U nedjelju, 23. veljače, s početkom u 10 sati, održat će se akcija pretraživanja terena s ciljem pronalaska speleoloških objekata na području planirane sunčane elektrane "Gala – Obrovac Sinjski". Ova inicijativa organizirana je uz podršku nekoliko planinarskih društava, uključujući Svilaja, Koćari i Vukovi iz Sinja, Sveti Jakov Bitelić, Kamešnica Otok, i Jelinak Trilj. Akcija će biti osigurana od strane HGSS stanice Split.
Pretraživanje terena dolazi u trenutku kada je u tijeku javna rasprava o studiji o utjecaju na okoliš za planirani zahvat, koji obuhvaća područje veličine 248,5 hektara. Iako je projekt široko razrađen, u studiji nije spomenuto postojanje speleoloških objekata na tom području. Speleološki objekti, poput jama i pećina, zaštićeni su Zakonom o zaštiti prirode, a svaki zahvat koji bi mogao ugroziti njihovu bioraznolikost zabranjen je.

Organizatori akcije naglašavaju da, iako je proizvodnja struje važna, ovaj projekt smatraju lošim primjerom prostornog planiranja koji dovodi do devastacije područja s izuzetnim prirodnim vrijednostima. Smatraju da bi područje trebalo biti uključeno u Park prirode Dinara, kojemu geografski pripada.
Pozivaju sve zainteresirane da se pridruže akciji, kako bi zajedničkim naporima pronašli što više jama te time doprinijeli stručnoj i pravnoj analizi studije. Kroz ovaj rad žele ukazati na potencijalnu štetnost projekta te se suprotstaviti njegovom utjecaju na okoliš.
Okupljanje za akciju bit će na predjelu Spanjuša, a točna lokacija može se pronaći na Google Mapsu ovdje. Za sve dodatne informacije i pitanja, zainteresirani se mogu obratiti koordinatoru akcije, Marku Cvrlji, na broj telefona 098 973 1174.


