Pod organizacijskom palicom Inicijative "Javno je dobro" u jutarnjim satima ispred hotela Cornaro u Splitu okupilo se stotinjak građana koji su odlučili reći NE izgradnji termoelektrane Peruća.
Jasno i glasno su kazali kako će, ako treba, i tijelima braaniti Cetinu, a pozivaju i hrvatske branitelje da im se pridruže!
Prosvjed NE DAJ SE CETINO, SPLIT
Posted by DalmacijaDanas on Thursday, September 28, 2017
Ova priča se već mjesecima provlači kako kroz saborske sjednice, tako i kroz gradska, ali i županijsko vijeće SDŽ-a.
Dok jedni tvrde kako će Peruća biti izvrstan energetski projekt, drugi spremaju Deklaraciju o protivljenju izgradnji TE Peruća koja je prvo izglasana u Gradskom vijeću Sinja. Na prošloj sjednici SDŽ-a župan Blaženko Boban predložio je posebu tematsku sjednicu na kojoj će biti riječi o izgradnji Termoelektrane na Cetini.
Razgovarali smo i s jednom od organizatorica današnje akcije, Vladimirom Maskareli.
- Energetski međunarodni kongres u stvari se svodi na energetsku politiku Hrvatske koja je otišla poprilično ukrivo, jer se kroz energetske projekte ne smije ugrožavati pitka voda - kazala nam je Vladimira Maskareli iz Udruge "Naš Supetar" i članica Incijative Javno je dobro.
Voda je prioritet
Dodala je i kako je nužno promijeniti kompletnu energetsku politiku jer je voda prioritet, bez nje nema života.
- Konvencijama Ujedinjenih naroda i odlukama Europske unije je izričito naglašeno da je voda ljudsko pravo koje ima prioritet i da sve druge politike, od poljoprivredne, energetske i klimatske- moraju biti podređene osiguranju čistoće pitke vode i osiguranju odvodnji. Prvenstveno moramo osigurati izvor vode, a Cetina je najveći bazen- kazala nam je.
Dodala je i kako kroz energetske projekte vučemo stvari koje ugrožavaju naš okoliš.
- S obzirom da smo imali tri dana za organizaciju i da je prosvjed u samo jutro obzirom da je konferencija tako namještena, mislim da je odaziv izvrstan- kazala je i dodala kako se sve događa u tišini, jednako kao i politike koje do toga dovode.
Ovaj prosvjed je, kaže namijenjen ljudima koji kreiraju energetsku politiku.
- Na spomenutom kongresu nema nijednog energetičara, svi su neki političari- kazala je.
Na novinarsko pitanje je li joj uopće pojmljivo da bi netko preko ovakvog projekta pokušao zagaditi vodu koja napaja cijelu jednu regiju, kaže da jest.
- Apsolutno su beskrupulozni. U želji da nekom privatniku pogoduju, zaboravljaju na neke druge stvari, a to je sramota. Imamo više ovakvih situacija, ne samo Cetinu, ali je ona sada najugroženija i zato smo se ovdje danas okupili- kazala je.
A što s Lećevicom?
Upitana je i koliko su bili vođeni strukom, a koliko osobnim stavom u vezi ovog prosvjeda, kazala je da su imali par predavanja koja su vodili stručni ljudi, eminentni profesori. Na svim tim predavanjima je, kaže, jako dobro objašnjeno zašto je Peruća štetna.
- Nije bitno to što će proizvodnja koštati više no što je cijena energije na tržištu, nije bitno ništa osim činjenice da se ugrožava voda! Stručnjaci su objasnili i dokazali da je projekt jako, jako loš- kazala je.
Upitana je i da prokomentira podatak da će se izgradnjom Lećevice ugroziti voda s Jadra, kako riješiti Karepovac ako se neće raditi Lećevica, ona odgovara: -Ne znam, ali se rješenja moraju pronaći. Postoji par projekata koji su vezani uz energetiku, problem Cemexa koji je smeće pretvorio u proizvodnju energije i to je na sudu... Ne znam kako riješiti Lećevicu, ali energetska politika Hrvatske mora krenuti u drugom smjeru i prvo zaštititi narod, vodu, zrak i okoliš- kazala je Maskareli.