Nakon objave konačnih rezultata izbora za Gradsko vijeće Grada Splita, postala je poznata i raspodjela mandata. Gradsko vijeće broji 31 vijećničko mjesto, a izborni prag iznosio je 5 posto. Nijedna politička opcija nema apsolutnu većinu, a politička konfiguracija Gradskog vijeća izgleda ovako:
Centar, s nositeljem liste Ivicom Puljkom, osvojio je najviše glasova – 15.888, što mu donosi 11 mandata. Koalicijska lista HDZ-a, DP-a, HSLS-a i HDS-a, na čelu s Tomislavom Šutom, osvojila je 14.463 glasa i dobiva 10 mandata.
U vijeće ulazi i HGS Željka Keruma, koji s 5.814 glasova dobiva 4 mandata, jednako kao i SDP-ova koalicija s Možemo! i Direktom, čija je lista predvođena Davorom Matijevićem, a osvojila je 5.794 glasa.
Peti i posljednji ulazak u vijeće ostvaruje Mostova koalicija, predvođena Frankom Kelamom, s osvojenih 2.801 glas, što joj donosi 2 mandata. Zoričićev Popravi grad je ostao ispod praga, ali osvojio je 2.374 glasa i malo mu je nedostajalo za ulazak.
Matijević je jučer Nacionalu rekao da “Šuta već ima većinu u Gradskom vijeću. Desno biračko tijelo će u drugom krugu sigurno izaći na izbore i Šuti dati podršku. Ako kojim slučajem Puljak i pobijedi, bit će to njegova Pirova pobjeda.”
Zbog ovih navoda, i zbog toga što su po trenutnom stanju i HDZ-u i Centru potrebni mandati Mostove koalicije za većinu u Gradskom vijeću, kontaktirali smo Franka Kelama i upitali ga jesu li već odlučili kome ide potpora što se tiče drugog kruga izbora i samog Gradskog vijeća.
"Nismo još odlučili. Ne znamo odakle Matijeviću ideja da gospodin Šuta već ima većinu", kazao je za Dalmaciju Danas Kelam.
Jako je gusto u Splitu
Podsjetimo, prema konačnim rezultatima izbora za gradonačelnika Splita, nakon što su obrađena sva 163 biračka mjesta, u drugi krug idu Ivica Puljak (Centar) i Tomislav Šuta (HDZ, DP, HSLS, HDS). Na izbore je izašlo tek nešto više od 37 posto birača s pravom glasa, što predstavlja jednu od najnižih izlaznosti u povijesti splitskih lokalnih izbora.
Treće mjesto zauzeo je Željko Kerum (HGS) s osvojenih 7.710 glasova (14,71 %), dok je Davor Matijević, kandidat koalicije SDP-a, Možemo! i Direkt, završio četvrti s 5.157 glasova (9,84 %).
Franko Kelam, kandidat Mosta i partnera, osvojio je 2.289 glasova (4,36 %), a nezavisna kandidatkinja Marina Kovačević 1.295 glasova (2,47 %).




