Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • SPLITSKI OSEBENJACI
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • SPLITSKI OSEBENJACI
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

DALMACIJA SPAJA KULTURU I TURIZAM U zračnoj luci postavljen klavir, a u centru Splita slikari slikali s građanima

[FOTO+VIDEO] U petak su u Splitsko-dalmatinskoj županiji realizirana dva uspješna i potpuno nova projekta koja stvaraju sinergiju između kulture i turizma
M.M., A.M. / Foto, video: Splitsko-dalmatinska županija, Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije, Dalmacija Danas10. svibnja 2024. 17:50
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Srednja Dalmacija od danas je bogatija za dva ingeniozna projekta koja je uspješno realizirala Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije.

SHOW NA SPLITSKOM AERODROMU Djeca izvela flash mob "Rim Tim Tagi Dim": Učenici Glazbene škole Josipa Hatzea oduševili podrškom za Baby Lasagnu

Tekst se nastavlja nakon oglasa

Riječ je o postavljanju klavira u splitsku Zračnu luku Sveti Jeronim pod nazivom "Where Music Takes Flight", a paralelno s time pokrenuta je i jedinstvena umjetnička manifestacija "Art In The Heart Of Adriatic" prilikom čega su akademski slikari iz Hrvatske udruge likovnih umjetnosti na splitskoj Matejušci crtali na otvorenom inspirirajući se ljepotama grada uz druženje s građanima.

Aerodrom klavir23 100524
GALERIJA
Kliknite za pregled

Klavir u zračnoj luci postavljen je po uzoru na neke od najvažnijih turističkih destinacija na svijetu, a na kojem će se svakodnevno izmjenjivati razni glazbenici svirajući najveće dalmatinske i svjetske hitove. Također, klavir će biti dostupan i za javnost pa će se tako svi zainteresirani moći okušati u svojim glazbenim vještinama.

klavir zracna luka split 5

Svečano predstavljanje ove manifestacije uveličali su učenici glazbene škole Josip Hatze u pratnji profesora klavira Tončija Trampića i sopranistice Klare Čipčić.

Direktorica Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije, Ivana Vladović, istaknula je ponos i sreću zbog projekta koji je povezao umjetnost i turizam na najfrekventnijem mjestu u Dalmaciji, a to je zračna luka.

klavir zracna luka split 1

"S ovog mjesta u našu županiju svake godine stiže stotine tisuća gostiju koji zatim upoznavaju Dalmaciju uzduž i poprijeko. Dive se njezinoj geografskoj ljepoti, kulturnom nasljeđu, gastronomiji ali i tradiciji.  Da, tradicija je posebno važna. Tradicija sve više i sve češće u kontekstu globaliziranog turizma postaje ključna riječ. To je ono što državi daje posebnost. Većina gostiju u određenu destinaciju vraća se zbog ljudi, tradicije i običaja nekog društva s kojim se povezuje ili identificira.  I upravo zato došli smo na ideju da Dalmaciju prikažemo kroz klavir. Dalmacija je pjesma, oduvijek je živjela pjesmu i dala je bezbroj glazbenika i pjevača. Tisućama godinama naš su prostor oplemenjivale pjesme i glazba. To je utkano u DNA dalmatinskog čovjeka.  Umjetnost je predivna spona među ljudima. Ona je baš kao i turizam. U sebi nema predrasude, ne poznaje granice i kod svakog čovjeka izaziva personaliziranu, dakle, unikatnu emociju, a Dalmacija je bez sumnje kolijevka hrvatske umjetnosti ali i nepresušna inspiracija koja vrvi emocijom, glasnoćom, šarenilom... Stoga ne želimo i nikad nećemo dopustiti da umjetničko odnosno glazbeno nasljeđe Dalmacije padne u nepravedni zaborav. Jer, kao što volim kazati, turizam ne čine zidine, more i sunce. Prije svega čine ga ljudi.  Ovaj klavir upravo slavi te ljude bez kojih Dalmacija danas ne bi bila Dalmacija. On je svojevrsni spomenik koji će sve naše goste dočekati i pozdraviti iz naše destinacije stavljajući mu uho trajni spomen destinacije u koju je rado došao i u koju će se rado vratiti", kazala je Vladović dodavši kako je ovaj projekt dokaz da Dalmacija čuva i baštini svoju tradiciju glazbe i pjesme.

klavir zracna luka split 4

Blaženko Boban, župan Splitsko-dalmatinske županije, nazočio je ovom događaju.

"Ovo je predivna manifestacija koja nam evocira uspomene na onu Dalmaciju u kojoj se pjeva spontano, na trgovima, u uličicama, među pukom. Uvjeren sam da će svi gosti biti oduševljeni glazbom i da će se i sami okušati u sviranju te svojim kućama ponijeti vječne uspomene na Dalmaciju", izjavio je Boban.

Direktor Zračne luke Sveti Jeronim, Lukša Novak, dodao je kako zračna luka nije samo mjesto dolaska i polaska već mjesto susreta i prvo mjesto koje svaki putnik svim čulima doživi na nekoj destinaciji.

djeca zracna luka  6
GALERIJA
Kliknite za pregled

"Zbilja sam sretan zbog ovog projekta pogotovo što brojke i analize sugeriraju da će Hrvatsku ovog ljeta putem zrakoplovnih linija posjetiti više od 12 milijuna gostiju. Našim gostima trebamo dati novo korisničko iskustvo. Dok čekaju letove, druže se ili se samo žele opustiti i zapjevati".

