Split je prvi hrvatski grad koji je pristupio programu Zeleni gradovi Europske banke za obnovu i razvoj, čime nastavlja politiku razvoja okolišno prihvatljive infrastrukture.
Potpisivanjem Ugovora o razumijevanju koji su prije mjesec dana potpisali gradonačelnik Andro Krstulović Opara i Victoria Zinchuk, direktorica Europske banke za obnovu i razvoj za Hrvatsku (EBRD), započela je izrada „Akcijskog plana zelenog grada“, prema metodologiji EBRD i OECD, a Split je tako prvi grad koji ima intenciju postati „zeleni grad“ u Republici Hrvatskoj.

EBRD je program Zeleni gradovi pokrenuo 2016. godine na razdoblje od 5 godina i s proračunom u iznosu od 250 milijuna eura. Zbog velike potražnje i popularnosti, proračun programa je bio obnovljen već nakon dvije godine, a u međuvremenu se financiranje programa učetverostručilo. EBRD-ov program Zeleni gradovi također podupire i Zeleni klimatski fond (Green Climate Fund).
Među prvim projektima u sklopu programa Zeleni gradovi, Europska banka će u Splitu financirati izgradnju pročistača pitke vode kreditom u iznosu od 20 milijuna eura, a prema riječima direktorice Zinchuk, spremna je pružiti daljnju podršku u sufinanciranju EU projekata na području aglomeracije.
Porazgovarali smo s Krešimirom Budišom, savjetnikom gradonačelnika Splita za EU fondove, koji nam je detaljno objasnio što će Split dobiti realizacijom ovog projekta.

Potpisali ste ugovor s Europskom bankom za obnovu i razvoj za Hrvatsku. Koji je idući korak?
- Sljedeći korak je izbor konzultantskog tima koji će voditi proces izrade akcijskog plana zelenog grada za grad Split, te nakon istog, definiranje i uspostava lokalnih timova i tijela u gradu, što će uključiti naravno sve vanjske dionice i udruge koje godinama rade na “zelenim” projektima u gradu i županiji.
Naveli ste da će Europska banka u Splitu financirati izgradnju pročistača pitke vode kreditom u iznosu od 20 milijuna eura. Na kojoj će lokaciji to biti i što će značiti za vodoopskrbu Splita?
- Europska banka za obnovu i razvoj strateški je partner grada Splita na nekoliko velikih razvojnih projekata, i svakako, ovaj projekt predstavlja takozvani “triger” odnosno prvi projekt u području zelenog grada, čime će se riješiti jedan problem koji unosi smetnje građanima Splita i okolice, a to su povremena zamućenja pitke vode nakon svake jače kiše. Sam projekt će uskoro krenuti u realizaciju od strane Vodovoda i kanalizacije, a nalazi se na izvoru Jadra, a s tim projektom grad Split i šira okolica napokon će dobiti suvremeni sustav za pročišćavanje pitke vode.
Započela je izrada "Akcijskog plana zelenog grada". Na što ćete najviše fokusirati svoje djelovanje?
- Akcijski plan zelenog grada iznimna je mogućnost da grad Split sustavnim promišljanjem riješi nagomilane probleme u sektoru održivog okoliša, nastalih desetljećima stagnacije, guranja problema pod tepih, a koji su nam nažalost doslovno proteklih nekoliko godina eksplodirali u lice, te se s njima kao društvo moramo adekvatno pozabaviti sljedećih 10 godina, a za što je izvrsna priprema upravo ovaj plan, koji će otvoriti vrata financiranju brojnih projekata kroz EU sredstva nakon što se projekti sustavno osmisle i definiraju, poglavito jer su zelene teme osnova cijelog budućeg razdoblja EU 2021.-2027.
