Zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije Stipe Čogelja upriličio je u Županijskom tehnološkom HUB-u “Digitalna Dalmacija” tradicionalno primanje za predstavnike ustanova i udruga socijalnoga, humanitarnog i karitativnog karaktera s područja Splitsko-dalmatinske županije.
"Splitsko-dalmatinska županija osluškuje, nadograđuje se i nadopunjuje se s ovim udrugama, sa ljudima u SDŽ. Često se hvalimo kako smo najbolji, najsportskiji, a ja bih rekao da smo i najhumanitarnija županija. Čovjek mora biti u centru svih naših politika. Danas 48 udruga dobiva po 1.400 eura za svoj rad, simboličan je to čin, ali njihova ljubav i briga je sve, samo nije simbolična", kazao nam je ovom prigodom dožupan Čogelja.
"Iduću godinu slavimo 20 godina rada udruge i htjeli bi da to bude podignuto na veću razinu, da bude podignuta svijest o osobama s invaliditetom i potrebama koje oni imaju. Gosp. Čogelja dobro je rekao, ovo je simboličan čin, ali uvijek nastojimo izvući te institucije iz komfor zone i zatražiti od njih da više sudjeluju, bez obzira radi li se samo o financijama ili samo prisutnosti. 1.400 eura je samo kap u moru, malo je, ali to je simboličan način da sve potaknemo i izvučemo ih iz komfor zone, da vide što nama treba i na koji način se mogu uključit u zajednicu, na koji način mogu pomoći", kazala je Dijana Aničić iz Udruge Anđeli. Udruga trenutno djeluje u četiri prostora, no očekuje se da se napokon krene u realizaciju škverske ambulante.
Jelena Burazin ističe kako su potrebe Maestrala također velike.
"Maestral brine o djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi na deset lokacija diljem naše županije. Zadnje tri godine imamo i u Imotskom lokaciju gdje dolaze djeca iz obitelji u riziku. Cilj i plan nam je pokrenuti još jedan stan za organizirano stanovanje u Imotskom jer su potrebe u županiji velike. Pokrivamo preko EU projekta, a sada je ministarstvo to nastavilo plaćati, trogirsku zagoru, također Klis. To su sve djeca koja dolaze u našu ustanovu i kojima treba naša pomoć. Jako je važno, ne samo u centru Splita imati usluge, nego u cijeloj zajednici. Naša dva mobilna tima pomažu obiteljima da se dogodi odvajanje djece", kazala nam je Burazin.
Po prvi puta u ovom društvu našla se i Udruga Empatija.
"Tri godine djelujemo, neprofitna smo udruga, i pozvani smo ovaj put. Naš rad je očito prepoznat u javnosti. Zahvalila bih se na pozivu. Obuhvatili smo sve socijalne skupine - imamo branitelje u potrebi, beskućnike, djecu korisnika pučke kuhinje, iz Dalmatinske zagore, Like, Slavonije,... pokrivamo cijelu Hrvatsku", kazala nam je Jagoda Laco.
Novac koji je dobila danas Empatija ići će za božićne pakete djeci korisnika pučke kuhinje.
"Djece korisnika pučke kuhinje se nitko nije sjetio i za njih pripremamo božićne pakete. Pokrenuli smo tu akciju prije par godina. Svakog Božića im pripremimo poklon paketiće, a u vrijeme korone smo to pretvorili u poklon bonove da si djeca sama nešto kupe. Odaziv uvijek imamo, zahvalila bih se ljudima koji doniraju. Za sada se nismo prijavljivali nigdje, nismo radili projekte, još uvijek nemamo adekvatan prostor u kojem bi djelovali", kazala je Laco te pojasnila kako ljudi mogu donirati u udrugu.
"Imamo broj računa udruge, oni mogu donirati i staviti za koju je namjenu. Imamo jednog branitelja za kojeg skrbimo, a za kojeg niti jedna udruga nije pitala. Plaćamo mu smještaj, hranu, režije, još uvijek mu nije riješen status, sve ima, ali nikako da se taj njegov status riješi. Nedavno smo smjestili beskućnicu, na klupi je pronađena. Grad je pun toga, Most pomaže velikom broju, ali nemoguće ih je sve smjestit. Mi nemamo adekvatan prostor, ništa konkretno gdje bi mogli djelovati, ovisimo o našim članovima, a imamo ih 23.000", kazala nam je za kraj Laco.