Dalmatinci su se i ovog tjedna, u kojem se nalazimo, ‘okupili’ na skijalištima u susjednoj Bosni i Hercegovini. Osjeti se da su školska djeca na odmoru od učenja, a mnogi roditelji koji su uspjeli dobiti i iskoristiti godišnji odmor upravo su se ovog tjedna odlučili otputovati s djecom, prema pričama među osnovnoškolcima te fotografijama na društvenim mrežama, najčešće na skijališta. Ima i onih koji su otputovali u toplije krajeve. Ovogodišnji zimski odmor usred veljače postao je savršena prilika za obiteljski bijeg, primjerice u planine, gdje, osim uživanja u snijegu i skijanju, mogu provesti kvalitetno vrijeme zajedno. Možemo slobodno reći da je odlazak na skijanje postala tradicija, a popularnost skijališta u Bosni i Hercegovini među Dalmatincima sve više raste. Ipak, valja istaknuti da se drugi tjedan u siječnju smatra hrvatskim skijaškim tjednom zbog nešto nižih cijena, u odnosu na veljaču, kada i djeca iz drugih zemalja imaju praznike. Međutim, riječ je o skijalištima koja također privlače i posjetitelje iz Srbije, Slovenije, Crne Gore, Makedonije, Austrije i Njemačke…
Podsjetimo, još u srpnju, više od mjesec dana prije početka školske godine, znalo se da dolazi do izmjena trajanja školskih praznika. Tako se jesenski odmor, koji je bio planiran od 31. listopada do 3. studenoga, ne nalazi u školskom kalendaru, dok su zimski praznici ostali nepromijenjeni. Prvi dio zimskog odmora trajao je dva tjedna, u vrijeme Božića i Nove godine, točnije od 23. prosinca 2024. do 6. siječnja 2025., a drugi dio, kao dosadašnjih godina, upravo traje. Od 24. do 28. veljače, dakle pet dana. Proljetni praznici trebali su trajati od 17. do 27. travnja 2025. godine, no oni su skraćeni na pet dana – trajat će od četvrtka 17. travnja (Veliki četvrtak) do 21. travnja (Uskrsni ponedjeljak), s time da nastava počinje u utorak 22. travnja.
Udarni tjedan - od 22. do 28. veljače
Ne čudi da su skijališta puna u udarnim terminima koji odgovaraju školskim praznicima, a to je ove godine od 22. do 28. veljače.
Vratimo li se na temu skijališta, iz razgovora s ugostiteljima doznali smo da su turistički djelatnici zadovoljni sezonom kao i brojem posjetitelja iz cijele regije. Posebnu hvalu imaju za Hrvate, za koje kažu da ne škrtare. Jasno je da su ove skijaške sezone cijene porasle, kako smještaja, tako i turističkih aranžmana i ski-karata. Bilo je i očekivano, s obzirom na inflaciju, kazuje nam Splićanka Š.R. koja se upravo vratila s obiteljskog odmora na Jahorini. Uživali su u trodnevnom odmoru, nazovimo ga, iako s djecom uvijek smijeh i uživanje, a na kraju dana tek osjetiš umor.
- Odlučili smo se za snijeg u ovom udarnom terminu jer smo jedino tako uspjeli uskladiti dva školarca i dva godišnja odmora - kazuje nam. Neizostavno je bilo upitati o cijenama jela i pića, s obzirom na to da se radi o temi koja uvijek izazove zanimanje javnosti.
Kolika je razlika u cijeni kave s mlijekom na suncem obasjanoj Rivi, što, recimo, baš danas nije slučaj, ili na skijalištu Jahorina?
- Latte macchiato smo plaćali 5 maraka, dakle malo više od 2.5 eura. Nescafe I čajevi isto tako - 5 maraka. Espresso 4 marke, 2 eura. Malo skuplje nego na našoj Rivi - kroz smijeh će.
Iz cjenika, čiju nam je fotografiju ustupila na korištenje, vidljivo je da je cijena negazirane vode 0.25ml 4 marke, kao i mineralne u istoj mililitraži. Dakle, 2 eura i 5 centi.
- Malvazija iz naše istarske Kozlović vinarije po boci 85 maraka, 43 ipo eura - kazuje te dodaje:
- Ujutro smo uz kavu pili cijeđenu naranču čija je cijena 8 maraka odnosno 4 eura. Negazirani i gazirani sokovi po 6 maraka odnosno 3 eura. E to je malo jeftinije nego na Rivi. Ostale cijene možete vidjeti na cjeniku u nastavku.
A hrana?
- Istaknut ću najprije pohvalu jednom od ugostiteljskih objekata u kojem smo mi jeli, a u kojem imaju dječji meni. To je veliki plus za našu obitelj.
Mini špageti bolonjez porcija 14 maraka, odnosno nešto više od 7 eura. Isto tako, mini pizza te djeci omiljeni chicken nuggets za 13 maraka, 6,5 eura. Smatram da je pomfrit skup, 7 maraka porcija (3,5 eura). Pizza je od 19 do 24 marke. Standardna veličina po cijeni od cca 12 eura. Jednako kao u Splitu. – priča nam.
Ćevapi su 19 maraka (9,5 eura), kao i pileći file, a gurmanska pljeskavica 21 marka (10,5 eura). Biftek na žaru 45 maraka (23 eura). Teleće pečenje s domaćim krumpirom 34 marke (17 eura), grah s kobasicom 18 maraka (9 eura), dok je juneći gulaš 22 marke (11 eura). Raspon cijena salata je od 7 do 10 maraka, ovisno o vrsti. Najskuplja je šopska, 10 maraka (5 eura).
- Smatram da cijene hrane i nisu tako visoke, ali kad ste spomenuli kavu, moram naglasiti da ja na Rivi plaćam 2 eura, a ovdje je 2,5. Ma šta naši grintaju? Nismo mi popili samo jednu kavu pa da ispadne da sad gledam u 50 centi, već se radi o malo višem iznosu, međutim znali smo da idemo na skijanje i bili smo spremni na troškove. Ne žalimo se – za kraj će.