu.

Erlić je komentirao situaciju Roberta Modrića: „Senzibilizirani smo za njegov slučaj. Nedostaje mu doslovno jedan glas za ulazak u Vijeće. No, moramo poštivati institucije i pričekati njihov pravorijek. Naš cilj je da čim prije počnemo raditi ono što smo i obećali u programu“, rekao je.

Kako HDZ trenutačno ne raspolaže apsolutnom većinom u Gradskom vijeću Zadra (potrebno je 14 od ukupno 27 vijećnika), pregovori s drugim političkim akterima već su započeli. Među potencijalnim partnerima spominju se nezavisne liste, stranka DOMINO, ali i pojedini oporbeni vijećnici.

Saborski zastupnik i vijećnik stranke DOMINO Damir Biloglav potvrdio je da razgovori o većini traju. „Bit će ključno definirati zajedničke prioritete. Stabilnost vijeća treba biti iznad dnevnopolitičkih razlika,“ rekao je.

Odluka Ustavnog suda o nevažećem listiću donesena je jučer tijesnom većinom od 7 prema 6 glasova. Šest sudaca izrazilo je izdvojeno mišljenje, smatrajući da je volja birača bila jasno izražena i da listić treba smatrati važećim 

Ovaj slučaj izazvao je brojne reakcije, uključujući kritike organizacije GONG, koja je odluku ocijenila "opasnim presedanom" 

SDP-ov saborski zastupnik Arsen Bauk ocijenio je da je Ustavni sud pri donošenju odluka bio politički podijeljen: „Imamo suce koje preferira HDZ i suce koje preferira opozicija. To se vidi i u tijesnim odlukama,“ rekao je.

Za sada, politička većina u Zadru još nije formirana, a konačna raspodjela mandata ovisi o ishodu dodatnih žalbi i odluka izbornih tijela.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
3
Nice
0
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
1
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Šuta se slikao s popularnim pjevačem, večeras će nastupiti na Pjaci
1
min
Šuta se slikao s popularnim pjevačem, večeras će nastupiti na Pjaci
Fatalna crna udovica iz BiH, brutalna ubojstva i suđenje s milijunima pregleda: Zašto internet ovih dana bruji o Zijadu Turkoviću?
12
min
Fatalna crna udovica iz BiH, brutalna ubojstva i suđenje s milijunima pregleda: Zašto internet ovih dana bruji o Zijadu Turkoviću?
Otvoren je Amaris Esthétique – novi centar za zdravlje, mršavljenje i oblikovanje tijela u Splitu
32
min
Otvoren je Amaris Esthétique – novi centar za zdravlje, mršavljenje i oblikovanje tijela u Splitu
Rasprodane karte za Vucu u Solinu
40
min
Rasprodane karte za Vucu u Solinu
Glazbeni program Zimske Adventure u Trogiru nastavlja se uz velika imena domaće scene: sinoć Aerodrom, večeras Jole!
1
sat
Glazbeni program Zimske Adventure u Trogiru nastavlja se uz velika imena domaće scene: sinoć Aerodrom, večeras Jole!
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Arriva i Brioni udružili snage: karta od Zagreba do Zadra samo četiri, a do Splita pet eura
    Arriva i Brioni udružili snage: karta od Zagreba do Zadra samo četiri, a do Splita pet eura
    12. prosinca 2025. 16:00
  • Potres na Poljudu, iz Hajduka odlazi mladi veznjak
    Potres na Poljudu, iz Hajduka odlazi mladi veznjak
    13. prosinca 2025. 10:49
  • Svijet glazbe zavijen u crno. Pjevačica (26) stradala na električnom romobilu: "Životu je pristupala s neustrašivom energijom"
    Svijet glazbe zavijen u crno. Pjevačica (26) stradala na električnom romobilu: "Životu je pristupala s neustrašivom energijom"
    12. prosinca 2025. 19:43
  • Skupljaju se potpisi za otkazivanje Thompsonova koncerta: "Ne želimo simbole koji pljuju po žrtvama antifašističkog rata"
    Skupljaju se potpisi za otkazivanje Thompsonova koncerta: "Ne želimo simbole koji pljuju po žrtvama antifašističkog rata"
    12. prosinca 2025. 20:16
  • Maloljetnik u Splitu pokušao ubiti policajca i ukrao vozilo, određen mu je istražni zatvor
    Maloljetnik u Splitu pokušao ubiti policajca i ukrao vozilo, određen mu je istražni zatvor
    12. prosinca 2025. 22:57
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
© 2025 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.