Također ste naveli da će se pozornost posebno obratiti na zbrinjavanje otpada, vodoopskrba i odvodnja, gradske prometnice i rasvjeta, javni gradski prijevoz i održiva urbana mobilnost, razvoj biciklističke infrastrukture, energetska učinkovitost javnih zgrada, obnovljivi izvori energije i energetska učinkovitost energetske infrastrukture te parkovi i pošumljavanje zapuštenih zelenih površina. Što se po ovom pitanju namjerava napraviti?
- Akcijski plan zelenog grada bavit će se svim temama koje ste spomenuli, ali neke od tema smo posebno naglasili kao one koje nisu adekvatno riješene i osmišljene kao što je to primjerice s vodovodom i odvodnjom koja je u fazi izvedbe. Grad je napravio vrlo vidljive pomake po brojnim temama, kao što je primjerice urbana mobilnost i sustav javnih bicikli, te zamjena starih autobusa novima s normom EURO6, sanacijom odlagališta otpada Karepovac, ali ti projekti se mogu svrstati pod jednu zajedničku rečenicu - dostizanje minimalnih standarda razvoja zapadnih zemalja EU. Akcijski plan zelenog grada ima više postavljene ciljeve - a to su da grad Split postane predvodnik u zelenim temama te predstavi rješenja koja će biti suvremena, integrirana i fokusirana na građane i poboljšanje života u gradu.
U tom smislu teme koje je grad postavio kao ključne za adekvatno osmisliti rješenje kroz ovaj program su ono što zaista nismo napravili dovoljno dobro - sustav odvojenog prikupljanja otpada te rješavanje problema odlaganja otpada. Sustav se mora osmisliti cjelovito u odnosu na brojne započete projekte, te donijeti odgovore na pitanja kapaciteta, potreba i načina rješavanja ovog gorućeg problema za naše građane te jedan pristojan izgled našeg grada.
Druga ključna tema koju smo definirali je pošumljavanje grada i zazelenjavanje kvartova urbanim zelenilom. Tema koju će se ovdje posebno tretirati je i tema pošumljavanja Marjana i dijelom zamjene monokulturne alepskog bora te kompletne šumske infrastrukture i vitalnosti šume, ali isto tako ne smijemo zaboraviti Mosor kao veliko bogatstvo grada Splita koje zasigurno nije tretirano na način na koji to zavrjeđuje. Urbano zelenilo te obnova istog, kao i pošumljavanje stihijski nastalih kvartova bez drvoreda tema je koju se treba integralno obuhvatiti, ali svakako će činiti jednu od glavnih tema rada.
Nadalje, područje energetike predstavlja veliki izazov za grad - a to je proizvodnja energije iz obnovljivih izvora energije, te smanjenje potrošnje iste kroz projekte energetske učinkovitosti, što smo započeli s 5 objekata u odgoju i obrazovanju, te planiranom izmjenom kompletne javne rasvjete grada u LED. Ova tema se svakako povezuje sa sljedećim temom - velike promjene smjera mobilnosti u smjeru e-mobilnosti, što je grad započeo s električnim biciklima, a nastavit će s električnim autobusima, te kompletnom infrastrukturom za električne automobile, s čim se također započelo.
Možemo reći da su ovo glavna područja, ali naravno, teme se mogu i širiti ovisno o aktivnosti radnih skupina i potrebama grada.
Do kada bi se trebao realizirati ovaj projekt?
- Planirano je da se sam akcijski plan, koji će definirati ključne projekte, osmisliti ih i povezati u logičke cjeline biti u izradi tijekom sljedeće godine te krenuti u finalizaciju u smislu projektiranja i izvedbe od sredine 2022. godine, s provedbom tijekom sljedećeg EU razdoblja i nakon, ili okvirno do 2029. godine.
Ušli ste u posljednjih pola godine mandata. Koje još projekte planirate realizirati?
- Zapravo se radi o početku brojnih projekata koji su se godinama pripremali, od Botaničkog vrta na Marjanu te infrastrukture na Marjanu, do energetske obnove škole Mertojak, Pojišan i vrtića Ružmarin, ali i brojnih drugih koji će započeti s realizacijom u sljedećim mjesecima.





