Američki milijarder Elon Musk javno je izrazio želju da Sjedinjene Američke Države napuste Ujedinjene narode (UN). Predsjednik Donald Trump pokazuje znakove da bi mogao podržati tu ideju.
Musk, koji je bio jedan od najvećih financijskih donatora Trumpove kampanje, sada ima značajan utjecaj na drugu predsjedničku administraciju vođe pokreta "Make America Great Again" (MAGA). Iako ne zauzima službenu poziciju u vladi, Musk je imenovan za posebnog državnog službenika i navodno vodi Odjel za učinkovitost vlade (DOGE), koji se bavi smanjenjem broja zaposlenih u državnoj administraciji i rezanjem javnih usluga.
Na društvenim mrežama, Musk je potvrdio svoje stajalište jednostavnim komentarom "Slažem se" na objavu koja zagovara napuštanje NATO-a i UN-a. Ovo nije prvi put da poduzetnik zauzima kontroverzne vanjskopolitičke stavove – ranije je nazivao američku agenciju za međunarodnu pomoć USAID "kriminalnom organizacijom" te ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog "okrutnim", "nehumanim" i "zlim" zbog njegovog otpora ruskoj invaziji.
Nova geopolitika moći
Profesor međunarodnih odnosa sa Sveučilišta u Aucklandu Chris Ogden smatra da bi izlazak SAD-a iz UN-a nepovratno narušio postojeći međunarodni poredak.
"Prvi mjeseci drugog Trumpovog mandata već su doveli do podrivanja ključnih dijelova svjetskog sustava. Muskova pozicija uklapa se u širi obrazac izolacionističke politike", izjavio je Ogden, piše news.com.au.
Trump je već povukao SAD iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Vijeća UN-a za ljudska prava, odbio je priznati Međunarodni kazneni sud te zamrznuo sredstva za inozemnu pomoć. U tijeku je i revizija svih multilateralnih ugovora i obveza koje su Sjedinjene Države preuzele kroz povijest.
Stručnjaci upozoravaju da bi ovakav smjer mogao potaknuti daljnju destabilizaciju međunarodnih odnosa. Direktor UN-ove Međunarodne krizne grupe Richard Gowan navodi da su Vijeće sigurnosti i druge UN-ove institucije u prošlosti služile kao "sigurnosni ventil" u trenucima globalnih kriza.
"Ako SAD i Rusija postignu dogovor o primirju u Ukrajini na način koji ne odgovara Kijevu i njegovim saveznicima, moglo bi doći do ozbiljne krize unutar NATO-a i UN-a. Britanija i Francuska bi tada mogle razmotriti uporabu veta, što bi dodatno produbilo transatlantski raskol", upozorava Gowan.
Era tehnoloških oligarha
S porastom političkog utjecaja privatnih tehnoloških poduzetnika poput Muska, postavlja se pitanje tko zaista oblikuje budućnost globalne politike. Osnivač Facebooka Mark Zuckerberg i vlasnik Amazona Jeff Bezos također su pokazali sklonost prema Trumpovom pokretu, a mnogi analitičari upozoravaju na opasnost nekontrolirane moći tehnoloških oligarha.
Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Volker Turk nedavno je upozorio na sve veću moć tehnoloških magnata.
"Oni imaju naše podatke: znaju gdje živimo, što radimo, naše gene i zdravstvene podatke, naše misli, navike, želje i strahove... i znaju kako nas manipulirati", rekao je Turk, javlja news.com.au.
Dok se svijet suočava s mogućnošću dramatičnih političkih i geopolitičkih promjena, ostaje pitanje hoće li se Trumpova administracija zaista odlučiti na izlazak iz UN-a – i kakve bi to posljedice imalo na globalni poredak.