Istraživanje koje je agencija Promocija Plus provela za splitski SDP pokazuje da bi, kad bi se izbori za Gradsko vijeće održali danas, prag od pet posto preskočile samo četiri liste. Centar Ivice Puljka osvaja 26,9 posto potpore sigurnih i vjerojatnih glasača, HDZ–Domovinski pokret slijedi sa 19,6 posto, koalicija SDP–Možemo–Direkt dobiva 18,8 posto, dok bi HGS Željka Keruma ostao na 6,4 posto. Most, Suverenisti, HSP i Domino, iako peta snaga u anketi, sa 4,8 posto ostaju ispod izbornog praga, kao i NL Tomislava Jonjića, NL Marine Kovačević itd. Ipak, bitno je naglasiti da su zbog velikog broja neodlučnih birača moguća veća iznenađenja i znatna odstupanja od ove ankete.
Prema ovim podacima, odnos snaga u Vijeću izgledao bi ovako:
- Centar – 12 mandata
- HDZ–DP – 9 mandata
- SDP–Možemo–Direkt – 8 mandata
- HGS – 2 mandata
Takav omjer potvrđuje da nijedna lista ni blok ne može samostalno dosegnuti većinu od 16 ruku, pa će se novi saziv Gradskog vijeća ponovno formirati kroz pregovore i postizborne dogovore.
Treba li Puljak novi mandat? Građani podijeljeni, ali većina želi promjenu
Na pitanje smatraju li da aktualni gradonačelnik Ivica Puljak zaslužuje novi mandat, 34,9 posto ispitanika odgovara potvrdno, dok 57,1 posto drži da je Splitu potrebna promjena na vrhu Banovine. U odnosu na veljaču broj onih koji zazivaju promjenu narastao je za oko četiri postotna boda, a udio neodlučnih pao je na svega osam posto.

Prvi krug gradonačelničke utrke: Puljak ispred konkurencije, četiri imena unutar pet postotnih bodova
Kada se ispitanicima ponudi lista kandidata, Ivica Puljak osvaja 38,5 posto i uvjerljivo vodi. Drugi je Tomislav Šuta (HDZ i DP) s 18,4 posto, treći Davor Matijević (SDP, Možemo, Direkt) s 15,0 posto, a četvrti Željko Kerum (HGS) sa 14,8 posto. S obzirom na statističku pogrešku i mali razmak, borba za drugo mjesto – i ulazak u drugi krug – ostaje otvorena. Franko Kelam, Marina Kovačević te sve ostale opcije zajedno ne prelaze tri posto, a udio neodlučnih (9,5 posto) još može poremetiti odnose.
Projekcije drugoga kruga: Puljak ispred Šute i Matijevića
Modeliranje dvaju najizglednijih scenarija pokazuje kako aktualni gradonačelnik zasad zadržava prednost:
- Puljak vs. Šuta – 51,4 : 33,6 posto; neodlučnih 8,3 posto, a 6,7 posto ispitanika tvrdi da ne bi glasovalo.
- Puljak vs. Matijević – 49,8 : 31,6 posto; neodlučnih 11,2 posto, dok 7,4 posto najavljuje apstinenciju.
Premda Puljak u oba hipotetska dvoboja prelazi 50 posto ili mu se približava, visok postotak neodlučnih ostavlja prostor da kampanja u idućim danima kandidate dovede u izjednačeniju poziciju, osobito u slučaju dvoboja sa Šutom.
Ocjena kvalitete života: prevladava dojam stagnacije ili nazadovanja
Na kraju, ispitanici procjenjuju kako se kvaliteta života u Splitu tijekom posljednje četiri godine nije promijenila (34,7 posto) ili se malo pogoršala (24,1 posto). Još 15,9 posto smatra da se stanje znatno pogoršalo. S druge strane, poboljšanje (malo ili znatno) bilježi ukupno 24,8 posto građana. Ti brojevi sugeriraju da birači vide ograničen domet dosadašnjih reformsko-investicijskih zahvata gradske uprave, što djelomično objašnjava i većinsku želju za promjenom na čelu grada.
Što slijedi?
Podaci ukazuju na dvostruku neizvjesnost: u Gradskome vijeću će se većina morati stvarati kroz široke, možda i neočekivane koalicije. Jedna od opcija je i ponavljanje izbora. Gradonačelničku fotelju će pak odlučiti raspoloženje neodlučnih u drugome krugu, bez obzira tko Puljku bude izazivač. Ključni će stoga biti posljednji tereni, nastupi i sučeljavanja u kojima kandidati moraju uvjeriti preostalih 10-ak posto neodlučnih Splićana da baš njima predaju budućnost grada.