Prošlo je četvrt stoljeća od jednog od najstrašnijih zločina na europskom tlu nakon Drugog svjetskog rata, koji se dogodio u Srebrenici. Danas se s pijetetom prisjećamo više od 8.000 bošnjačkih muškaraca, dječaka i civila ubijenih u Srebrenici i duboko suosjećamo s njihovim obiteljima i najmilijima.
- Žrtve Srebrenice ne smiju i nikad neće biti zaboravljene. Genocid u Srebrenici potvrđen je presudama Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, a osuđeni su i njegovi glavni začetnici, ratni zločinci Ratko Mladić i Radovan Karadžić. Zločin u Srebrenici tragična je i neosporna činjenica koja opominje i traži da se nikad više ne ponovi. Svi zajedno moramo angažirano nastaviti raditi na utvrđivanju i predstavljanju istine o Srebrenici.
Hrvatska će kao prijateljska i susjedna zemlja uvijek pomagati Bosnu i Hercegovinu u izgradnji kvalitetnije budućnosti kao zemlje tri ravnopravna konstitutivna naroda, a osobito na njezinom putu prema članstvu u Europskoj uniji.
U ime Vlade Republike Hrvatske i svoje osobno, izražavam duboko poštovanje obiteljima žrtava - poručio je premijer Andrej Plenković.



