Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

Roditelji bezumno troše za ovaj događaj: „Doslovno sam počela odvajati novac godinu dana unaprijed“

Ogromni novci se troše samo za ovu jednu večer
TONKA ĆURIN / Foto: Proelkom studio & Studentski centar Split23. siječnja 2025. 10:22
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Sjećate li se srednje škole? Što vam je ostalo u sjećanju? Vjerojatno maturalna zabava za koju ste se pripremali mjesecima i o njoj pričali još toliko nakon što je završila. Dan je to koji čekaju svi maturanti, dok je kod roditelja možda malo drugačija situacija. Da, svjesni su da je u životu djece ta večer jako bitna, ali njih zato okrpi po džepu. Lako bi bilo da je samo maturalna zabava, iste te godine bude i maturalno putovanje, a gdje je još recimo polaganje vozačkog?! 

Momke je možda jednostavnije odjenuti, oni sebi izaberu odijelo i cipele i to je to, kod cura je sto problema. Kod odijela nema mnogo izbora, sva su nam nekako jednaka, zato djevojke imaju na izbor milijun modela i tko zna koliko različitih boja. Haljina može biti duga, kratka, otvorenih leđa, s dekolteom ili bez njega, ma možete birati što vas volja, a i cijene im variraju. Možete pronaći nešto za sebe od sto do tisuću eura. A tek cipele? I njih treba uskladiti s haljinom, naći odgovarajuću torbicu koja će uz sve to ići. Jesmo li spomenuli kaput ili bundicu? Da, i to je curi potrebno jer u Dalmaciji se maturalne zabave već dugi niz godina održavaju upravo u siječnju i veljači. 

Momcima je lakše? 

Nekako smo dojma da je momcima lakše izabrati, a i da na dan maturalne zabave imaju manje posla. Uz odijevanje, što im je još potrebno? Obrijati se i namjestiti frizuru. Djevojke moraju posjetiti nekoliko salona da bi zablistale, a sve to košta. 

Iako na prvu izgleda da je za opremanje cura potrebno više novca, iznenadili bi se. Da se proći i povoljnije, samo se treba potruditi. No, svakako je to udarac na džep, koliko se god potrudili. 

„Kćerka mi ima maturalnu zabavu u travnju, s obzirom da sam znala otprilike kako se cijene kreću, doslovno sam počela odvajati novac godinu dana unaprijed kako bi uspjela pokriti troškove. Znate kako maturantice već od 2. srednje počnu zamišljati i tražiti kakve haljine žele, tada sam već vidjela da su cijene nenormalne. Pa tko će dati za haljinu 500 eura da bi ju jednu večer obukle?! Pa vjenčanice su nekada toliko koštale. 

Vidjevši te cijene mi smo se odlučile zaputiti u Hercegovinu gdje su haljine duplo jeftinije pa tamo za 100 eura nađete vau haljinu. Međutim, put je bio uzaludan jer moja kćerka je zamislila kakvu želi pa joj se ništa drugo nije sviđalo tako smo se odlučile na šivanje i mogu reći da sam cijenom zadovoljna. 100 eura sam platila materijal i 60 šivanje. To je puka sreća što smo naišli na krojačicu odličnu i povoljnu. Uz to dodajte cipele od 70 eura + toliko šminka. Frizura 30 eura i nokti 25 eura. Modni dodaci još 200 eura. 

To je samo opremanje, a gdje je još džeparac koji morate dati jer zna se da je to najluđa večer u godini i da djeca luduju. Mnogi  kažu da je jeftinije opremiti dečke, ali ne bi se baš složila. Prije dvije godine mi je sin maturirao, ni odjela više nisu jeftina, to vam je 300 eura, cipele 150, i oni se trebaju ošišati i obrijati, eto ti još 70. A neću ni govorit da oni zahtijevaju veći džeparac od cura. Više popiju, a i počaste hahahah“, kaže nam majke mlade Splićanke koja je, kada sve zbrojimo, potrošila gotovo 500 eura. 

Treba se potruditi

Možemo zaključiti da je dobro prošla jer haljina zaista ima jeftinijih i skupljih. Ako želite bolje proći, treba se malo potruditi.

„Kupili smo odijeli, klasično crno. S njim smo dobili i prsluk i kravatu, ali nije htio nositi kravatu pa smo morali kupiti leptir mašnu. Odijelo koštalo 270 eura, cipele još 130. Plus leptir mašna i košulja. Večera nas je koštala 100 eura. Kad sve zbrojim oko 500 eura smo potrošili, s tim da sam viđala po trgovačkim centrima odijela od 500 eura pa gore. Mislim da sam dobro prošla, da sam našla dobar omjer cijene i kvalitete. Nakon mature će ga još nositi na dva vjenčanja na koja smo pozvani tako da nam se ovo ulaganje zaista isplatilo“, kaže nam majka jednog maturanta te dodaje da im je ova godina što se njihovog školarca tiče bila financijski jako zahtjevna. Imali su još maturalno putovanje te je položio vozački. 

