Filip Tomičić iz Splita koji u zaseoku Tomičići (općina Zagvozd) ima staru kamenu kuću, već godinama muku muči s prilaznim putem kući. Naime, javio nam se i ukazao na problem koji ga muči, a koji pokušava riješiti posljednjih dvadesetak godina.
Ukratko, ima problema sa susjedom koji mu je zagradio put, ali smatra da je Općina kriva što se ništa nije uspjelo pomaknuti s mrtve točke.
"Moja borba traje već cijelo desetljeće"
Sažeo nam je svoju priču u dopisu koji prenosimo u cijelosti.
Moja stara kamena kuća, gdje su živjeli moji didovi i pradjedovi, smještena je u zaseoku Tomičići u Općini Zagvozd. Široki put kojim je do kuće dolazio moj otac, djed i moji stari za mene je već desetljećima noćna mora. Dođite i vidite, kako do kuće, a da ne slomiš nogu ili ne ugaziš na poskoka, jer leglo im je u pijesku: ispod mog prozora.
Moja borba za normalan pristup kući traje cijelo desetljeće. Naime pošteni susjed zatrpao je put građevinskim otpadom (materijalom), drvima i starim neregistriranim –neispravnim kamionom kojeg je parkira na sredini puta. Godinama sam pokušavao sa susjedom na lipe. Mislim čovik je, pa će to maknut, a ja ću mu pomoć ako bude potrebno,ali ništa od toga. Rekli bi naši stari: “uzalud je čoravom namigivati i gluvom šaptati “.
Priča tek počinje: sa gospodinom načelnikom više sam puta kontaktirao, što na telefon, što odlaskom u općinu. Tražio sam da to komunalni redari maknu, obećao je da će to riješiti no do dan danas ništa.
Pišem službeni dopis, općini Zagvozd 26.10.2009, jako brzo "reagiraju“. Nakon šest godina, 2015. godine dolazi komunalni redar iz Imotskog te donosi rješenje, van pameti: da imam pješački prilaz kući .
Žalim se u Splitu – Upravni odjelu za komunalne poslove, te se poništava rješenje komunalnog redara iz Imotskog. Rješenje se dostavlja općini Zagvozd na ponovno rješavanje (2016. godine) ali do danas iz općine nitko se nije pismeno očitovao niti pokazao dobru volju.
Ali je zato gospodin načelnik Gaćo i naši općinari asfaltirali seoske puteve i dvorišta vijećnicima i stricu od službenice iz općine. To se valjda tako radi: „tko pritače med taj i prste liže“. Nemam ja ništa protiv asfalta , neka, lipo je za vidjet, treba sređivat naša sela.
Pomislih doći ću i ja na red, pa nazvah gospodina Gaću (načelnika) i pitah ga: kada sam ja na redu? A on mi odgovara: “Kada za to dođe vrijeme“.
Eto tako to rade naši podobni i sposobni načelnici. Šta ću mu ja, kakva korist od mene i mojih susjeda koji žive u Zagrebu, Danskoj, Splitu možemo mi priskakat preko bloketa, smeća i poskoka.
Koga briga, ionako ne glasujemo u Zagvozdu. Ali zato uredno plaćamo komunalije i ostale dažbine. Čemu ovoliki broj općina, kad zaposlenici tih istih općina ne mogu riješiti banalni problem kao što je seoski put. Očito su oni tu zbog sebe, ali ne i zbog nas koji ih plaćamo .
Filip Tomičić
pok.Stipe (Gegila)
Nazvali smo za komentar i načelnika Općine Zagvozd Miroslava Gaću i upitali ga zašto sve to tako dugo traje.
"Mi radimo na tom slučaju, ali problem je kada naiđete na dvi stranke, od kojih ni jedna neće da popusti, a nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi. Radi se o jednom dijelu pristupnog puta koji se veže na nerazvrstanu cestu, a s druge strane, Općina Zagvozd nema zemljišnih knjiga. Mi moramo sve te nerazvrstane ceste legitimirat i moramo ih uknjižit, provest ih kroz zemljišnik i katastar. U tom slučaju mi postajemo vlasnici. Tek kad mi postanemo vlasnici, onda smo mi gospodari tih nerazvrstanih cesta", počeo nam je objašnjavati načelnik Gaće.
"Mi smo nemoćni u takvim slučajevima"
"Ovdje se radi o dva susjeda. Ovaj kaže da je to njegovo i fizički mu priječi da on priđe svojoj kući, u onoj širini koja bi njega zadovoljila. Normalno, mi nemamo dokaza još da je to općinsko da bi mogli reagirati. I sad smo u postupku uknjižbe, odnosno sudskog postupka da bismo uknjižili tu cestu i da bismo bili vlasnik i da bismo onda mogli reagirati i reći - Vi se nalazite na općinskom posjedu, molim vas uklonite vaše vozilo.
Mi smo nemoćni u takvim slučajevima jer moramo poštivati zakon. U pravu su i jedna i druga strana. Ako ovaj kaže da je to njegovo i da on to neće dozvoliti, mi nemamo argument da rečemo da nije u pravu. Kad se cesta provede kroz ovaj zakonski dio, kad postanemo vlasnici, onda možemo reći, niste u pravu, nalazite se na općinskoj zemlji, maknite kamion" - kazivao nam je načelnik.
Koliko vremena treba proći da se nešto takvo sredi, zanimalo nas je.
"On govori 10 godina, moga je reć i 20 godina i ništa ga ne bi koštalo. Istina je da je jedan malo duži period, ne bi volio sad reć krivi datum, ali ima par godina. S druge strane, potrebna su određena sredstva, a mi imamo takvih cesta na području Općine Zagvozd preko 50 km. Sad smo u postupku rješavanja. Za nas i jedna i druga stranka su u pravu dok sud ne dokaže, žao nam je da je to tako, ne može bit drugačije", zaključio je na kraju načelnik Zagvozda.
zamolba