Građanska inicijativa "Split je naš!" ponovno pokreće pitanje o zbrinjavanju umirovljenika u Splitu, apelirajući na vlasti da u bivšem vojnom objektu JNA na Duilovu stvore dom za starije osobe. Inicijativa se poziva na ideju iz 1998. godine, kada je tadašnji predsjednik splitskog ASH, Mate Buljubašić, u koaliciji s HSU-om predložio da se hotel "Zagreb" prenamijeni u dom za splitske umirovljenike.
"Poštovani, civiliziran i dostojanstven život u trećoj dobi obveza je i odgovornost lokalne, regionalne samouprave i države", istaknula je Marina Kovačević, predsjednica Građanske inicijative "Split je naš!". "Zbog toga smo, u suradnji s Mateom Buljubašićem, oživjeli inicijativu za prenamjenu hotela ‘Zagreb’ u dom za splitske umirovljenike."
"Dva mjeseca od upita, stigao je odgovor Ministarstva branitelja"
Prošle godine poslan je upit svim nadležnim institucijama – Grad Split i Splitsko-dalmatinska županija odmah su odgovorili da nemaju ništa s tim projektom jer je pitanje u domeni države. Međutim, odgovor iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike do danas nije stigao.
Inicijativa se, također, obratila Ministarstvu branitelja Republike Hrvatske, s pitanjima o mogućnosti otvaranja doma za starije branitelje u bivšem vojnom odmaralištu JNA na području Duilova.
"Dva mjeseca od upita, stigao je odgovor Ministarstva branitelja, koji me, blago rečeno, zaprepastio", naglasila je Kovačević. "Uz postojeći Veteranski centar u Sinju, Ministarstvo planira graditi Braniteljski centar u Imotskom. O domu za splitske branitelje umirovljenike u Splitu, međutim, ni spomena."
Kovačević smatra da je odgovor Ministarstva jasno pokazao da se splitski branitelji umirovljenici ne smatraju prioritetom. "Poruka splitskim braniteljima umirovljenicima je jasna: imate Sinj, imat ćete Imotski (kad se izgradi), ali Split nije za vas", kazala je Kovačević.
"Taj isti grad sada ih ne prihvaća"
Dodala je kako su mnogi branitelji, koji su rođeni u Splitu ili su ga izabrali za svoj dom, tijekom svog života izdvajali sredstva za izgradnju vojnog objekta, a neki su čak sudjelovali u gradnji hotela "Zagreb" na Duilovu. "Taj isti grad sada ih ne prihvaća. Ako obole, moraju čekati godinama na mjesto u domu. Mjesta za splitske umirovljenike, nažalost, jednostavno nema", ističe Kovačević.
U ovoj situaciji, domaći privatni sektor pruža skupu alternativu, gdje cijena mjesečnog boravka u privatnom domu može doseći i dvije ili tri mirovine.

"Naša poruka Ministarstvu branitelja je jasna: gradite što god želite u Imotskom, ali splitski branitelji zaslužuju biti smješteni u gradu koji su obranili", zaključila je Kovačević.