Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

Počeo je 3. Jelsa Art Bijenale

Za sudjelovanje u rezidenciji The Tunnel u trajanju od 20.6. do 1.7.2023. u kustoskom vodstvu portugalske istraživačice, znanstvenice i umjetnice Francisce Rocha Gonçalves odabrani su sljedeći umjetnici
D.D. / Foto: Nikola Radovani6. lipnja 2023. 12:51
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Nakon otvorenja programi 3. Jelsa Art Bijenala se nastavljaju. Objavljeni su rezultati natječaja za umjetničke rezidencije Jelsa Art Bijenala 2023. Za sudjelovanje u rezidenciji The Tunnel u trajanju od 20.6. do 1.7.2023. u kustoskom vodstvu portugalske istraživačice, znanstvenice i umjetnice Francisce Rocha Gonçalves odabrani su sljedeći umjetnici:

  • Simon Burkhalter

    Tekst se nastavlja nakon oglasa
  • Vana Gaćina

  • Luana Lojić

  • Helena Rubčić

  • Florian Rubin and Anica Lora Nižić

Za sudjelovanje u rezidenciji Imagining Gardens u trajanju od 20.7. do 31.7.2023. kustoski koncipiranu od strane Anje Leko, Andreja Beštaka i Paule Pļavniece odabrani su sljedeći umjetnici:

  • Sunčica Bandić

  • Hugo Baranger

  • Dora Brkarić

  • Robert Fenrich

  • Rebecca Merlić

Rezidencije se održavaju unutar okvira koncepta bijenala Dekubator koji u fokusu ima istraživanje, razumijevanje i razvijanje povezanosti između ljudi i prirode, u otkrivanju isprepletenosti, odnosa i procesa koji postoje unutar mikro i makro sustava biosfere otoka.

jelsa  12
GALERIJA
Kliknite za pregled

Kolaborativna izložba Folkestone Fringe-a i Anatomije Otoka pod nazivom Office of Field Forensics + Anatomija Kale traje do 30.8. u prostorima JAB Hub-a, Jelsa 756. U izložbi, performansu i razgovoru su sudjelovali umjetnici i kustosi Folkestone Fringe-a Diane Dever, Jacob Bray i Daniel Tollady, i istraživači Anatomije Otoka dr.sc.Marina Blagaić Bergman, Josipa Slaviček, dipl.ing.arh., Pavel Gulin Zrnić, Juraj Šantorić i Šime Vukman.

Office of Field Forensics je multimedijalna slagalica dojmova, uvida, intervencija i istraživanja, posvećena forenzičkom prikupljanju ljudskih i neljudskih priča, pregledu uvjeta specifičnih za lokaciju, kao i načinu razumijevanja današnjih iskustava tamošnjeg života. Kroz fokus na prostore intenzivne aktivnosti, sve do prostora intimnosti, umjetnici postavljaju temelj mapiranja jelšanske kale, koji će omogućiti posjetiteljima i umjetnicima da se uključe u gradske priče u otvorenom procesu gledanja, slušanja i doživljavanja.
U poimanju ritma života jedne od jelšanskih ulica, sagledava se isti odraz ritma života na čitavom otoku, koju istraživači Anatomije Otoka uzimaju kao primjer proučavanja ali i razmišljanja o mogućnostima transformacije prostora i budućnosti zajednice. Anatomija kale projekt je unutar kojeg umjetnici stare recepture, jelšanske priče i legende reinterpretiraju i dekubiraju u seriju aktivnosti, performansa i koncepata koji se protežu kroz kalu.

U sklopu organiziranog terenskog posjeta umjetnici iz Folkestone-a proveli su tjedan dana u Jelsi u istraživanju i pripremama izložbe u susretu sa Anatomijom Otoka.

Istraživanju i terenskom posjetu se pridružila i Latvijska kazališna redateljica Paula Pļavniece zajedno s kustosicama New Theatre Institute-a iz Latvije. U okviru JAB-a, zajedno s dobitnicima Grand prixa 36. Salona Mladih Anjom Leko i Andrejem Beštakom, Pļavniece sudjeluje u ulozi kustosa umjetničke rezidencije Imagining Gardens, u suradnji sa zborom Sv. Cecilije u vodstvu Slavka Reljića. Osmišljena kao nelinearna, nenarativna suvremena produkcija, rezidencija Imagining Gardens koristi kalu i njezine skrivene vrtove kao pozornicu za promišljanje i introspekciju.

