Županijsko Državno odvjetništvo u Splitu izdalo je priopćenje u kojem objašnjava svoje postupanje u slučaju maloljetne silovane kćeri muškarca koji je prije dva dana počinio samoubojstvo na jednoj splitskoj plaži, piše Index.
Naime, više medija je objavilo kako je muškarac počinio samoubojstvo jer mu je kćer silovana, a pravosuđe nije poduzimalo ništa. Iz DORH-a su odgovorili na te navode priopćenjem u kojemu su pojasnili svoje postupke u tom predmetu.
Iz DORH-a su poručili kako su oni sve radnje poduzeli na vrijeme. Dodali su kako u ponovljenom postupku rasprava pred sudom još uvijek nije određena. Zakazivanje rasprave posao je suda, a iz DORH-a su poručili kako upite o radu sudova treba dostaviti nadležnim sudovima, piše Index.
DORH tvrdi da su krivi sudovi
Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
"Povodom objavljenih članaka u dnevnim listovima i upita novinara koji se odnose na postupanje državnog odvjetništva u kaznenom predmetu oštećenika koji je 10. listopada 2017. u Splitu počinio samoubojstvo zbog navodnog nezadovoljstva radom pravosudnih tijela u kaznenom predmetu protiv hrvatskog državljanina (1955.) zbog kaznenog djela spolne zlouporabe djeteta starijeg od 15 godina iz članka 159. stavak 1. Kaznenog zakona/11 počinjenog na štetu njegove tada maloljetne kćerke, objavljujemo opširnije priopćenje. (12. 10. 2017.)
Općinsko državno odvjetništvo u Splitu je povodom izvješća Pravobraniteljice za djecu od 8. travnja 2010. Odmah, u cilju zaštite prava i interesa djeteta, poduzelo potrebne izvide i nakon izvida i prikupljanja svih dokaza 20. srpnja 2010. nadležnom Općinskom sudu u Splitu podnijelo optužni prijedlog protiv okrivljenika zbog kaznenog djela spolne zlouporabe djeteta starijeg od 15 godina iz članka 159. stavak 1. Kaznenog zakona/11.
Nakon održanih rasprava Općinski sud u Splitu je 19. veljače 2014. donio presudu kojom je okrivljenika proglasio krivim zbog predmetnog kaznenog djela prihvaćajući u cijelosti činjeničnu i pravnu kvalifikaciju iz optužnog akta državnog odvjetništva te je okrivljenika osudio na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci. Protiv ove presude Općinsko državno odvjetništvo u Splitu podnijelo je žalbu zbog odluke o kazni. Županijski sud u Splitu je 16. rujna 2014. po službenoj dužnosti ukinuo presudu suda prvog stupnja i predmet vratio na ponovno odlučivanje.
U ponovljenom postupku Općinski sud u Splitu je 15. listopada 2015. donio presudu kojom je okrivljenik ponovo proglašen krivim zbog kaznenog djela spolne zlouporabe djeteta starijeg od 15 godina iz članka 159. stavak 1. Kaznenog zakona/11 i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci. Protiv ove presude Općinsko državno odvjetništvo u Splitu je ponovno podnijelo žalbu zbog odluke o kazni.
Županijski sud u Šibeniku je 20. travnja 2017. po službenoj dužnosti ukinuo presudu Općinskog suda u Splitu i predmet vratio na ponovno suđenje.
Činjenica je da ni prvostupanjski sud niti drugostupanjski sudovi koji su odlučivali o žalbama protiv presuda nisu svojim odluka doveli u pitanje pravnu kvalifikaciju kaznenog djela odnosno da bi se radilo o počinjenju kaznenog djela spolne zlouporabe djeteta starijeg od 15 godina iz članka 159. stavak 1. Kaznenog zakona/11.
Rasprava u ponovljenom postupku još nije određena.
Dosljedno naprijed navedenom postupanje državnog odvjetništva u ovom kaznenom predmetu je u cijelosti zakonito i ažurno.
U odnosu na upite novinara koji se odnose na rad sudova, ističemo da te upite treba dostaviti nadležnim sudovima", priopćili su.
Presude ukidane iz procesnih razloga
Presude su se ukidale iz procesnih razloga. Prvi put je trebalo suditi sudsko vijeće, a ne sudac pojedinac, a drugi put je obrazložen dokaz koji nije naveden u popisu izvedenih dokaza, piše Index.
Predmet je sada dodijeljen drugoj sutkinji.
Oba puta sudac se odlučio za minimalnu kaznu propisanu za ovo kazneno djelo, spolnog zlostavljanja djeteta starijeg od 15 godina.