Vatreni crvi su morska bića koja žive u cijelom Sredozemlju, pa tako i u Jadranu. Nisu nikakva novost i njihova prisutnost je poznata od pamtivijeka. S vremena na vrijeme poveća im se broj u pojedinim uvalama kada mogu donijeti probleme kupačima.
Dodir vatrenog crva sličan je reakciji koja se događa u doticaju s meduzom, a često je bol i izraženija.
Ovih dana nastao je video u jednoj uvali na otoku Korčuli gdje su vatrenog crva izvukli iz mora. Kao što se može vidjeti, ova vrsta crva može vrlo kratko preživjeti bez mora te brzo ugiba.
Vatreni crv koji, je gori od meduze, tu je opasan kod rodice mi, jel kad opece nije ugodno, a ima ih ajme., cim izade van navodno ugine, a zbog uboda moze trenutno nastati paraliza toga djela tijela, dobro sam ga vidio.
Posted by Renato Gogošević on Sunday, July 12, 2020
Što su vatreni crvi?
Portal Priroda Hrvatske piše da je vatreni crv uglavnom dugačak od 5 do 10 centimetara te da ispod škrga izbijaju bijele hitinske čekinje koje su obično spuštene prema dolje. Ako crv osjeti da je u opasnosti, on čekinje raširi i podiže ih prema gore u obrambeni položaj. Spomenute čekinje su vrlo tanke i čvrste poput iglica te na sebi imaju otrov. Budući da vrhovi lako pucaju, otrov jako brzo prodire u tkivo grabežljivca ili pak neopreznog ronioca, a u ovom slučaju čak i kupača.
Jaka iritacija javlja se zbog otrova i manifestira se kao crvenilo i dugotrajan svrbež, a odatle i ime ove vrste. Kod osjetljivih osoba može zbog uboda nastati i kratkotrajna paraliza dijela tijela. U slučaju da vas ubode ovaj crv valjalo bi što prije ukloniti eventualno zaostale čekinje ljepljivom vrpcom, rukavicom ili krpom pa ubodeno mjesto isprati hladnom morskom vodom. Nakon toga na ubodeno mjesto treba staviti obloge namočene u alkohol i namazati ga antihistaminskom mašću. Ako su simptomi kod žrtve uboda teži tada treba potražiti liječničku pomoć.
vatreni crv iz jadranskog podmorja. Samo oprez, ne dirajte jer je otrovan!#adriatic #croatia
Posted by Goran Safarek on Thursday, November 26, 2015