Trend povećanja usana i grudi, fileri, botoks. Broj zahvata koji su postali posve uobičajeni - raste, a sve je niža dobna granica pacijentica koje žele promjene na svom licu ili tijelu. Među njima ima i maloljetnika, no kirurzi kažu da ih odbijaju operirati. Ovu temu je za RTL obradila Dragana Eterović.
- Svakako imamo takvih upita, ali odbijam raditi maloljetnike osim uški, često se za 18. rođendan poklanjaju nekakve estetske operacije. Nisam veliki pobornik toga, bez obzira na posao koji radim zbog toga što ta percepcija o izgledu kod maloljetnika nije dostatna da bi donijeli samostalne odluke- kaže Miroslav Ercegović, splitski plastični i rekonstruktivni kirurg.
"Maloljetnici kao takvi dakle u čitavom zdravstvenom sustavu, a svakako u ovom slučaju nisu osobe koje mogu odlučivati. Ako dođe roditelj s djetetom u bolnicu, odgovornost je na roditelju", objašnjava Jure Krstulović, predsjednik Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata Splitsko-dalmatinske županije.
Dobna granica pacijenata koji priželjkuju zahvat sve je niža, a trendovi se nameću kroz društvene mreže, koje često promoviraju idealizirane standarde ljepote.
Problem nastaje i kada pacijenti, u želji da prođu jeftinije, ne provjere stručnost osobe koja izvodi estetske zahvate.
"Ali nikad nakon takvih zahvata ne možemo garantirati da će ljepota biti uspostavljena u tom popravljanju. Bilo bi dobro da se informiraju kod koga će ići i koji će zahvat napraviti nego da to mi moramo popravljati", dodaje kirurg Ercegović, prenosi Danas.hr.
Osim tko obavlja zahvat, važno je i kakvi materijali se unose u tijelo ili lice.
"Jako je opasno odlaziti kod nekoga za koga se ne zna koliko je stručan te se ne zna se ima li licencu za to i o kojim se tvarima radi, tu je potreban veliki oprez jer posljedice mogu biti velike", upozorava Krstulović.
Osim što estetski zahvati nisu za maloljetnike, stručnjaci se slažu da su trendovi prolazni, pa svoje pacijentice savjetuju da dobro razmisle prije bilo kakvog zahvata.