Na 36. sjednica Gradskog vijeća Grada Splita nakon pauze na red je stiglo drugo čitanje prijedloga Odluke o komunalnom redu.
Podsjetimo, Odluku o komunalnom redu bilo je potrebno donijeti do 1. kolovoza 2019. godine, no prijedlog kakav se u srpnju prošle godine našao na javnom savjetovanju izazvao je brojne polemike, o čemu svjedoči i velik broj primjedbi javnosti, njih 635.
Početkom godine održano je prvo čitanje, gdje se uglavnom raspravljalo o brojnim nelogičnostima i greškama. U međuvremenu su izbačene konzervatorske smjernice, pravila za staru gradsku jezgru nisu više izdvojena, već 'raspršena' kroz cijeli dokument, a velik dio i izbačen te uređen zasebnim odlukama. Pred vijećnike je u drugom čitanju stigao potpuno izmijenjen dokument.
Za riječ se javila Marijana Puljak (Pametno).
- Ovu bi točku trebalo povući jer ovo je potpuno novi dokument i u ime Kluba smatramo da treba na novu javnu raspravu. U odnosu na prvo čitanje je potpuno okrenut. Teško je bilo pratiti što je sve promijenjeno između čitanja. Ovaj novi dokument treba dati građanima da se očituju putem javne rasprave - kazala je.
- Rečeno nam je da su članci o gradskoj jezgri raspoređeni po ostalim člancima. Uklonjene su konzervatorske smjernice, kao i stavke o zauzetosti trgova štekatima.... - nastavila je Puljak nabrajati izmjene koje su napravljene u novom dokumentu. Dodala je i da kazne nisu adekvatne.
Njezine zahtjeve podržala je stranačka kolegica Kristina Vidan, napominjući da se izmjene u Odluci rade, ne u korist građana, već u korist pojedinaca.
- Vidi se da se radi o dogovoru unutar koalicije, jer svi znamo da Komunalni red neće biti donesen bez slaganja ugostitelja. Još jednom se pokazalo da se ide u korist privatnih interesa pojedinaca - kazala je.
Marija Čizmić (HDZ) kazala je da ne vidi potrebu za novom javnom raspravom.
- Split kao drugi grad u državi ne smije ostati bez Odluke o komunalnom redu. Predlažem da se ova Odluka usvoji na opće zadovoljstvo svih građana Splita i kako bi Split ostao najlipši grad na svitu - kazala je.
Kristina Vidin odgovorila je da ovakav dokument apsolutno neće pridonijeti da grad postane uredniji i ljepši. Napomenula je i da su primjedbe građana koje su bile uključene u prvom čitanju, izostale u novom dokumentu.
Igor Stanišić (HGS) je upitao Vidan o kakvim privatnim interesima govori.
- Ja sam koalicijski partner, recite mi kakvi su to moji privatni interesi - pitao je.
- Za vas konkretno ne znam, ali za neke druge članove vaše stranke znam - kazala je Vidan.
Ante Zoričić (Popravi grad) kontrirao je vijećnicima stranke Pametno.
- Imamo Komunalni red, ali i prateće propise koji ga prate. Komunalni red nije toliko detaljan da bi sadržavao sve što vi govorite. Na istoku Splita imamo ljude koji drže domaće životinje i one smetaju ljudima koji tu žive, pitam gdina Ordulja na koji način Split to treba regulirati? Dubrovnik i Kaštela to jako dobro reguliraju - pitao je. Imao je i primjedbe vezane uz uređenje okućnica.
Tonći Blažević (HSLS) kazao je da se radi o bolje složenom dokumentu, ali potpuno novom u odnosu na prošlo čitanje.
- Puno bolji dokument, ali slažem se s kolegicama koje se pitaju je li potrebna nova javna rasprava. Prilikom Odluke o komunalnom doprinosu smo samo zbog dvije brojke imali novu javnu raspravu - kazao je.
