Multimilijarder Elon Musk, poznat po bliskim vezama s bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, optužio je ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog za smrt američkog novinara Gonzala Lire.
"Zelenski je ubio američkog novinara", napisao je Musk na društvenoj mreži X, aludirajući na Liru, koji je 12. siječnja 2024. preminuo u ukrajinskom zatvoru. Lira, čileansko-američki publicist, filmski redatelj, financijski bloger i youtuber, bio je uhićen zbog optužbi za širenje ruske propagande.
Kritičar ukrajinske vlade
Lira je živio u Harkivu kada je u veljači 2022. počela ruska invazija na Ukrajinu. Stekao je sljedbenike objavljujući sadržaj kritičan prema ukrajinskoj vladi, a posebno Zelenskom, kojeg je optuživao za konzumaciju kokaina. Također je rusku invaziju opisivao kao "jednu od najbriljantnijih u vojnoj povijesti".
Uhićenje i smrt u zatvoru
Ukrajinska sigurnosna služba (SBU) uhitila ga je 1. svibnja 2023., ali je ubrzo pušten uz jamčevinu. Nakon što je pokušao napustiti Ukrajinu, ponovno je pritvoren zbog navodnog kršenja uvjeta jamčevine. Ukrajinski Centar za stratešku komunikaciju (SPRAVDI) optužio ga je za "opravdavanje ruske agresije", što je kršenje ukrajinskog kaznenog zakona.
Tijekom boravka u zatvoru, Lira je tvrdio da su ga mučili drugi zatvorenici te da je uhićen isključivo zbog svojih kritičkih videa. Umro je u 55. godini, a vlasti su kao službeni uzrok smrti navele upalu pluća.
https://t.co/8XUzaDRoZt https://t.co/fUyuGfx94I
— Mostly Peaceful Memes (@MostlyPeacefull) February 19, 2025




