Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • SPLITSKI OSOBENJACI
    • Splitski portuni
    • Na današnji dan
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • SPLITSKI OSOBENJACI
    • Splitski portuni
    • Na današnji dan
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

DRŽAVNI METEOROLOZI IZDALI OZBILJNO UPOZORENJE Sljedećih dana moguće su bujične poplave, udari juga prelazit će 120 km/h

D.D. / Foto: DHMZ / D.D.26. listopada 2018. 19:19
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Kako smo već nekoliko puta najavili na našem portalu, kraj aktualnog tjedna obilježava početak promjene vremena koju nam donosi ciklona koje se upravo formira nad zapadnim Sredozemljem. Glavnina pogoršanja očekuje se u drugom dijelu nedjelje, tijekom ponedjeljka i prvih sati utorka.

Povodom zamjetne promjene vremena za nama Državni hidrometeorološki zavod izdao je detaljno priopćenje u kojem najavljuje i upozorava na opasne vremenske prilike sljedećih dana na Jadranu.

Tekst se nastavlja nakon oglasa

Započela je promjena vremena s kojom će idućih dana na području Hrvatske, ali i okolnih zemalja biti mjestimice obilne oborine, jakog i olujnog vjetra. Zbog doline u polju geopotencijala (slika 1.) koja će se spustiti sa sjevera Europe duboko u Sredozemlje, čak do Afrike, nad naše će predjele idućih nekoliko dana pritjecati izrazito vlažan, topao i nestabilan zrak u kojem će biti i povećana koncentracija pijeska.

Prognoza modela ECMWF za temperatura zraka i geopotencijalnu visinu na 500 hPa, animacija

Kiša, ponegdje blatna, bit će češća i obilnija na Jadranu i u gorskim predjelima. Obilnija oborina je na širem riječkom području moguća već danas i u subotu, ali u nedjelju, ponedjeljak i utorak velike količine kiše bit će duž većeg dijela Jadrana, u gorskom području te unutrašnjosti Dalmacije. Tih dana u 24 sata može lokalno pasti i više od 70 litara kiše po četvornom metru, no važno je naglasiti da u razdoblju od nedjelje do utorka ukupna količina oborine ponegdje može biti veća od srednje mjesečne. Dakle, na pojedinim lokalitetima može pasti i više od 200 litara po četvornom metru (slika 2.). Povremene će kiše biti i u sjevernim kopnenim krajevima, no ne tako obilne kao na Jadranu i u gorju.

Akumulirane oborine iz prognostičkog modela ECMWF, od nedjelje 28. 10. 2018. u 00UTC do utorka 30. 10. 2018. u 00 UTC

Obilna oborina koja će pasti u kratko vrijeme, u obliku izraženih pljuskova praćenih grmljavinom, može mjestimice izazvati bujične poplave na području uz Jadransko more i zaleđu što uključuje Gorski Kotar, Liku i dalmatinsko zaleđe.

Prognozirana oborina će utjecati na povišenje vodostaja na gornjim dijelovima sliva Kupe već tijekom nedjelje, a npr. vodostaji u selu Kupa bi tijekom noći na ponedjeljak mogli doseći redovne mjere obrane od poplava. Maksimalni vodostaji Kupe i Korane u Karlovcu se očekuju 29. 10. 2018. u večernjim satima, no ne bi trebali dosegnuti mjere obrane od poplava.

Vodostaji rijeke Save će rasti tijekom vikenda uslijed prognoziranih obilnih oborina u slovenskom dijelu sliva. Očekivani vrh vodnog vala iz Slovenije se očekuje na hidrološkoj postaji Drenje Brdovečko tijekom utorka poslije podne kada vodostaji mogu doseći redovne mjere obrane od poplava. Sve promjene u hidrološkim prognozama će se pravovremeno obnavljati.

Uslijed izražene grmljavinske aktivnosti mogući su i kraći prekidi u opskrbi električne energije.

