Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

PRAZNINE 2022: Privremena aktivacija zatvorenih prostora u povijesnim jezgrama Splita i Dubrovnika

Biti će predstavljena umjetnička intervencija Lane Stojićević - rad Neoornament koji će biti postavljen na ulazu u hotel Marjan u utorak u 17h i koji će građani i građanke moći pogledati do 11. travnja 2022
D.D. / Foto: Promo4. travnja 2022. 12:09
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

U organizaciji platforme Culture Hub Croatia i ove godine održava se projekt Praznine, koji je u 2020. i 2021. realiziran kao reakcija na višegodišnju problematiku rastućeg masovnog turizma. Projektom Praznine otvorili smo prostore u splitskoj gradskoj jezgri koji se ljeti koriste u turističke svrhe te smo ih dali na korištenje umjetnicima i građanima “van sezone”, tijekom zimskog perioda.

Da bismo zaključili priču o Prazninama u Splitu, htjeli smo valorizirati odabrana umjetnička istraživanja pa smo pozvali nekoliko umjetnica i umjetnika koji su 2020. i 2021. godine bili uključeni u projekt, upoznali se s gradom i razvijali ideje, da osmisle umjetničke intervencije. Pozvani umjetnici/e su: Ledia Kostandini (Albanija), Driton Selmani (Kosovo), Tin Dožić (Hrvatska), Lana Stojićević (Hrvatska) i Verica Kovacevska (Sjeverna Makedonija).

Posljednjeg tjedna Praznina predstavljamo umjetničku intervenciju Lane Stojićević pod nazivom “Neoornament”, a koja će biti postavljena na glavnom ulazu u hotel Marjan gdje će je svi zainteresirani moći vidjeti od 5. do 11. travnja.

O RADU:

"Neoornament evocira slojevitost lokacije nekadašnje tvornice cementa na zapadnoj obali splitske luke koja je s radom započela šezdesetih godina 19. stoljeća, dok je zadnji pogon srodne proizvodnje s radom prestao 1978. Pod nazivom Gilardi i Bettiza proizvodila je i betonske dekorativne proizvode koji su još uvijek sačuvani na brojnim lokacijama u Splitu i Dalmaciji, nerijetko u lošem stanju. Na mjestu tvornice je 1963. po projektu Lovre Perkovića izgrađen modernistički hotel Marjan, koji je u međuvremenu privatiziran, devastiran, zatvoren te je zapeo u stanju nedovršenosti. Uskoro slijedi rušenje starog i izgradnja novog hotela.

Polazište site-specific uzorka su prikazi scenografske naravi kakve možemo pronaći na građevinskim skelama i ogradama, kao i činjenica da je scenografija opere Dimnjaci uz Jadran Ive Tijardovića inspirirana tvornicom Gilardi i Bettiza. Suvremeni odnos prema industrijskoj i arhitektonskoj baštini vizualiziran je pomoću rohbau i fuš estetike sadašnjeg stanja hotela Marjan i interpretativnih kopija betonskih dekoracija proizvedenih u toj gotovo zaboravljenoj tvornici."

BIOGRAFIJA:

Lana Stojićević (1989., Šibenik) diplomirala je slikarstvo na Umjetničkoj akademiji u Splitu, gdje predaje kao docentica na Odsjeku za likovnu kulturu i likovnu umjetnost. Izlagala je na brojnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu poput Ostrale bijenala (Robotron Kantine, Dresden, 2021.), New East Photo Prize (Calvert 22 Foundation, London, 2016., 2018.) i OFF-bijenala (Teleport Galéria, Chimera-Project, Budimpešta, 2017.). Za svoj umjetnički rad primila je više nagrada, poput Nagrade Radoslav Putar (Institut za suvremenu umjetnost, Zagreb, 2021.), treće Nagrade Ivan Kožarić (MSU, Zagreb, 2021.), nagrade Metro Imaging na izložbi New East Photo Prize (Calvert 22 Foundation, London, 2016.) i godišnje nagrade za mlade umjetnike (Hrvatsko društvo likovnih umjetnika, Zagreb, 2015.). Živi i radi u Splitu.

