Gradonačelnik Kaštela Denis Ivanović zajedno s predstavnicima Vodovoda i kanalizacije na čelu s direktorom Tomislavom Šutom i direktoricom Agencije Eko kaštelanski zaljev Tinom Runjić Ćuk danas je održao konferenciju za medije na temu rješavanja problema vezanih za kanalizacijske ispuste.
RANIJE OBJAVLJENO:
- Nije za one osjetljivog želuca: Pogledajte kako se govna direktno ispuštaju u more u Kaštelima
- ZA NE POVJEROVATI Novi slučaj izlijevanja fekalnih voda u more u Kaštelima: “Ovuda na dane doslovno plutaju govna”
– Kao što smo obećali prije nekoliko dana, tako smo i učinili. Nakon što se pojavio slučaj ispuštanja fekalija u more, okupili smo sve službe i održali sastanak na tu temu. Donijeli smo zaključak da već kroz mjesec rujan krećemo sa sanacijom područja gdje su se fekalije izlijevale ovoga ljeta, dakle na području Kaštel Kambelovca i Kaštel Gomilice. Do početka iduće turističke sezone to će biti sanirano i vjerujem da takav problem ubuduće nećemo imati. Razgovarali smo o izgradnji kompletne vodoopskrbe i kanalizacije na području od Kaštel Sućurca do Kaštel Kambelovca. Imamo dozvole i svu potrebnu dokumentaciju, tijekom jeseni će se raspisati natječaj za radove i vjerujem u prvoj polovici iduće godine krećemo s tim velikim projektom vrijednim 50 milijuna kuna nakon čega će svi građani s područja Kave, Strabežnika, dijela Gomilice i Kambelovca napokon imati vodu i kanalizaciju – izjavio je gradonačelnik Ivanović dodajući da prema podacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko – dalmatinske županije, izlijevanje fekalija nije utjecalo na kakvoću mora na plažama predviđenim za kupanje.
Direktor Vodovoda i kanalizacije Tomislav Šuta, osvrnuo se na suhe kolektore iz kojih se širi neugodan miris
– ViK je u suradnji s Gradom Kaštela i Agencijom Eko kaštelanski zaljev odavno sagradio kolektore koji nisu u cjelosti u funkciji, a to najviše dolazi do izražaja u Ulici Karlovo u Kaštel Kambelovcu. Na Gradskom vijeću Kaštela je donesena odluka da se taj problem riješi i da se nekoliko desetaka domaćinstava priključi na odvodnju. Djelatnici ViK-a su na terenu, a na uplatnicama koje upućujemo građanima svakog mjeseca bit će obavijest o odluci putem koje će biti pozvani da se priključe. U slučaju da se to ne dogodi u roku od godine dana, kazne za fizičke osobe su 5 000 kn, a za pravne osobe od 10 000 do 50 000 kn – kazao je Šuta.
Iz Agencije Eko kaštelanski zaljev tvrde da je u tijeku je izrada projektne dokumentacije i nabavka rješenja, a svrha je izgraditi kanalizacijski sustav i koristiti ga kao razdjelni tako da fekalne vode idu odvojeno. Gdje do toga nije došlo, pjavljuju se poteškoće i mješovite vode različitim kanalima dolaze do mora.
– Poduzimamo sve akcije, posebno na području Kambelovca i Gomilice, a u planu imamo raspisati izvođenje radova u vrijednosti od 6 milijuna kuna, dok ćemo na onim mjestima za koje nemamo projektnu dokumentaciju zbrajati priljeve i na taj način znatno poboljšati stanje. U ostatku Kaštela ćemo napraviti screening situacije u slučaju da postoji još takvih mjesta – poručila je direktorica Agencije Eko kaštelanski zaljev Tina Runjić Ćuk.



