Cijene u posljednje vrijeme doslovno divljaju, nema drugog izraza za to. Mnogi se sa sjetom prisjećaju kuna, još i danas preračunavaju u kune. Nije bilo lako prešaltati se na euro, a još teže na činjenicu da je ono što je nekada koštalo 5 kuna, danas dva ili tri puta skuplje.
Mnogi s grčem u želucu odlaze u trgovinu, prate akcije, a svako novo povećanje cijena (koje ne prati i plaća) donosi nove probleme - kako preživjeti od prvog do prvog. Za one u državnim firmama se ne bojimo, oni su svoja povećanja plaća dobili u nekoliko navrata. Oni zaposleni kod privatnika se time ne mogu pohvaliti. O umirovljenicima ne treba ni govoriti. Nešto im malo povećaju mirovinu, a onda ih okrpe dodatnim porezom.
Posljednjih nekoliko dana svi pričaju o bojkotu trgovina. Poziva se potrošače da u petak 24. siječnja ne idu u trgovine, da pruže otpor. Za sada su mnogi jaki na riječima, ali pitanje je hoće li se zaista toga i držati. Hrvati inače najbolje prosvjeduju iz svojih fotelja, s kauča, iz topline svoga doma, a kada treba izaći na ulicu - onda se pojavi tek šačica. Ostaje nam pričekati petak i vidjeti hoće li trgovine biti puste taj dan.
Razgovarali smo sa Splićanima. Kažu nam da podržavaju bojkot, kao i da će izbjegavati trgovine u petak.
"Cijene divljaju, vidim da je to zadnjih dana jedina tema razgovora gdje god dođem. Ne mogu reći da sam se nečega odrekao zbog previsoke cijene. Čini mi se da su ove svakodnevne potrepštine najviše skočile - kruh, kava, mliko i takve neke stvari", kaže nam 33-godišnji Marko.
"Bojkotirat ću rad trgovina u petak. Inače kupujem na veliko spizu da ne moram ići svaki dan, tako da ću u petak svakako izbjeć trgovine. Cijene su postale nenormalne. Sve je otišlo gore, a plaće se ne povećavaju, osim uhljebima naravno. I eto možemo se pohvaliti da smo po nečemu prvi u Europi pa makar to bilo divljanje cijena", kaže nam Anamarija.
Dvoje mladih na koje smo naišli na Rivi složili su se da su cijene otišle u nebo i da to više nije normalno.
"Naravno da ću bojkotirat rad trgovina u petak. Jedva čekam! Zašto? Zato šta su pretjerali i to više nije normalno!", kaže nam 20-godišnja Magdalena.
Mlada majka također će podržati bojkot, ali nije sigurna hoće li to imati odjeka.
"Podržat ću bojkot, ali ne znam koliko će biti uspješno. Mislim da je sve otišlo nenormalno. Ono što je prije bilo 5 kuna, sada je minimalno 1 euro. Dječje potrepštine su jako poskupile. Nekidan sam išla recimo po probiotik za dijete u ljekarnu. Prije je to koštalo 87 kuna, sada je 14 eura. To je više od 100 kuna. Nenormalno je postalo. Neka nam daju plaće 3.000 eura pa nećemo imati problema", kaže nam.
"Fala Bogu da neću u petak u dućan. Sve je otišlo gori, više i ne brojim. Radiš da živiš. Ljudi moraju krpit, improvizirat. Dobili smo Europu, ali mi nismo Europljani. Tako je uvijek bilo. Živio sam vanka i znam kako to funkcionira, znam bijedu istoka i zapada, mogu oni pričat šta god oće, ali ovo je istina - samo rad, rad, rad za stić ovo. A šta kad fondovi stanu, kad ne budemo dobivali ništa, a budemo morali vraćat? Invalid sam, šetam, moram živjet, ali kako - ko te pita! Ali ima i gorih, zato glavu gore", kaže nam jedan umirovljenik.
"Apsolutno ću podržat bojkot! Sve što ti je za život potrebno je poskupilo, a plaće nam ne dozvoljavaju da pratimo standard cijena u trgovinama. Nepošteno je prema svim građanima, penzionere da ne spominjemo. Definitivno bojkot - moramo biti kao Talijani i Francuzi. Talijani su jednu godinu kad su digli cijenu pašti doma činili svoju da ne moraju kupovat. Morali bi i mi slijedit primjer tih zemalja", kaže nam još jedna Splićanka.
A neki će kupovinu obaviti u susjedstvu.
"Ja sam toliko ozbiljno shvatila bojkot da sam sad zvala ćaću da mi kupi sve živo u Širokom Brijegu i ponese za ovaj tjedan, sve osim kruva", kaže nam još jedna stanovnica Splita.
Kažite nam u anketi šta ćete vi u petak?
Ovaj trgovački lanac u Splitu je ozbiljno shvatio bojkot kupaca?