Osim na obilnu oborinu važno je upozoriti i na jak i olujan, na moru i u gorju i orkanski vjetar (slika 3.). Jugo i južni vjetar će jačati i u nedjelju duž većeg dijela Jadrana biti olujno (brzina veća od 17 m/s), a u ponedjeljak i orkansko (brzina veća od 33 m/s). Olujnog vjetra, većinom jugozapadnog, bit će u višem gorju već od danas, a u ponedjeljak će također biti dosegnute i orkanske brzine. Zbog duljeg razdoblja s tako jakim vjetrom posebno će trebati pripaziti prilikom boravljenja i obavljanja radova na otvorenom te se preporuča slijediti upute nadležnih službi. Uz izrazito vjetrovito vrijeme bit će teškoća u kopnenom i pomorskom prometu. U utorak se očekuje slabljenje vjetra.

Također uslijed premještanja duboke ciklone, odnosno središta niskog tlaka zraka, olujnog vjetra, visokih valova (valovito i jače valovito, ponegdje i uzburkano more) i obilne oborine mogući su problemi u pojedinim uvalama i lukama.

Prognoza modela ECMF za udare vjetra na 10 m visine, 30. 10. 2018. u 00 UTC

Biometeorološka situacija za razdoblje 27. - 30. 10. 2018.

Sljedećih nekoliko dana će utjecaj vremena na ljude biti vrlo nepovoljan. Visoka temperatura zraka i jako izraženo jugo, kao posljedica utjecaja ciklone, mogu kod meteoropata izazvati umor, razdražljivost, glavobolju i bolove na mjestima ranijih ozljeda. Kako će slična vremenska situacija potrajati nekoliko dana, moguć je loš san, pa će umor tijekom dana biti jače izražen. Svima se preporuča izbjegavanje suvišnih napora, a kroničnim bolesnicima osobito da se pridržavaju savjeta liječnika i uzimaju propisanu terapiju. Ovisno o razvoju vremenske situacije, u utorak je moguće slabljenje nepovoljnog utjecaja, što u tom slučaju znači slabljenje tegoba i blago poboljšanje općeg stanja kod većine ljudi.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
0
Nice
0
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Mislio da ulaže u zlato i platinu, ostao bez više od 13.000 eura
21
min
Mislio da ulaže u zlato i platinu, ostao bez više od 13.000 eura
Policija objavila detalje tragedije u kojoj je poginuo maturant
28
min
Policija objavila detalje tragedije u kojoj je poginuo maturant
FOTO I VIDEO Mažoretkinje i limena glazba otvorili proslavu Dana državnosti u Splitu
42
min
FOTO I VIDEO Mažoretkinje i limena glazba otvorili proslavu Dana državnosti u Splitu
Plenković o Milanoviću: "Ne znam nijednu zemlju u kojoj najviši dužnosnici ne poštuju dan vlastite države"
59
min
Plenković o Milanoviću: "Ne znam nijednu zemlju u kojoj najviši dužnosnici ne poštuju dan vlastite države"
Slišković slavi 67. rođendan: Doktor baluna kojeg Poljud ne zaboravlja
1
sat
Slišković slavi 67. rođendan: Doktor baluna kojeg Poljud ne zaboravlja
NAJČITANIJE VIJESTI
  • SPLIT U SVEČANOM RUHU Brojni uzvanici bili na koncertu ispred HNK povodom Dana državnosti
    SPLIT U SVEČANOM RUHU Brojni uzvanici bili na koncertu ispred HNK povodom Dana državnosti
    29. svibnja 2026. 22:04
  • Najveća investicija u Dugopolju pri kraju: Doznajte zašto svi žele mjesto u ovom centru
    Najveća investicija u Dugopolju pri kraju: Doznajte zašto svi žele mjesto u ovom centru
    30. svibnja 2026. 07:21
  • VELIKI PROJEKT U ZALEĐU OMIŠA Tugare dobivaju modernu cestu, nogostupe, kanalizaciju i novu rasvjetu
    VELIKI PROJEKT U ZALEĐU OMIŠA Tugare dobivaju modernu cestu, nogostupe, kanalizaciju i novu rasvjetu
    29. svibnja 2026. 15:24
  • Pas bez povodca napao ženu u Kaštelima i slomio joj ruku, vlasnik mora platiti 'masnu' odštetu...
    Pas bez povodca napao ženu u Kaštelima i slomio joj ruku, vlasnik mora platiti 'masnu' odštetu...
    29. svibnja 2026. 14:33
  • Od utorka jeftinije gorivo
    Od utorka jeftinije gorivo
    29. svibnja 2026. 20:32
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2026 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.