Javile su nam se splitske majke bolesne djece koja imaju problema s plućima. Tvrde da zbog manjka specijalista do termina dolaze kasno, sporo i nikako. Čude se da nam je Klinički bolnički centar tako slabo ekipiran pa lunjaju od zagrebačkih bolnica do privatnika, ako skupe dovoljno novca. Do prave, efikasne zdravstvene usluge nikako doći.
I kod privatnika navala
"Dvogodišnji sin mi non-stop ima probleme s bronhitisom i upalama pluća. Sad je već to prešlo u kronično. Naša pedijatrica je zbilja učinila sve u svojoj moći i uputila nas na alergo testove i specijalistu odnosno pulmologu. Problem je što se na termine za testiranje čeka oko dva mjeseca, a na pregled čak 6 do 7 mjeseci! Sinu mi treba terapija, nešto konkretno, pedijatrici su ruke zavezane, dijete se guši od napadaja, jurcamo svako malo na Hitni po injekcije, a pregled na kojem bi nam pulmolog trebao odrediti konkretnu terapiju se toliko čeka. Još jedna sramota zdravstvenog sustava!", ljuto nam priča svoje iskustvo zabrinuta majka.
Kako kazuje, problem je dobiti termin u skorije vrijeme jer u KBC Split nema dovoljno dječjih pulmologa.
"Samo se određeni dan u tjednu obavlja pregled, to je 4 dana u mjesecu. Nema kadra i opet se lomi preko najranjivijih, naše djece.
Imamo jednu liječnicu koja je zapravo pedijatar alergolog i to je to. Prijašnji specijalisti su otišli u mirovinu ili privatno ali ni tamo nije baš najbolje. Ima jedna pulmologinja koja je otišla iz splitske bolnice i sada radi u privatnoj poliklinici, a tamo se na pregled čeka 4-5 tjedana za koji morate iskeširati 450 kuna. Pitanje je samo imate li vi novaca i uopće toliko vremena čekati kad se dijete doslovno guši pred vama i svaki dan su mu napadaji gori?
Došla sam do informacije, provjerene, kako se u Zagrebu na Srebrnjaku u dva dana mogu obaviti alergoloske pretrage, pregled specijalista,...čeka se dva do tri mjeseca na termin ali sve obavite u dva dana. Spremni smo ići za Zagreb jer nažalost dok u Splitu dočekamo preglede dijete će mi se još više izmučiti i tko zna koliko još 'epizoda' teških napadaja doživjeti", razočarana je ova majka.
Navodi kako i s ostalim pregledima kod specijalista nije puno bolje.
"Ništa nije bolje ni s neuropedijatrom. Neuropedijatri su u zadnje dvije godine otišli u druge bolnice i privatno. Pregled u neuropedijatra smo čekali ravno pola godine, sada 4mj. čekamo pretragu na koji nas je poslao, a za pretragu krvi koju šalju u Zagreb opet trebamo pregled specijaliste genetičara koji nam samo treba ispisati uputnicu prema mišljenju neuropedijatra i onda s tom uputnicom opet trebamo termin za vađenje. To je sve jedan veliki apsurd i opet spominjem Zagreb jer gore u jedan dan možeš obavit i pregled i izvaditi krv. Sramota da moramo 'bježati' od splitskih doktora, ali situacija je jasna. 'Po zdravlje' idemo u Zagreb!", zaključila je svoju priču razočarana majka bolesnog dvogodišnjaka.
Gdje su specijalisti dječje pulmologije
I druga majka (podaci poznati redakciji) u istom je problemu.
"Ne znam kako to u KBC-u nisu na vrijeme osigurali da imaju dovoljan broj specijalista kad su godinama prije znali da će netko ić od njih u mirovinu. Kad će to na Klinici za dječje bolesti, Zavodu za pulmologiju s alergologijom i kardiologiju s reumatologijom, imati specijaliste dječje pulmologije kako bi se djeca mogla što prije pregledati i dobiti terapije jer je, navodno, takva situacija već godinama", pita se ona, a upit smo proslijedili Upravi KBC-a Split.
KBC-u djeca na prvom mjestu
Odgovor smo dobili promptno, kao da smo i mi na listi čekanja. Predstojnik Klinike za za dječje bolesti KBC-a Split prof.dr.sc.Veselin Škrabić, dr.med.:
- Žao nam je što su majke izrazile nezadovoljstvo pritužbom koja je upućena prema našem Zavodu za pulmologiju s alergologijom i kardiologiju s reumatologijom, naime na navedenom zavodu radi pedijatar specijalist alergolog s dugogodišnjim iskustvom koji u Klinici za dječje bolesti redovito, savjesno i stručno obavlja poslove iz ugovora o radu, u skladu s pravilima struke i poslovnim interesima KBC-a Split. Također na zavodu dva puta mjesečno pulmološke preglede obavlja liječnik specijalist, vanjski suradnik, da bi se smanjile liste čekanja pacijenata.
U odnosu na činjenicu nedostatka kadra moramo naglasiti da postoji višegodišnji plan specijalizacija i subspecijalizacija prema kojem se vrši zapošljavanje kadra, međutim došlo je do nenadanog raskida radnog odnosa sa specijalistom pulmologom. Time je nastao problem u manjku liječnika pulmologa. Problem je riješen zapošljavanjem pedijatra specijalista koji je započeo rad na našem Zavodu za pulmologiju s alergologijom i kardiologiju s reumatologijom prije godine dana.
Iznad svega su nam djeca na prvom mjestu i nastojimo napraviti sve što je u našoj moći da stručno i organizacijski pomognemo onima kojima je potrebno - kazao je prof.dr. Škrabić.