Nije mala stvar imati u vlastitom gradu, u splitskom KBC-u, tim stručnjaka i uvjete za obavljanje transplantacije bubrega. Ti komplicirani kirurški zahvati (makar nije tu pitanje kirurgije, čiste 'mehanike' jedina teškoća) osim što spašavaju živote, a što je naravno prvenstveni cilj liječnika, nose i značajnu dozu prestiža. I unutar medicinske struke, ali i među pacijentima…
Split je po tom pitanju, unatoč nekoliko pokušaja tijekom posljednjih desetljeća koji nisu zaživjeli dalje od početnih koraka, uglavnom kaskao za ostatkom Hrvatske. Transplantacije bubrega su se obavljale, čisto kao informacija, ne samo u Zagrebu, na Rebru i Merkuru, nego i u Rijeci – što pak ne mora čuditi, jer upravo je u Rijeci prije točno 54 godine (!), krajem siječnja 1971. godine, obavljena prva transplantacija bubrega u Hrvatskoj – pa i u Osijeku.
Kod nas je pak prije nešto više od dvije godine Zavod za nefrologiju i hemodijalizu proslavio 50 godina rada. A transplantacije?
U KBC Split je prva transplantacija organa – konkretno rožnice – obavljena početkom tisućljeća, a u ožujku 2021. godine splitski liječnici istaknuli su se i prvom transplantacijom krvotvornih matičnih stanica! Nakon 13 godina pripreme…
Ovaj uvod, gotovo povijesni pregled, služi kako bi se ipak naglasila složenost pothvata: nije transplantacija bubrega tek još jedan zahvat, postoje strogi uvjeti koje bolnica mora zadovoljiti, proći rigoroznu kontrolu kako bi se transplantacije tog organa mogle obavljati i u Splitu.
'Klinički bolnički centar Split ispunio je sve uvjete propisane Zakonom o presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja i Pravilnikom o uvjetima u pogledu prostora, radnika, medicinsko-tehničke opreme, kvalitete i sigurnosti za obavljanje djelatnosti uzimanja i presađivanja organa.
U srpnju 2024. je Ministarstvu zdravstva poslan zahtjev za izdavanje odobrenja za obavljanje djelatnosti transplantacije bubrega kod odraslih, kao i sva potrebna popratna dokumentacija.
U studenom 2024. započeo je inspekcijski nadzor Ministarstva zdravstva čije rezultate očekujemo. Nakon zaključnog nalaza inspekcije, završni je korak izdavanje licence KBC-u Split za obavljanje te djelatnosti.' – potvrdila nam je to Kristina Bitanga, glasnogovornica KBC Split.
Dakle, nakon višegodišnje pripreme (a mora se spomenuti, već je nekoliko puta najavljivan program transplantacije bubrega u Splitu), uređeni su prostori, nabavljena oprema, a iz KBC-a Zagreb proteklih godina su 'posuđeni' najbolji ljudi, crème de la crème, koji su educirali splitske kolege.
Jer kao i sve transplantacije, sastoji se od tri značajno različite cjeline. A svaka nosi svoje zakonitosti, svoje zahtjeve i potencijalne probleme, odnosno različita rješenja.
Pacijenti bi trebali biti u što boljem zdravstvenom stanju i prije samog zahvata, naravno koliko je to moguće. Iz najmanje dva razloga – kako bi im život do transplantacije (koja je najbolja metoda liječenja i zlatni standard u liječenju bolesnika s kroničnom bubrežnom bolešću) bio što kvalitetniji te kako bi transplantacija kao i inače složen zahvat prošao sa što manje komplikacija.
Zatim dolazi sami zahvat jer niti jedna operacija pa ni one rutinske nisu bez rizika. Kamoli transplantacije. Nota bene, u Zagrebu već godinama obavljaju multiorganske transplantacije, istovremena presađivanje više organa – prije nekoliko mjeseci s Rebra su se pohvalili istovremenom transplantacijom srca i bubrega!
Konačno, ako je sve prošlo u redu na operacijskom stolu, slijedi oporavak nakon što transplantirani bubreg preuzme funkciju. A ta faza, kako bi se pacijentu što dulje omogućio praktički normalan život, ne prestaje! Potrebno je redovito praćenje zdravstvenog stanja i reguliranje terapije jer su osobe s transplantiranim organima zbog lijekova koji im smanjuju imunitet (kako organizam ne bi 'napao' presađeni organ smatrajući ga 'stranim tijelom') posebno izložene raznim infekcijama…
Zato i ne čudi da je prvo otvorena Dnevna bolnica, ima tome gotovo dvije godine.
'Dnevna bolnica za transplantaciju bubrega koja pruža usluge kompletne skrbi za praćenje i liječenje bolesnika nakon transplantacije, a kako se transplantacija bubrega odvija uz koordiniranu suradnju dobro educiranih stručnjaka iz različitih područja, unaprijeđene su i sve druge potrebne djelatnosti.
Trenutno se u Dnevnoj bolnici za transplantaciju bubrega redovito prati oko 350 transplantiranih bolesnika, a procjenjuje se da u ukupnom broju aktualno prijavljenih bolesnika na listi Eurotransplanta u RH čak oko 30% bolesnika živi na području koje bi za potrebe transplantacije bubrega gravitiralo prema KBC-u Split.' – kaže nam glasnogovornica splitske bolnice, a ti podaci dovoljno govore koliko je Splitu i Dalmaciji potrebna bolnica i medicinski tim sposoban obavljati transplantacije bubrega.