Upitao je i je li rok od 24 mjeseca za ishođenje konzervatorskog odobrenja za bankomate, klimatizacijske uređaje, inastalacijske elemente i sl. predug rok. Upitao je ostavlja li se to problem uklanjanja bankomata sljedećoj vlasti iz nekakvog straha.
Ante Čikotić (Most) kazao je da nisu uvažene sve primjedbe iz prvog čitanja.
- Dubrovnik više štiti svoju baštinu iz 16.stoljeća nego Split iz 3.stoljeća. Politika je pokazala da postoje pogodni i manje pogodni ugostitelji, ne postoje transparentne konzervatorske smjernice, to treba promijeniti. Ako se željelo pomoći ugostiteljima, može im se pomoći kroz smanjenje davanja, a ne na ovaj način. Nećemo podržati ovaj komunalni red i pozivam da se od njega odustane na današnjoj sjednici - kazao je. Čikotić je zatražio pauzu i pozvao druge klubove na dogovor hoće li se nastaviti s ovom sjednicom.
Tomislav Prljević (HDZ) pitao je tko su ti pojedinci koji drže nekoga taocem.
- Ja da znam o kome je riječ, javno bih rekao. To je stvar moralne odgovornosti i higijene. Od mene nitko ništa nije tražio, pod moralnom i zakonskom odgovornošću to tvrdim. Zašto ne kažete tko je i što napravio? - pitao je.
- Vas vjerojatno nisu zvali, jer ne donosite odluke. Javljali su nam se ugostitelji koji su izgubili štekate na razne načine. Važan je sustav i red, a ne da netko precrta osobe koje na istom mjestu rade 40 godina. Zašto se izbacuje konzervatorske smjernice? Gradonačelnik s arhitektima odlučuje gdje će biti koji lokal i štekat? Ovaj grad je taoc nekolicine krčmara koji svojim neredom stvaraju kaos i trebamo se tome suprostaviti - odgovorio je Čikotić.
Goran Kotur (SDP) kazao je da se odluka slagala bez ikakvih kriterija i da se cijeli postupak krivo usmjerava u odnosu na ovlasti gradonačelnika. Bez da se to riješi nemamo o čemu ni razgovarati, kazao je.
Čikotiću je odobrena pauza od pet minuta. Stanišić je napomenuo da ako će rušiti kvorum imaju na umu da će se zbog toga prolongirati i druge odluke.
Čikotić se vratio u vijećnicu.
- Konzultirali smo i pozivamo da se odustane od ove točke. Da ne duljim, izražavam negodovanje i nećemo sudjelovati u ovoj točki. Ako bude kvorum, bit će zahvaljujući svima koji podržavaju ovaj igrokaz - kazao je i izašao s vijećnicima Pametnog.
Goran Kotur koji je prethodno izašao vratio se čime je omogućio kvorum. Nastavljena je sjednica.
Pročelnik Damir Ordulj je kazao da su uzete u obzir konzervatorske smjernice. Kazao je da prihvaća amandman Tonća Blaževića, rok za ishođenje konzervatorskog odobrenja za bankomate, klimatizacijske uređaje, inastalacijske elemente i sl. će biti skraćen i iznosit će 12 mjeseci.
- Ova Odluka je dokument koji sam htio. Mi smo imali dokument star više od 10 godina. Žalosno je da su 2011. godine konzervatorske smjernice bile u škafetinu, mi smo ih izvadili i dali građanima na uvid. I ovog puta naglašavam da su poštivane i integrirane u sve dokumente - kazao je Andro Krstulović Opara.
Dodao je da je dokument koji će se usvojiti rezultat suradnje struke, vijećnika i građana.
- Želim odbiti insinuacije da je ikome išta pogodovano, a osobito da je Grad taoc nekolicine krčmara. To su ozbiljne optužbe koje bi ozbiljan političar trebao argumentirati - kazao je.
Prijedlog je stavljen na glasovanje. 17 vijećnika je diglo ruku za što je dovoljno da prijedlog bude usvojen.