Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

Ministar Fuchs: Mislim da nema razloga za štrajk, svima značajno rastu plaće

U Zagrebu je održan prosvjed "Reforma svih reformi - nedovoljan 1" u organizaciji Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja te školskog Sindikata Preporod zbog nezadovoljstva predloženim koeficijentima za državne i javne službe
D.D. / Foto: Vlada RH9. veljače 2024. 22:54
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Bilo je mnogo poruka ispisanih na transparentima, ali i izgovorenih. Prosvjed nisu podržala dva najveća školska sindikata - hrvatskih učitelja i zaposlenih u srednjim školama. Na tu temu gost Dnevnika HTV-a bio je ministar Radovan Fuchs.

Fuchs: Preporod nije dostavio svoje konkretne prijedloge

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs je u središnjem Dnevniku HTV-a, komentirajući poruke s današnjeg prosvjeda, između ostalog, da se obrazovanje ne cijeni, da vlada antiintelektualna klima, da su spremni na štrajk, da bi trebao podnijeti ostavku, rekao da ne razumije što je to moglo bolje kad sindikat Preporod nije dostavio nikakve konkretne prijedloge kako bi koeficijenti trebali izgledati.

Tekst se nastavlja nakon oglasa

- Za to je dosad služila cijela konzultacija, cijela javna rasprava. Dakle, ono što smo dobili od Preporoda, je jedan uradak, od stranicu i pol, dvije, u kojoj se ne predlaže nikakva korekcija u odnosu na postojeće sindikate. Neki sindikati su poslali konkretne prijedloge. Mi analiziramo i nakon što završimo analizu vidjet ćemo i hoćemo li korigirati određene koeficijente. Ima naravno jako dobrih, utemeljenih prijedloga. Pogledat ćemo točno možemo li neke koeficijente nešto malo više dignuti ili nešto korigirati, ali ne bih sada izlazio s konkretnim brojevima, istaknuo je Fuchs.

Na pitanje ima li prostora za takav razgovor rekao je kako nikad nije odbacivao mogućnost razgovora. No dodao je kako se ne rade pregovori oko kolektivnog ili temeljnog ugovora.

- U ovom slučaju Vlada je izradila jedan ukupni prijedlog svih povećanja koeficijenata, promjenu načina financiranja i stavili smo to svima na raspolaganje da vide i da nam eventualno vrate s prijedlozima i to upravo je sad ta faza, pojasnio je.

Dodao je kako će vrlo brzo razmotriti te primjedbe i dati finalni odgovor.

- Treba istaknuti je da u ovoj cijeloj diskusiji u javnosti, konkretno i na današnjem prosvjedu, nije našao niti jedan plakat na kojem se sugerira koliki bi koeficijent trebao biti, rekao je Fuchs.

Na opasku da se vidi nezadovoljstvo statusom obrazovanja i znanosti ministar je postavio pitanje i dao odgovor.

- Statusom obrazovanja se stvorilo nezadovoljstvo na koji način?. Na način da je Vlada permanentno u ove četiri godine povećavala plaće i onda kad su drugim sektorima plaće padale za vrijeme COVID-a. Sjetimo se toga. U ovom trenutku se radi o jednokratnom najvećem povećanju plaća do sada i mislim da je vrijedno istaknuti konkretno reći u iznosima, u eurima, koliko plaće rastu u pojedinim kategorijama, naglasio je ministar Fuchs.

Koliko iznose povećanja plaća u obrazovanju

U Dnevniku HTV-a je objavljeno koliko iznosi povećanje neto plaće za učitelja bez napredovanja, za učitelja izvrsnog savjetnika i za asistenta i redovitog profesora.

Povećanje plaće za učitelja bez napredovanja iznosi neto od 216 do 259 eura, ovisno o godinama staža.

Povećanje plaće za učitelja izvrsnog savjetnika iznosi neto od 289 do 354 eura ovisno o godinama staža.

Povećanje za asistenta iznosi 135 eura, a za redovitog profesora iznosi 304 eura.

