Boris Buklijaš (78), bivši dekan splitskog Pravnog fakulteta i nekadašnji član Državnog sudbenog vijeća, trebao se prije nepune dvije godine, na temelju pravomoćne odluke Vrhovnog suda, javiti u Centar za dijagnostiku zagrebačkog zatvora Remetinec na odsluženje četverogodišnje zatvorske kazne zbog zlouporabe položaja i ovlasti.
Ali nije. Zbog lošeg zdravstvenog stanja i molbi za odgodu, ali i zato što je 2. prosinca prošle godine, putem odvjetnika, nakon detaljne analize svake riječi sudske odluke, podnio zahtjev za preinačenje dviju presuda Županijskog suda u Zagrebu iz 2018. i 2022. godine. U zahtjevu je istaknuo da su mu tim presudama (druga je donesena u ponovljenom postupku) izrečene više kazni, a da pritom nisu primijenjene odredbe o odmjeravanju jedinstvene kazne za djela počinjena u stjecaju. Povodom toga, na traženje suda, zagrebačko tužiteljstvo odmah je dalo svoje mišljenje i zaključilo da su doista ispunjeni uvjeti za preinačenje pravomoćne presude, i to bez obnove kaznenog postupka, kako je predlagao Buklijaš, piše Jutarnji list.
Kazna povećana na četiri godine i pet mjeseci
U drugom postupku 2022. godine izmijenjena mu je jedinstvena prvostupanjska presuda, odnosno, za jedno od kaznenih djela dosuđeno mu je šest mjeseci zatvora. Budući da tada nisu bile primijenjene odredbe o odmjeravanju jedinstvene kazne za djela u stjecaju, krajem prosinca 2024. godine vijeće Županijskog suda u Zagrebu uvažilo je Buklijašev prijedlog, ali je pritom uzelo u obzir i činjenicu da još nije ni počeo služiti kaznu. Nova presuda sada glasi: "Kriv je i mora u zatvor, ali sada na četiri godine i pet mjeseci."
Olakotne i otegotne okolnosti
Kao olakotne okolnosti, sudsko vijeće uzelo mu je u obzir raniju neosuđivanost, stariju životnu dob, zdravstveno stanje, priznanje krivnje, protek vremena od počinjenja djela te činjenicu da je otac četvero punoljetne djece. Otegotne okolnosti bile su mu to što je kaznena djela počinio kao član Državnog sudbenog vijeća i dekan splitskog Pravnog fakulteta, kao i iznos protupravno stečene imovinske koristi, koji je procijenjen na 114.153 eura. S obzirom na to da je Buklijaš, nakon izbijanja afere, proveo mjesec i pol u istražnom zatvoru krajem 2013. godine, to će mu se vrijeme uračunati u ukupno trajanje kazne koju mora odslužiti u jednoj od hrvatskih kaznionica.
Optužbe za gospodarski kriminal i financijske malverzacije
Buklijaša je zagrebačko tužiteljstvo optužnicom teretilo da je kao dekan Pravnog fakulteta od 2008. do 2012. godine počinio više kaznenih djela iz domene gospodarskog kriminaliteta, čime je oštetio fakultet te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta za oko 1,5 milijuna kuna. Također, teretilo ga se da je lažnim putnim nalozima nanio 110.000 kuna štete Državnom sudbenom vijeću (DSV), odnosno Ministarstvu pravosuđa.
Tijekom sudskog postupka utvrđeno je da je na račun fakulteta nabavio Toyota Land Cruiser vrijedan 85.000 eura, koji je koristio u privatne svrhe, dok su rate leasinga i svi ostali troškovi vozila teretili fakultet. Također, naplaćivao je službena putovanja za fakultet, pravdajući ih odlascima u Zagreb na sjednice DSV-a vlastitim automobilom, dok su snimke s autoceste pokazale da je u to vrijeme koristio terenac kupljen za potrebe fakulteta.
Jedan od prijestupa bio je i nezakonit prijem dvoje referenata na radna mjesta za koja nisu ispunjavali uvjete.
Buklijaš: "Postoje sile koje mi sve 'pakuju'"
"Nakon svega što mi se dogodilo, mogu samo zaključiti da postoje neke sile koje mi sve ‘pakuju’... Nadalje, oni mi stavljaju na teret neistinite putne naloge i tvrde da moje privatno vozilo nije prošlo kilometražu potrebnu da bi se ti nalozi opravdali. Pa kako mogu to tvrditi kad ne postoji službena dokumentacija o tome jer se to već godinama ne registrira pri tehničkom pregledu?", govorio je Buklijaš u lipnju 2013. godine za Slobodnu Dalmaciju.
"Ja sam dva puta bio izabran za dekana, jednom jednoglasno, a drugi put velikom većinom. Za ovaj sam fakultet učinio više od svojih prethodnika - sagradio sam dvije predavaonice sa 100 mjesta, obnovio krov i fasadu, izgradio ogradu oko fakulteta, posadio park kako bi se studenti imali gdje odmarati, uredio parkiralište s 20 mjesta, što je, priznat ćete, nemoguća misija u centru grada... Sva ova hajka započela je kada je kći prorektora izabrana među osam kandidata na mjesto asistenta na kolegiju Europsko pravo 2 Katedre za građansko pravo. Izabrana je jer je najbolje ispunila zadane uvjete. Meni bi bilo svejedno da je to bio Marko, Janko, Petar ili bilo tko drugi, samo da je bio najbolji. Da sam drukčije postupio, tada bih povrijedio zakon", pravdao se Buklijaš.
Sud: "Trebao je biti primjer zakonitog i moralnog postupanja"
Vrhovni sud u pravomoćnoj odluci prije dvije godine naglasio je da je, s obzirom na njegov poziv i profesiju, od Buklijaša bilo za očekivati da ne samo poštuje zakone, već i da svojim ponašanjem u privatnom i profesionalnom životu bude primjer drugima.
"Optuženik je, naprotiv, svoju profesiju i položaj bezobzirno iskoristio za postupanja protivna zakonu koji je, prije svih, bio dužan poštivati i biti uzor zakonitog i moralnog postupanja", naveo je tada Vrhovni sud. U konačnici, naloženo mu je da splitskom Pravnom fakultetu isplati 346.000 kuna na ime nastale štete.
Buklijaš ima pravo na žalbu
Na posljednju presudu kojom mu je kazna povećana na četiri godine i pet mjeseci Buklijaš, naravno, ima pravo žalbe.