Najmanje godinu dana stanari stambene zgrade u Pojišanskoj ulici u Splitu upozoravaju da su terase i fasada pred urušavanjem, ali odgovori koje dobivaju od predstavnika stanara i upraviteljske tvrtke svode se na – “nema novca, ne možemo ništa”. Premda je u međuvremenu stupio na snagu novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, na terenu se nije promijenilo gotovo ništa.
“Tražili smo hitnu sanaciju terasa. Fasada samo što ne padne, a na pojedinim mjestima već vire zahrđale armature,” navodi se u pismu koje je ogorčeni stanar dostavio redakciji Dalmacije Danas.
Stanari tvrde da su se raniji radovi svodili na “šminkanje” – povremeni popravci koje su izvodili alpinisti. Ti su se radovi odnosili na dio zgrade uz parkiralište, gdje se odlomljena žbuka već počela odvajati.
“Isti su alpinisti više puta upozorili da treba hitno nastaviti sanaciju i predali ponudu, ali cijelu godinu nitko nije reagirao,” dodaje autor pisma.
Fotografije su snimljene u Pojišanskoj ulici, dok je lani cijela konstrukcija terase pala u Jobovoj ulici:
“Kredit? Ne, ne želimo”
Prema tvrdnjama stanara, upravitelj i predstavnik suvlasnika najčešće se pozivaju na prazan fond pričuve i odbijaju ideju zajedničkog kredita za veće zahvate.
Srušio se balkon s 15. kata: Što se dogodilo sinoć u Spinutu?
“Uvijek isti odgovor: nema novca i nećemo kredit. Nitko ne reagira dok ne padne kompletna žbuka po ljudima, a onda će se svi čuditi,” poručuju stanari Pojišanske.
Pisma i fotografije s mjesta događaja pokazuju napuknute betonske ploče, odlomljene komade žbuke i hrđave željezne šipke koje vire iz betona. Opasnost je tim veća što se ispod terasa nalazi javna površina kojom svakodnevno prolaze stanari, djeca i slučajni prolaznici.
Što kaže zakon?
Novi Zakon o zgradama, na snazi od početka godine, propisuje strože obveze upravitelja i suvlasnika za sprječavanje opasnosti za život i zdravlje. Zgrada koja predstavlja rizik mora odmah pokrenuti postupak sanacije, a u krajnjem slučaju nadležne inspekcije mogu naložiti radove i teret troška prebaciti na suvlasnike.
Unatoč upozorenjima – i alpinista koji su već sanirali kritične dijelove, i samih stanara – konkretne odluke još nema. Zavod za stanovanje i komunalno redarstvo Grada Splita najavili su izvid na terenu, a stanari se nadaju da će to ubrzati proces.
Dok se čeka službeni nalaz, stanari Pojišanske ulice poručuju:
“Ne tražimo luksuz nego osnovnu sigurnost. Želimo samo da nam se fasada prestane raspadati iznad glava.”