Državni inspektorat Republike Hrvatske (DIRH) provodi pojačane nadzore uoči velikog koncerta Marka Perkovića Thompsona koji će se održati 5. srpnja na zagrebačkom Hipodromu. Dosad su utvrđene brojne nepravilnosti, a inspekcije se nastavljaju do dana samog događaja.
Prema priopćenju Državnog inspektorata, inspekcijske službe djeluju u više područja – od zaštite na radu i elektroenergetike do tržišnih i sanitarnih kontrola.
Sedam od deset poslodavaca s propustima u zaštiti na radu
U razdoblju od 11. do 24. lipnja provedeno je 11 inspekcijskih nadzora, pri čemu je obuhvaćeno 10 poslodavaca koji su izvodili građevinske i druge pripremne radove na Hipodromu. Kod sedam poslodavaca utvrđene su nepravilnosti u provedbi mjera zaštite na radu. Zbog toga su poduzete prekršajne i upravne mjere.
Inspektori najavljuju nastavak nadzora sve do završetka radova, a potom i za vrijeme trajanja samog koncerta.
Elektroenergetska inspekcija također je provela više nadzora, no do 2. srpnja nisu zabilježene povrede propisa. Inspekcijski nadzori, kako poručuju iz DIRH-a, nastavljaju se.
Tržišna i sanitarna inspekcija: 20 divljih parkirališta i 500 kg hrane bez sljedivosti
Tržišna inspekcija fokusirala se na neregistrirane pružatelje usluga parkiranja, posebno one koji su se oglašavali putem digitalnih platformi. Identificirano je 20 pružatelja takvih neregistriranih usluga, a dodatne informacije se prikupljaju od oglašivačkih platformi.
Sanitarna inspekcija trenutno nadzire ugostiteljske i trgovačke objekte na području Novog Zagreba i pristupnim pravcima prema Hipodromu, s naglaskom na sigurnost hrane. Do sada je zbrinuto više od 500 kilograma hrane za koju nije bilo moguće utvrditi podrijetlo niti sljedivost. I ovdje su poduzete prekršajne i upravne mjere.
S obzirom na to da se koncert održava na prostoru Hipodroma, Veterinarska inspekcija obavila je nadzor dobrobiti životinja. Pregledani su konji smješteni na toj lokaciji, a nisu utvrđeni znakovi zanemarivanja po pitanju zdravlja, prehrane, njege ili smještaja.
Bina za koncert postavljena je 220 metara od štala, a vlasnici konja obaviješteni su putem obavijesti na boksovima o mogućnosti premještanja životinja na drugu lokaciju o trošku organizatora – za dane 4. i 5. srpnja.
Inspekcije ostaju aktivne do kraja koncerta
Iz DIRH-a poručuju da će sve uključene inspekcije – Inspekcija rada, Elektroenergetska, Sanitarna, Tržišna, Turistička i Veterinarska – nastaviti s nadzorima sve do održavanja koncerta i na dan samog događanja, s ciljem zaštite zdravlja, sigurnosti i zakonitog poslovanja.