S druge strane u Splitu je pokrenut projekt umjetnosti na otvorenom pri čemu je čak šest umjetnike plenerista slikalo na svojim štafelajima na prostoru Matejuške, kultnom sjecištu splitske urbane kulture.

klavir zracna luka split 3

Inače, plenerizam je pojam koji označava slikanje izravno u prirodi, a koje se odlikuje svjetlošću, svježinom i živošću boja. Slikanje na otvorenom traži vještog umjetnika koji brzo prenosi motiv na svoje djelo jer se svjetlost neprekidno mijenja, a umjetnici su izloženi pogledima, komentarima, fotografiranju i vremenskim oscilacijama. Zbog toga se sve rjeđe može vidjeti profesionalne umjetnike kako slikaju na otvorenom pa je taj  prizor postao raritet čak i u slikarskim prijestolnicama Parizu i Beču.

Riječ je o netipičnoj i nekomercijalnoj manifestaciji koja ide za tim da Dalmaciju prikaže kao regiju kulture i impresivne povijesti, a koja inkluzivno okuplja sve mještane, prolaznike i turiste.

@dalmacijadanas #rimtimtagidim #babylasagna #zracnalukasplit ♬ original sound - DalmacijaDanas

Govoreći o projeku Vladović je istaknula:

"To je hommage svim splitskim i dalmatinskim slikarima koji su stoljećima stvarali djela inspirirani vizurama našeg prelijepoga grada, arhipelaga i arhitekture. Nije tu samo riječ o slikarima čija su djela poznata na svjetskoj i nacionalnoj razini. Ovo je posveta svima koji su dali svoj obol u prenošenju dalmatinskih ljepota na platno. Željeli smo animirati naše slikare da nam kroz svoja platna evociraju Mediteran kakav je nekad bio. Pun kolorita, ćakule, šušura, i doskočica. Kroz današnju manifestaciju uspješno smo revitalizirali plenerizam, nešto što je danas polako zaboravljena disciplina. Zašto baš u Splitu? Pa gdje drugo ako ne u gradu koji je poznat po uličnom šušuru i suncu sa svojim živopisnim stanovništvom. Barem na trenutak vratili smo vibrantnost staroga grada".

klavir zracna luka split 2

Na ovaj projekt su se odlučili, kažu u turističkoj zajednici, kako bi afirmirali umjetnost i kulturu među Splićanima, ali i turistima koji sa slikarima mogu razgovarati, pitati što god ih zanima ili se pak okušati u vlastitoj slikarskoj tehnici, a s dugoročnim ciljem promocije i povećanja udjela u kulturnom turizmu.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
0
Nice
1
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Ne čekajte vrućine: Obavezno provjerite klimu u autu i izbjegnite skupi kvar
14
min
Ne čekajte vrućine: Obavezno provjerite klimu u autu i izbjegnite skupi kvar
Alarm iz Beograda: Vučić diže tenzije oko Hrvatske, ali jedan dokument sve razotkriva
22
min
Alarm iz Beograda: Vučić diže tenzije oko Hrvatske, ali jedan dokument sve razotkriva
Fani Kerum ukrala svu pažnju: Pojavila se na događaju u Splitu i oduševila elegancijom
36
min
Fani Kerum ukrala svu pažnju: Pojavila se na događaju u Splitu i oduševila elegancijom
Pijani policajac službenim vozilom sletio s ceste
49
min
Pijani policajac službenim vozilom sletio s ceste
Splitski liječnik i djelatnik KBC-a jedini kandidat za čelo splitskog SDP-a!
1
sat
Splitski liječnik i djelatnik KBC-a jedini kandidat za čelo splitskog SDP-a!
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Dio Hrvata će mjesečno dobivati 300 eura: 'To je ipak neki novac'
    Dio Hrvata će mjesečno dobivati 300 eura: 'To je ipak neki novac'
    17. travnja 2026. 22:24
  • VIDEO Radio je 10 godina u Irskoj, a onda se vratio i preuzeo tvornicu čokolade u Dalmatinskoj zagori
    VIDEO Radio je 10 godina u Irskoj, a onda se vratio i preuzeo tvornicu čokolade u Dalmatinskoj zagori
    17. travnja 2026. 18:55
  • Pala na tržnici Plokite pa tužila Banovinu: Lom palca naplatila dvije tisuće eura
    Pala na tržnici Plokite pa tužila Banovinu: Lom palca naplatila dvije tisuće eura
    17. travnja 2026. 16:59
  • Tko jutros ne ide u grad ili iz grada, ne zna što je propustio: 'A ljudi moji, je li ja ovo sanjan?'
    Tko jutros ne ide u grad ili iz grada, ne zna što je propustio: 'A ljudi moji, je li ja ovo sanjan?'
    18. travnja 2026. 08:14
  • Užas na Čiovu: Monstrum psa vezao za automobil i vukao ga po cesti, slijedi kaznena prijava
    Užas na Čiovu: Monstrum psa vezao za automobil i vukao ga po cesti, slijedi kaznena prijava
    17. travnja 2026. 13:10
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2026 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.