Nije se baš svidjelo našem čitatelju kako su ostavili službena vozila djelatnici pravosudne policije, kombije za prijevoz pritvorenika i zatvorenika, drito ispred ulaza u novu zgradu Općinskog suda!
Stali su kombiji barem sat i pol na tom 'premium' parkirališnom mjestu, potvrđeno nam je to s više izvora. Dakle, nije bila riječ o kratkom zaustavljanju, neodgodivom i žurnom poslu. Pogotovo jer za prijevoz 'korisnika' zatvorskog sustava postoji službeni ulaz sa stražnje strane zgrade suda. A kako je, s pravom moramo nadodati, istaknuo naš čitatelj, taj plato ispred ulaza u najzaposleniji splitski sud je – pješačka zona!
Jasno je da je riječ o površini namijenjenoj isključivo kretanju pješaka i prema istaknutim prometnim znakom. No, taj znak već mjesecima mnogi 'ne bendaju', još valjda od finiširanja uređenja zgrade bivše Stande u koju se prije točno godinu dana uselio Općinski sud u Splitu.
Tada su na isti trgić, rečenu pješačku zonu, ulazili kamioni s namještajem, opremom i spisima koji su se dovozili s Dračevca… Dobro, to su bile iznimne situacije, neće suci (da, i oni su vrlo aktivno sudjelovali u preseljenju u središte Splita, u Gundulićevu) nositi registratore, spise i predmete preko 'pola grada'.
Ali kako tada, tako sada – nastavila se ta navada pa ispred suda (problem se riješi jednostavno, ukine se pješačka zona i plato postane prometna površina) često budu parkirani automobili ili dostavna vozila. Uvijek je neka hitnja…
Predsjednik suda objasnio zašto dolazi do ovakvih situacija
Pa smo o tom problemu i o konkretnoj današnjoj situaciji s parkirana dva pravosudna kombija pitali predsjednika suda Dražena Maravića, koji je svjestan situacije. Smatra i da je, što se tiče pravosudne policije, situacija ima dvojake uzroke.
-Znam, u pravu je vaš čitatelj, nije to baš u redu. Već sam ih upozorio da izbjegavaju takve stvari, ali vjerojatno je bila gužva. Mi naime imamo poseban ulaz u zgradu za pravosudnu policiju koja dovodi pritvorenike, no tamo može stati samo jedan kombi. Rekao sam im da drugog mogu parkirati ispred i ući kroz pomoćna vrata u slučaju potrebe. – prihvatio je kritiku predsjednik Maravić iako objektivno i nije do njega… Pretpostavlja zbog čega dolazi do takvih situacija.
-Svakodnevno se održava na stotine ročišta, ponekad dođe do preopterećenja, odnosno istovremeno se održavaju rasprave kod više sudaca s više osoba lišenih slobode pa je jednostavno nemoguće prihvatiti sva pravosudna vozila s kojima se dovode na sud. A zna se i dogoditi da nam se pritvorenici dovode na ročišta iz zatvora u ostatku Hrvatske, pa vozači nisu uvijek upoznati da imamo poseban ulaz za pravosudnu policiju…