12. točka 32. sjednice Županijske skupštine SDŽ bilo je izvješće o stanju u Domu zdravlja Splitsko-dalmatinske županije za 2019. koje je vijećnicima predstavio ravnatelj Marko Rađa.
Cijelo izvješće možete pročitati ovdje:
izvjesce-dom-zdravlja-2019
Ante Renić (Pametno) je kazao da je ovo izvješće napravljeno puno bolje nego ono o Domu za starije i nemoćne osobe u Splitu.
- Imam osjećaj da su problemi odlično detektirani. Negativna selekcija se događa kada nema konkurencije. Negativnu selekciju se sprečava vrednovanjem kadra. Imate potrebu nagraditi nekoga tko radi. Svi smo studirali i studij nam se plaćao iz javnih sredstava, no svatko radi gdje želi. Mislim da će ovi problemi biti uvijek prisutni jer je Dom zdravlja "čardak ni na nebu ni na zemlji", jer su djelatnici napola izloženi tržištu, a s druge strane mora financirati njihove specijalizacije. Ne mislim da treba bježati od toga jer mislim da imamo dovoljno liječnika primarne zdravstvene skrbi. Meni nije bitno radi li u Domu zdravlja ili je privatni, bitno mi je da je usluga dobra i dostupna.
Iskazan je velik broj novih zaposlenih po mjesecima, pa me zanimaju radna mjesta po strukturi - rekao je Renić.
Jadran Čizmić pohvalio je poslovanje Doma zdravlja.
- SDŽ je Domu zdravlja dodijelila 24 milijuna kuna, od toga je nešto više od 16 milijuna decentraliziranih sredstava. Ukupna potraživanja DZ SDŽ su preko 25 milijuna kn.
DZ je jedan od rijetkih koji ima ovako velik broj ugovorenih zdravstvenih djelatnosti i pokriva najveći teritorij u Hrvatskoj - kazao je, među ostalim Čizmić.
Ravnatelj Rađa se osvrnuo na tijek rasprave:
- Radi se o ovrhama specijalista radiologije. Danas nitko od radiologa ne ulazi u zonu zračenja, a moj prethodnik nije im dao dodatke. To je sve zajedno koštalo oko 980 tisuća kuna. Druge ovrhe su također radni sporovi. Odlaskom doktora u mirovinu, dom mora preuzeti njegovog zaposlenika. Dom zdravlja nema gdje zaposliti farmaceutskog tehničara i tu smo imali također imali probleme. Neke stvari su na reviziji završile dobro. Dobili smo lani milijun kuna.
Postoji ovakav sustav, svaki zaposlenik dobiva plaću dobro radio ili ne. U privatnom sustavu ne postoji kontrola. Ako se to dogodi, imat ćemo situacije kakva se dogodila jučer ujutro. Privatna doktorica nije došla u COVID ambulantu. Kao ravnatelj nemam nikakvu ingerenciju, hoće li je Ministarstvo pozvati na odgovornost vidjet ćemo tek nakon izvještaja.
POVEZANI SADRŽAJ:
U Engleskoj je sve privatno, ali postoji jako dobar sustav kontrole i sve funkcionira besprijekorno.
Što se tiče povećanja broja zaposlenih, lani je u palijativi zaposleno 28 medicinskih sestara, a imamo 18 novih specijalizanata. Lani smo imali jedno zaposlenje medicinskog kadra.