Nakon sramotnog dokumenta koji se našao na javnom savjetovanju i prvom čitanju na 31. sjednici Gradskog vijeća grada Splita, u petak će splitski vijećnici raspravljati o sasvim izmijenjenom prijedlogu Odluke o komunalnom redu.
Podsjećamo, brojni su vijećnici, aktivisti i mediji upućivali na nesuvislost Prijedloga koji je bio pun pravopisnih pogrešaka i nelogičnosti. Na ovakav prijedlog na javnom savjetovanju je stiglo 635 primjedbi, od kojih su prihvaćene 83. No nisu to jedine preinake koje je Komunalni red doživio u posljednjih pola godine. Pred gradske vijećnike stigao je sasvim novi dokument.
odluka_o_komunalnom_drugo_citanje_resize
U potpunosti su uklonjene konzervatorske smjernice, kao i dio o staroj gradskoj jezgri. Zabrana postavljanja štekata u pojedinim ulicama te postotak zauzetosti trgova, stavke koje su izazvale veliko negodovanje ugostitelja, sada su uređene zasebnom "Odlukom o načinu i uvjetima postavljanja kioska, štandova, pokretnih naprava, štekata i opreme štekata na površinama javne namjene u vlasništvu Grada Splita".
Uklonjene neke stavke koje su smetale ugostiteljima
U spomenutoj Odluci, dio o zabrani štekata u pojedinim ulicama stare gradske jezgre poprilično je izmijenjen, pa je zabranjeno postavljati štekate na površinama javne namjene u sljedećim ulicama: Marmontova, Šubićeva, Marulićeva, Adamova, Dioklecijanova, Krešimirova, llićev prolaz i Zadarska, a u ostalim ulicama zabranjeno je postavljanje štekata tek u nekim dijelovima; u Bosanskoj osim u sjeveroistočnom dijelu, Domaldovoj osim u sjeveroistočnom dijelu, Buvininoj osim u sjeveroistočnom dijelu, Kraj. Sv. Marije osim u sjeverozapadnom dijelu i Kraj Sv. lvana osim u središnjem dijelu prema jugu. Prethodni Prijedlog branio je postavljanje štekata duž cijelih spomenutih ulica.
Više se ne spominje ni postotak zauzetosti trgova u staroj gradskoj jezgri. Ukoliko se Odluka usvoji, štekati će se na trgove postavljati sukladno Grafičkom prikazu koji možete pogledati ovdje, a koji je, za pretpostaviti je, podložan budućim izmjenama. U prošlom se Prijedlogu tražilo da se na glavnim trgovima (Voćni trg, Trg Republike i Narodni trg) slobodno od štekata ostavi 70 posto površine.
Prema Grafičkom prikazu će se štekati postavljati i na Peristilu te ispred povijesnih građevina najvišeg značaja, odnosno kula i zidina Dioklecijanove palače, gradskih bedema, mletačkog kaštela na Trgu braće Radić, crkve i glavnih pročelja palača. Sve u svemu, otvorio se prostor za blagoslov trenutnog stanja te daljnje širenje štekata diljem gradske jezgre.
I "Odluka o načinu i uvjetima postavljanja kioska, štandova, pokretnih naprava, štekata i opreme štekata na površinama javne namjene u vlasništvu Grada Splita" će u petak pred gradske vijećnike, a kako će oni biti zadovoljni načinom rješavanja komunalnog nereda u gradu ostaje za vidjeti.
Neki bankomati 'lete', dok drugi, čini se, ostaju
Zanimljivo za izdvojiti iz Odluke o komunalnom redu je i odredba kojom se zabranjuje postavljanje bankomata na površini javne namjene bez odobrenja nadležnog tijela za javne površine. Zabranjeno je i postavljanje bankomata na pročeljima zgrada i objekata koji su pojedinačno zaštićeno kulturno dobro bez odobrenja konzervatorskog odjela.
Također, naređuje se uklanjanje bankomata s površina javne namjene, rolo zaštitnih vrata, nadstrešnica na pročeljima iznad površina javne namjene, dimovodnih i ventilacijskih sustava na pročeljima iznad površina javne namjene i tiramola u određenim ulicama u roku od 60 dana od stupanja Komunalnog reda na snagu.
Nadalje, vlasnici ili korisnici ili posjednici zgrada i objekata u staroj gradskoj jezgri i objekata koji su pojedinačno zaštićeno kulturno dobro dužni su ishoditi odobrenje nadležnoga konzervatorskog odjela za postavljanje instalacijskih elemenata, vjetrenjača, solarnih kolektora, klimatizacijskih uređaja, antenskih sustava, izvedene vanjske rasvjete, nadstrešnica na pročeljima iznad ulaza, a koje se nalaze iznad površina javne namjene i bankomata na pročeljima zgrada. Za ishoditi konzervatorsku dozvolu imaju čak 24 mjeseca. Ova stavka navodi misliti da se istim imaju pravo služiti dvije godine, pa čak i ako na kraju ne uspiju ishoditi dozvolu s obzirom da nije baš jasno naznačeno da navedena oprema mora biti uklonjena.
I dalje niske kazne za prekršitelje
Napomenimo i da se u novoj Odluci o komunalnom redu, iako prizivana od strane brojnih vijećnika i građana, nije našla stavka kojom bi Grad onim poduzetnicima koji se ugovora ne pridržavaju imao pravo 'pauzirati' koncesiju na određene periode te im je u slučaju višekratnog kršenja, u potpunosti oduzeti. Kazne koje će komunalni redari ispisivati kršiteljima komunalnog reda kreću se od 500 do 2.000 kuna za fizičku osobu te 2.000 do 15.000 kuna za tvrtku.