Paula Pļavniece - kazališna redateljica u čijim umjetničkim praksama glavna polja interesa su društveno i politički aktivne teme i nova drama, s fokusom na aspekte kao što su inkluzija, ekologija, integracija itd. Njezini radovi često uključuju rad s lokalnim zajednicama i izradu umjetničkih projekata specifičnih za mjesto diljem Latvije, putovanja u inozemstvo te sudjelovanje na raznim festivalima. Finalist nagrade Radoslav Putar 2023. Željko Beljan u Jelsi je istraživao poveznice između pletenja ribarskih mreža i tradicijske umjetnosti, povodom izrade site-specific rada pod nazivom Buže kojeg će predstaviti u okviru Jelsa Art Bijenala. Rad u nastajanju je umjetnička suradnja sa lokalnim ribarima, te homage vjekovnim tradicijama jelšanskog kraja.

Željko Beljan - primarno se bavi ilustracijom, stripom i izradom plakata te je autor brojnih plakata za razne zagrebačke klubove i druge umjetničke inicijative i bendove kojima je član ili suradnik. U kombinaciji s istraživanjem suvremenog crafta, recentno uklapa i ručni rad u svoju umjetničku praksu. U nastavku JAB-a posjetitelje očekuje bogat program uz selekciju domaćih i međunarodnih umjetnika, kustosa, stručnih suradnika i istraživača. Na repertoaru su izložbe, performansi, video, site-specific instalacije i umjetničke rezidencije.

30.5. - Folkestone Fringe (UK) | Anatomija Otoka (HR) - Office of Field Forensics + Anatomija Kale (izložba, performans)
30.6. - Francisca Rocha Gonçalves (PT) - The Tunnel (rezidencija, izložba)
1.7. - Željko Beljan (HR) - Buže (site-specific instalacija)
3.7. - Eglė Budvytytė (LT) - Songs From the Compost: Mutating Bodies, Imploding Stars (video)
11.7. - Jose Manuel Spinola (MX) - Nature is Not Longer Destiny (video, izložba)
13.7. - Offtanz Tirol (AT) - Die Grosse Sonja Ritz Show (performans)
14.7. - Marieke Leene (NL) - Let's Keep it Gezellig (video)
16.7. - Ola Korbańska (PL) - The Laundresses (performans, instalacija)
30.7. - Paula Pļavniece (LV), Andrej Beštak (HR), Anja Leko (HR) - Imagining Gardens (rezidencija, performans)

Uz izlagački program, JAB nudi i program radionica za djecu i mlade, glazbeni program, vođene obilaske kale, te razgovore i tribine.

Koprodukcijski partneri: LAB852, Održivi Otok, Kružok, Improvise & Organize.

Programski partneri: Magic Carpets, Anatomija Otoka, Galerija Monade, Knjižnica Jelsa, Muzej općine Jelsa.

Projekt podržava program Kreativna Europa, Ministarstvo kulture i medija RH, Općina Jelsa, TZ Jelsa, Austrijski kulturni forum, grad Agueda.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
1
Haha
0
Nice
0
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Dožupan Šošić za Dalmaciju Danas: Lećevica će proraditi do kraja 2028. godine
6
min
Dožupan Šošić za Dalmaciju Danas: Lećevica će proraditi do kraja 2028. godine
Šest velikih gradilišta u Trogiru: Više od osam milijuna eura ulaganja diljem grada
7
min
Šest velikih gradilišta u Trogiru: Više od osam milijuna eura ulaganja diljem grada
Adventski klapski koncert večeras u Omišu: Mirabela i Klapa Omiš s prijateljima u crkvi sv. Petra
24
min
Adventski klapski koncert večeras u Omišu: Mirabela i Klapa Omiš s prijateljima u crkvi sv. Petra
U tjedan dana 14 prometnih nesreća: Dvije osobe teško ozlijeđene
45
min
U tjedan dana 14 prometnih nesreća: Dvije osobe teško ozlijeđene
Bakica (85) ukrala novčanik muškarcu u Dalmaciji
60
min
Bakica (85) ukrala novčanik muškarcu u Dalmaciji
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Prometna nesreća kod Poljica, stigao helikopter Hitne pomoći. Zatvorena magistrala
    Prometna nesreća kod Poljica, stigao helikopter Hitne pomoći. Zatvorena magistrala
    21. prosinca 2025. 12:50
  • Legenda Hajduka stigla iz Njemačke na Poljud, komentirao je današnju utakmicu
    Legenda Hajduka stigla iz Njemačke na Poljud, komentirao je današnju utakmicu
    21. prosinca 2025. 20:43
  • Direktor naše poznate firme dobio otkaz zbog veze s kolegicom
    Direktor naše poznate firme dobio otkaz zbog veze s kolegicom
    21. prosinca 2025. 19:19
  • Torcida u završnici utakmice istaknula emotivnu poruku s tribine: "Pitaju me zašto..."
    Torcida u završnici utakmice istaknula emotivnu poruku s tribine: "Pitaju me zašto..."
    21. prosinca 2025. 16:53
  • Maja Šuput rasplesala publiku u Gradini, večeras slijedi humanitarna večer
    Maja Šuput rasplesala publiku u Gradini, večeras slijedi humanitarna večer
    21. prosinca 2025. 12:44
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2025 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.