Donosimo veliko izvješće Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) nakon velikog nevremena u Splitu i okolici
Nakon razdoblja vrućine i suše uz stabilne vremenske prilike, u nedjelju 6. srpnja 2025. došlo je do nagle promjene vremena. Hladniji i vlažniji zrak sa sjeverozapada Europe donio je zahlađenje, a s prolaskom hladne fronte preko Alpa nad sjeverom Italije u ponedjeljak, 7. srpnja 2025., formirala se plitka ciklona koja se potom premještala preko naših krajeva.
Istovremeno, dolaskom druge hladne fronte, nad sjeverom Italije razvila se nova ciklona koja je u utorak, 8. srpnja 2025., prešla preko Hrvatske i do srijede se premjestila dalje na istok Europe. U višim slojevima atmosfere formirala se dolina s hladnim zrakom, što je dodatno pogoršalo vremenske uvjete. Posljedica ovakvih atmosferskih prilika bila su jaka grmljavinska nevremena koja su prijetila životima i uzrokovala veliku materijalnu štetu.

Ponedjeljak, 7. srpnja: Linija nestabilnosti duga 500 kilometara
Tog dana iznad Hrvatske, posebice istočne, zadržavao se vrlo topao zrak. U kombinaciji s vlažnim zrakom koji je pristizao s jugozapada, atmosfera je postala iznimno nestabilna duž pojasa od Dinarida do Poljske, duljine veće od 500 kilometara.
Grmljavinska nevremena počela su već ujutro u zapadnim dijelovima zemlje – primjerice, zabilježeno je jako nevrijeme u Zagrebu – dok su se poslijepodne očekivala još jača nevremena u istočnim krajevima. Za pet županija izdana su upozorenja na izuzetno opasno vrijeme (crvena boja), a građani su putem sustava SRUUK primili poruke upozorenja.
S prolaskom linije nestabilnosti od zapada prema istoku, zabilježeni su jaki pljuskovi i orkanski udari vjetra. Brzina vjetra lokalno je iznosila između 70 i 110 km/h, a sve je pratila obilna kiša u kratkom vremenu, što je izazvalo znatnu materijalnu štetu.
Najjači udari vjetra 7. srpnja 2025.:
- Vinkovci: 110 km/h
- Nijemci: 109 km/h
- Osijek: 105 km/h
- Gradište: 104 km/h
- Ilok: 90 km/h
- Kneževi Vinogradi: 89 km/h
- Đakovo: 81 km/h
Utorak, 8. srpnja: Nova ciklona i nastavak nestabilnosti
S novom ciklonom koja se razvila nad sjevernom Italijom, nastavilo se nestabilno vrijeme. Pljuskovi s grmljavinom počeli su već u noćnim satima, a prema procjeni DHMZ-a najveća opasnost od nevremena ponovno je bila u istočnim krajevima zemlje te u Dalmaciji. Za ta su područja izdana upozorenja na opasno vrijeme (narančasta boja).
Lokalna superćelija pogodila Split
U jutarnjim satima na moru zapadno od Šolte formirao se konvektivni oblak manjih dimenzija, koji se brzo razvio i uputio prema Splitu. Vrh oblaka u samo 20 minuta narastao je s 10 na 14 kilometara visine.
Ovaj je oblak, promjera između 8 i 10 kilometara, donio iznimno snažno nevrijeme s jakom kišom, tučom i orkanskim vjetrom. Na meteorološkoj postaji Split-Marjan u 8:50 zabilježen je udar vjetra od 35,7 m/s (128,52 km/h), što je ujedno bio i posljednji ispravan zapis – instrument je u nastavku nevremena oštećen.
Nevrijeme je bilo kratkog vijeka – trajalo je oko sat vremena – no intenzitet mu je bio izrazit, a nakon što je prošlo Split, oslabjelo je jednako naglo kao što je i nastalo.
Tuča i obilna kiša na istoku zemlje
Nestabilnosti su se tijekom dana nastavile, osobito u istočnim dijelovima Hrvatske, gdje su se razvijali snažni konvektivni oblaci. Pojavljivali su se jaki udari vjetra i obilna kiša, a u nekim je mjestima pala i tuča veličine oraha.
Intenzitet oborine 8. srpnja 2025. (mm/h):
- Đakovo: 19 mm
- Pleternica: 16 mm
- Slavonski Brod: 15 mm
Prema izvješću Državnog hidrometeorološkog zavoda, ovakve intenzivne vremenske pojave rezultat su kombinacije više meteoroloških čimbenika – dolaska hladnih fronti, stvaranja ciklona i naglog miješanja toplog i vlažnog zraka – te upozoravaju na važnost pripravnosti i praćenja službenih upozorenja u vrijeme ekstremnih vremenskih prilika.



