Jučerašnji dan je donio obilje kasnoljetnog sunca pa nigdje u Hrvatskoj nije bilo oborine. U popodnevnim satima mnogi su sa šireg makarskog područja mogli uočiti zanimljiv optički fenomen na nebu. Pojava se najbolje vidjela iz Baške Vode.
Došlo je do pojave lažnog Sunca, odnosno pasunca, kako se pojava zove u stručnoj literaturi. Dok je Sunce bilo nisko na horizontu, s obje strane, u visini Sunca pojavila se svjetlost na visokim oblacima. Radi se o prirodnoj optičkoj pojavi vezanoj uz visoku prozirnu naoblaku koja je karakteristična upravo za dio godine kada su dani kratki.
Lažno Sunce ili pasunce u Zemljinoj atmosferi predstavlja optičku pojavu dviju svijetlih mrlja na 22° s obje strane Sunca na istoj visini nad obzorom. Pojava je srodna halou, a nastaje kada Sunce (rjeđe i Mjesec) svijetli kroz rijedak oblak heksagonalnih kristalića leda, koji su orijentirani tako da im je glavna (heksagonalna) os usmjerena okomito.
Ovu pojavu su danas mnogi fotografirali, a kako je lažno Sunce izgledalo iz Baške Vode, pogledajte u galeriji Nene Marušića.