Intervencije se izmjenjuju na tjednoj bazi, od 28. veljače do 11. travnja, a na različitim javnim i privatnim površinama u gradu. Cilj je site-specific instalacijama u centru i oko njega prikazati inovativna čitanja grada, te drugačije zamisliti javni prostor Splita i otvoriti ga kao prostor za umjetničko izražavanje i dijalog. Želimo da intervencije posluže kao medij za angažiranje građana u promišljanju svoje okoline i zamišljanju što ona može biti u odnosu na svoju prošlost i budućnost.

Ovogodišnje izdanje splitskih Praznina otvoreno je sound art instalacijom Tina Dožića pod nazivom “Sva su kopna, ustvari, otoci. A svi otoci – plove.”, koji se mogao poslušati od 28. veljače do 5. ožujka na adresi Dosud 9 (ispred kafića Tri Volta). U drugom tjednu Praznina, bio je izložen rad “Blowing in the Wind” albanske umjetnice Ledie Kostandini, a koji je bio postavljen na nekoliko lokacija u staroj gradskoj jezgri. Treći tjedan praznina obilježio je Driton Selmani i njegov rad “Less Laziness” koji je bio postavljen na lokaciji u Dioklecijanovoj palači te u kreativnom hub-u Prostor. U četvrtom tjednu Praznina u kreativnom hub-u Prostor (Plančićeva 2, Split) boravila je umjetnica Verica Kovacevska koja je radila na istraživanju za rad koji je u fokus stavio zgradu Kineskog zida, njene stanare i kvart u koji je smještena.

Projekt Praznine financijski podržavaju Allianz Kulturstiftung i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.
Zahvaljujemo se Adris grupi d.d. na dozvoli za postavljanje intervencije.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
0
Nice
0
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
"Na Bilicama vlada nezadovoljstvo među zatvorenicima. Pitanje je hoćemo li uvijek moći ovako reagirati"
12
sek
"Na Bilicama vlada nezadovoljstvo među zatvorenicima. Pitanje je hoćemo li uvijek moći ovako reagirati"
Koliko bi Dabru mogla koštati 'grobnica od zlata'?
11
min
Koliko bi Dabru mogla koštati 'grobnica od zlata'?
Zaronite u tisućljeća povijesti: Spektakularna izložba iz 'dubina Jadrana' stigla u Zagreb
30
min
Zaronite u tisućljeća povijesti: Spektakularna izložba iz 'dubina Jadrana' stigla u Zagreb
Jesu li u opasnosti? Hrvatski pomorci blokirani pred Hormuškim tjesnacom
42
min
Jesu li u opasnosti? Hrvatski pomorci blokirani pred Hormuškim tjesnacom
Trump zaprijetio Španjolskoj: ‘Prekinut ćemo svu trgovinu’
55
min
Trump zaprijetio Španjolskoj: ‘Prekinut ćemo svu trgovinu’
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Mislite da je današnja slaba kiša bila obična? Neki su takvu možda doživjeli jednom u životu
    Mislite da je današnja slaba kiša bila obična? Neki su takvu možda doživjeli jednom u životu
    2. ožujka 2026. 21:40
  • Konačno: Strabag će za 731.930 eura graditi nathodnik iznad jedne od najprometnijih cesta u Dalmaciji
    Konačno: Strabag će za 731.930 eura graditi nathodnik iznad jedne od najprometnijih cesta u Dalmaciji
    3. ožujka 2026. 00:36
  • Skok s Dalmatia Towera: Muškarac s padobranom skočio s najvišeg nebodera u Hrvatskoj. Oglasili se iz Westgate grupe
    Skok s Dalmatia Towera: Muškarac s padobranom skočio s najvišeg nebodera u Hrvatskoj. Oglasili se iz Westgate grupe
    3. ožujka 2026. 11:22
  • "Šetali su u krug ispred splitskog rodilišta sve do 23 sata. Bili su samo muškarci..."
    "Šetali su u krug ispred splitskog rodilišta sve do 23 sata. Bili su samo muškarci..."
    3. ožujka 2026. 01:15
  • HEP najavljuje: Bez električne energije dijelovi Splita, Solina, Kaštela, sinjskog područja i otoka sljedeća dva dana
    HEP najavljuje: Bez električne energije dijelovi Splita, Solina, Kaštela, sinjskog područja i otoka sljedeća dva dana
    2. ožujka 2026. 21:13
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2026 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.