Zagrebačka policija privela je i kazneno prijavila 34-godišnjeg muškarca koji je u srijedu navečer, bez vidljivog povoda, napao tri žene u Draškovićevoj ulici. Prema informacijama iz policije, osumnjičenog se tereti za kaznena djela teške tjelesne ozljede, oštećenja tuđe stvari i nasilničkog ponašanja.
Incident se dogodio oko 18:45 sati kada je muškarac, krećući se ulicom, fizički nasrtao na prolaznice mašući rukama i udarajući ih. Posebno brutalan napad dogodio se na 65-godišnju ženu, koju je osumnjičeni udario laktom u lice, uslijed čega je pala i zadobila teške ozljede. Osim tjelesnih ozljeda, oštećene su joj i naočale, što je dodatana osnova za kaznenu prijavu.
Je li nasilje bilo motivirano spolom?
Iako su napadnute tri žene koje nisu međusobno povezane, policija u ovom trenutku ne kvalificira napade kao rodno motivirane, odnosno kao djelo počinjeno iz mržnje prema ženama. No, kako navode iz Ženske mreže Hrvatske, ovaj slučaj ukazuje na širu problematiku nesenzibiliziranosti pravosudnog sustava i institucija za rodno utemeljeno nasilje.
Prema njihovim navodima, Republika Hrvatska i dalje nema usvojenu Nacionalnu strategiju protiv svih oblika nasilja nad ženama, unatoč višegodišnjim apelima organizacija koje pružaju podršku žrtvama. Nedostatak strateškog okvira i sustavne edukacije nadležnih institucija, smatraju u Ženskoj mreži, dovodi do porasta nasilja nad ženama.
Podaci o nasilju nad ženama u Hrvatskoj pokazuju zabrinjavajući trend – prošle godine zabilježeno je čak 18 femicida, što je najveći broj u posljednjih nekoliko godina. Organizacije za zaštitu prava žena upozoravaju kako nasilje nad ženama često ostaje neprijavljeno, a kada do prijava i dođe, nadležni sustav često ne reagira na odgovarajući način, kako navode iz Izjave za javnost Ženske mreže Hrvatske.
Zahtjevi za hitne mjere
Ženska mreža Hrvatske traži hitno usvajanje Nacionalne strategije protiv nasilja nad ženama, kao i sustavno obrazovanje i senzibilizaciju policijskih i pravosudnih institucija. Također, ističu potrebu uvođenja građanskog odgoja u škole kako bi se mlade educiralo o nenasilničkom ponašanju i prihvaćanju različitosti.
Napad u Draškovićevoj ulici samo je jedan u nizu slučajeva koji ukazuju na ozbiljan društveni problem. Pitanje je hoće li ovaj incident napokon potaknuti institucije da ozbiljnije pristupe problemu nasilja nad ženama i osiguraju bolju zaštitu za žrtve, kako navode.