Uz sve, naravno, ide i džeparac za maturalnu večer. Iako se maturalne održavaju u nekom od splitskih hotela, općepoznato je da se kasnije ide u neki od kafića gdje se zatim ostaje do jutra. To se uglavnom ranije dogovori tako da se unaprijed zna gdje se ide. 

„Dali smo mu i džeparac, ali dobio je od baka i djeda, sestra mu je nešto dala, tako da ima za tu večer i više nego dovoljno“, kaže nam za kraj sugovornica. 

„Prije koju godinu su restoran i glazba bili u iznosu od 500 do 700 kuna, a danas je to sigurno i skuplje. Što se tiče haljina, zaista ima svega, od skupljih do nekih normalnih cijena. Neke cure uzmu kod poznatih dizajnera, valjda sve ide prema mogućnostima roditelja. Ali kako god okrenete – nije jeftino“, kaže nam jedna splitska profesorica. 

Nakon ove večeri, u kojoj su djeca po prvi put zablistala kao filmske zvijezde na crvenom tepihu, zaista će im ostati uspomene za cijeli život. Zapravo nisu više djeca, zakoračili su u svijet odraslih i samo još korak-dva i odredit će u kojem smjeru će im daljnji život ići. Neki će birati fakultet, drugi će već slati molbe za posao. Cijeli svijet je pred njima, samo moraju hrabro naprijed.


AEM logo Članak sufinancira Agencija za elektroničke medije.
Moja reakcija na članak je...
Ljubav
3
Haha
2
Nice
0
What?
4
Laž
2
Sad
0
Mad
8
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
VELIKA FOTOGALERIJA Sunčani blagdan i božićna čarolija: Sinj danas oživio u koledanju i dječjoj bajci s jednorogom
3
min
VELIKA FOTOGALERIJA Sunčani blagdan i božićna čarolija: Sinj danas oživio u koledanju i dječjoj bajci s jednorogom
Spektakularnim koncertom Adija Šoše otvorena osma Zimska Adventura u Trogiru, a večeras nastupa grupa Valentino
29
min
Spektakularnim koncertom Adija Šoše otvorena osma Zimska Adventura u Trogiru, a večeras nastupa grupa Valentino
TRAJE POTRAGA Načelnik policije: "Obitelji iz Međimurja zatražile su zaštitu, evo iz čega je pucao"
35
min
TRAJE POTRAGA Načelnik policije: "Obitelji iz Međimurja zatražile su zaštitu, evo iz čega je pucao"
Bačić najavio: "Nijedna kuća građena nakon 2011. bez dozvola više neće biti legalna"
46
min
Bačić najavio: "Nijedna kuća građena nakon 2011. bez dozvola više neće biti legalna"
Derbi pod visokim osiguranjem: Intenzivne kontrole u Zagrebu, više osoba privedeno
53
min
Derbi pod visokim osiguranjem: Intenzivne kontrole u Zagrebu, više osoba privedeno
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Sin političarke iz Dalmacije pretukao oca, htio je da mu prepiše dio kuće
    Sin političarke iz Dalmacije pretukao oca, htio je da mu prepiše dio kuće
    5. prosinca 2025. 14:19
  • Marijana Puljak Krstuloviću Opari: "Veliki kulturnjak, koji je kulturu prodao Kerumu (doslovno)..."
    Marijana Puljak Krstuloviću Opari: "Veliki kulturnjak, koji je kulturu prodao Kerumu (doslovno)..."
    5. prosinca 2025. 14:28
  • Šef policije poslao poruku ubojici: "Ako ovo vidi ili sluša..."
    Šef policije poslao poruku ubojici: "Ako ovo vidi ili sluša..."
    5. prosinca 2025. 20:45
  • Na posljednji počinak ispraćen Mirko Perković Poky
    Na posljednji počinak ispraćen Mirko Perković Poky
    5. prosinca 2025. 17:46
  • U Zavodu za maksilofacijalnu kirurgiju KBC-a Split uspješno odstranjen tumor vrata težak 3,3 kilograma
    U Zavodu za maksilofacijalnu kirurgiju KBC-a Split uspješno odstranjen tumor vrata težak 3,3 kilograma
    5. prosinca 2025. 15:47
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
© 2025 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.