Pomno se razmatraju prijedlozi, nema razloga za štrajk

Komentirajući primjedbu prosvjednika da nema dovoljno jasne razlike između onih s višim obrazovanjem i između onih s nižim obrazovanjem, i s onima s malo staža i s onima s puno staža. ministar Fuchs je rekao kako misli da je distinkcija napravljena vrlo korektno.

- Vrlo su pomno studirane i predložene te razlike. Jedan od zahtjeva sindikata visokog školstva upravo je bio da se smanje razlike između doktoranada, odnosno onih koji su doktorirali i docenata. To je ugrađeno u ovu odredbu. Nakon što je to napravljeno u jednom trenutku kada se s njima razgovaralo, sada se izlazi s drugim ili nekim trećim prijedlozima. Sve skupa još gledamo. Bitna stvar je koliko ti iznosi u stvari ljudima znači u plaćama i koliko će oni dobiti novca, a ne koliki je koeficijent onoga iz nekakvog drugog sektora i slično, objasnio je Fuchs.

O zahtjevu sindikata hrvatskih učitelja i nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama koji traže da se nastavnici dignu u viši platni razred među koeficijente od 2.01 do 2.30 rekao je kako vrlo pomno gleda što je tko predložio.

Na pitanje što ako bude štrajka, ministar Fuchs je rekao kako ne vjeruje da će biti štrajka.

- Mislim da nema razloga za štrajk. Mislim da je bitna stvar da svima itekako značajno rastu plaće, najmanje 13,5%, a nekima rastu i do 20%, nekima čak i više, istaknuo je Fuchs.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
2
Haha
0
Nice
0
What?
0
Laž
4
Sad
1
Mad
1
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Ova slika je rasplakala Hrvatsku
2
min
Ova slika je rasplakala Hrvatsku
Provjerite svoje listiće! U Hrvatskoj osvojene lipe svote na Eurojackpotu
13
min
Provjerite svoje listiće! U Hrvatskoj osvojene lipe svote na Eurojackpotu
Izbornik Dena: "Poljud i Maksimir ne mogu istodobno u obnovu. Pa gdje će Dinamo onda trenirati?"
18
min
Izbornik Dena: "Poljud i Maksimir ne mogu istodobno u obnovu. Pa gdje će Dinamo onda trenirati?"
Tko će spasiti ovog mačka? Skriva se u garaži u Splitu, pun je straha
35
min
Tko će spasiti ovog mačka? Skriva se u garaži u Splitu, pun je straha
Razgovarali smo s kapetanom Berketom: "Nismo posebni zato što smo najveći, nego zato što nam je to darovano"
46
min
Razgovarali smo s kapetanom Berketom: "Nismo posebni zato što smo najveći, nego zato što nam je to darovano"
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Pripremite kante! Večeras i sutra bez vode dijelovi Splita i okolice
    Pripremite kante! Večeras i sutra bez vode dijelovi Splita i okolice
    23. ožujka 2026. 22:47
  • U utorak bez struje dijelovi Splita, Podstrane, Žrnovnice, Omiša. Donosimo popis
    U utorak bez struje dijelovi Splita, Podstrane, Žrnovnice, Omiša. Donosimo popis
    23. ožujka 2026. 22:24
  • VIDEO Težak napad u Hercegovini: S bijelim fantomkama napali vozača i zapalili mu automobil
    VIDEO Težak napad u Hercegovini: S bijelim fantomkama napali vozača i zapalili mu automobil
    24. ožujka 2026. 10:39
  • Od ribarskog mjesta do zapovjednika: Luka Kirac vodi odred Obalne straže i poručuje mladima – "Radite ono što volite"
    Od ribarskog mjesta do zapovjednika: Luka Kirac vodi odred Obalne straže i poručuje mladima – "Radite ono što volite"
    24. ožujka 2026. 00:42
  • Spektakl u srcu Splita: Revija frizura u Podrumima Dioklecijanove palače “kao na svjetskim pistama”, mlada dizajnerica poručila: “Stanimo grintati o vrimenu i počnimo mijenjati navike”
    Spektakl u srcu Splita: Revija frizura u Podrumima Dioklecijanove palače “kao na svjetskim pistama”, mlada dizajnerica poručila: “Stanimo grintati o vrimenu i počnimo mijenjati navike”
    24. ožujka 2026. 00:31
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2026 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.